W większości małopolskich gmin wybory samorządowe wzbudzają duże zainteresowanie, ale są wyjątki. Gmina Książ Wielki w powiecie miechowskim jawi się niczym enklawa samorządowej stabilności. Sprawujący swoją funkcję od sześciu kadencji wójt Marek Szopa, startujący z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego, już po raz drugi z rzędu nie ma konkurenta.
Wprawdzie termin zgłaszania kandydatów na wójtów mija w środę o północy, ale wiadomo, że rywal się nie pojawi. Jedynym obok PSL komitetem, który ma prawo wystawić swojego kandydata, czyli KWW Książ Wielki 2018 (zarejestrował kandydatów na radnych w ponad połowie okręgów), popiera urzędującego wójta.
- Mogę jeszcze przegrać z samym sobą - zastrzega Marek Szopa i zapewnia, że wcale jeszcze wójtem się nie czuje. W przypadku, gdy na stanowisko startuje jedna osoba, wyborcy na kartach nie wskazują swojego faworyta, a przy nazwisku jedynego pretendenta zaznaczają „tak” lub „nie”. W wypadku większości głosów negatywnych, kandydat wójtem nie zostaje. Taki scenariusz w Książu Wielkim, choć możliwy, jest jednak raczej mało prawdopodobny.
Gratulacje z powodu wyboru mogą już natomiast odbierać kandydaci na radnych, którzy są jedynymi pretendentami w swoich okręgach. W gminie jest takich przypadków sześć. Cztery lata temu było ich siedem i zanosiło się, że teraz będzie podobnie. Jednak w Antolce, gdzie początkowo jedynym kandydatem był Dariusz Książek, w dodatkowym terminie zgłoszono kandydaturę Jolanty Horyń z KWW Porozumienie.
Radnymi natomiast mogą się już czuć obecny przewodniczący rady Henryk Huma z Giebułtowa oraz Zdzisław Ptak z Częstoszowic, Grzegorz Ptak z Konaszówki, Marek Płonczyński z Książa Wielkiego, Marek Gajos z Tochołowa i Wiesław Sęk z Zaryszyna. Niektórzy uniknęli głosowania juz po raz drugi. - Do wyborów roku 2010 zainteresowanie kandydowaniem na radnych było większe. Cztery lata już to się zmieniło i w tym roku jest podobnie. Myślę, że wynika to m. in. z tego, że na naszym terenie słabe jest Prawo i Sprawiedliwość - ocenia wójt Szopa.
KONIECZNIE SPRAWDŹ:
FLESZ: Wybory samorządowe 2018 | Zmiany w ordynacji wyborczej