Jest na terenie Myślenickiego kilka dróg wojewódzkich, jest też znana i uznana szkoła ponadgimnazjalna, prowadzona przez samorząd wojewódzki. Zresztą odpowiada on nie tylko za te drogi i tę szkołę, ale za wiele więcej spraw. W tym za koleje (a przecież Myślenicom zależy na połączeniu z Krakowem), za zabytki, a wreszcie za podział środków unijnych.
Mimo że kandydatów z tego terenu nigdy nie brakowało, powiat myślenicki nie miał do tej pory wielkiej reprezentacji w sejmiku. Największą mógł się pochwalić w latach 2012-14, kiedy zasiadali w nim Jarosław Szlachetka z PiS i Mieczysław Kęsek z PO (objął mandat w połowie kadencji). W 2014 r. mandat zdobył tylko Jarosław Szlachetka. Jednak już rok później zrzekł się go, gdyż w wyborach parlamentarnych uzyskał mandat posła i dziś zasiada w Sejmie, w klubie Prawa i Sprawiedliwości.
Podobnie stało się w 2007 roku, kiedy to wybrany w 2006 roku na radnego województwa Stanisław Bisztyga zrezygnował z mandatu radnego na rzecz mandatu senatora. Zdobył go startując z listy PO. Teraz ponownie próbuje dostać się do sejmiku. I ma na to spore szanse - startuje z pierwszego miejsca na liście. Urodzony w Myślenicach były senator, a dziś wiceprezes Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, jest liderem Koalicyjnego KW Platforma Obywatelska.Nowoczesna Koalicja Obywatelska w okręgu nr 4, obejmującym powiaty: wadowicki, myślenicki, suski, nowotarski i tatrzański.
W sumie w okręgu nr 4 o siedem mandatów powalczy 97 kandydatów. Wśród nich 18 to mieszkańcy powiatu myślenickiego. To na nich (albo na innych kandydatów z okręgu nr 4) będą mogli głosować wyborcy z powiatu myślenickiego.
Jedynkę na swojej liście ma jeszcze Rozalia Oliwa z Krzywaczki, była wiceburmistrz Sułkowic. Jest kandydatką KWW Bezpartyjni Samorządowcy. Wysoko na listach, bo pod numerem dwa, znajdziemy też: Joannę Bobowską z Krzywaczki, byłą posłankę Platformy Obywatelskiej, która startuje teraz z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego, oraz Leszka Kapłona z Rudnika, który jest kandydatem KW Wolni i Solidarni.
Dalej znajdziemy jeszcze następujące nazwiska: Magdalena Baran z Zawady (KWW#Bezpartyjni samorządowcy), Miłosz Motyka z Tokarni (KW Polskie Stronnictwo Ludowe), Maria Golczyk z Myślenic i Elżbieta Guzdek z Zawadki (Koalicyjny Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska.Nowoczesna Koalicja Obywatelska), Jan Klemensiewicz i Krystyna Majka z Myślenic (Koalicyjny SLD Lewica Razem), Edward Pasiowiec ze Skomielnej Czarnej (KWW Kukiz 15), Roman Pawlikowski ze Skomielnej Białej i Dawid Pałka ze Stróży (KWW Wolność w samorządzie), Anna Szafraniec-Rutkiewicz z Głogoczowa i Robert Bylica z Jasienicy (KW Prawo i Sprawiedliwość), Mirosław Frączek z Bęczarki (KW Wolni i solidarni), Magdalena Mitana z Trzemeśni (KW#„Wspólna Małopolska”) i Elżbieta Syrek-Zuzek z Myślenic (KWW Iskra).
Mieszkańców naszego powiatu znajdziemy też na listach w innych okręgach. I tak, w okręgu nr 2 (powiaty: miechowski, proszowicki, krakowski, wielicki) o miejsce w Sejmiku ubiega się Leszek Murzyn z Mierznia, były poseł Ligii Polskich Rodzin (zasiadał w Sejmie IV i V kadencji) z pierwszego miejsca na liście KWW Kukiz 15. Na tej samej liście pod numerem 6 znajdziemy: Tadeusza Bargela z Dobczyc. Na liście KWW Bezpartyjni samorządowcy pod nr 2 jest zaś Anna Wawrzynek z Krzywaczki.
Z okręgu nr 3 (miasto Kraków) startują: Tadeusz Gadacz z Sieprawia (dwójka na liście Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Platforma Obywatelska.Nowoczesna Koalicja Obywatelska oraz Damian Kudas z Myślenic (dziewiątka na liście KWW Wolność w samorządzie).
Wreszcie z okręgu nr 6 (powiaty: limanowski, gorlicki, nowosądecki oraz Nowy Sącz) o mandat powalczą: Władysław Żelazny i Jolanta Madej. Oboje są z Borzęty i są kandydatami KWW Iskra. Zajmują odpowiednio trzecie i piąte miejsce na liście.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Wybory samorządowe 2018 | Jak głosować poza miejscem zamieszkania?