- Na terenie Rącznej, w gminie Liszki doszło do zniszczenia lasu przez wycinkę drzew przy terenach Cracovii. Jesteśmy zaniepokojeni zaistniałą sytuacją, bo nie było z mieszkańcami spotkania, nie zostali poinformowali o tym z jakiego powodu jest wycinka - alarmuje nas jeden z mieszkańców Rącznej, nazwisko pozostawia do wiadomości redakcji.
Las, który sadzili mieszkańcy
Przypomina, że obecni mieszkańcy Rącznej oraz rodzice i dziadkowie tych, którzy mieszkają w okolicy, sadzili drzewa w tym lesie 41 lat temu.
Wskazuje, że wycinką zaniepokojeni są także inni mieszkańcy. Zaalarmowali m.in. wójta gminy, Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych w Warszawie i Regionalna Dyrekcje Lasów państwowych w Krakowie, a jednocześnie Nadleśnictwo Krzeszowice oraz Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.
- Jako mieszkańcy wsi Rączna zwracamy się z uprzejmą prośbą do pana wójta gminy Liszki i powyższych instytucji o wyjaśnienie, z jakiego powodu trwa masowa wycinka lasu w miejscowości Rączna - napisali mieszkańcy z swoim piśmie do urzędników i instytucji.
Interweniujący informują, że są zaskoczeni, że "bez zapowiedzi i konsultacji z mieszkańcami na terenie lasu pojawiły się maszyny i znikają kolejne drzewa powodując dewastację lokalnej przyrody".
Drzewa pod kontrolą Nadleśnictwa Krzeszowice
Pisma dotarły do wielu instytucji, ale okazuje się, że wszystko trafia do zarządcy i organu nadzorującego. Las w Rącznej znajduje się na działce należącej do gminy Liszki. Nadleśnictwo Krzeszowice jest wskazane jako organ nadzorujący lasy gminne. W przypadku tego lasu w Rącznej ten obszar nadzoruje Leśnictwo Brodła wchodzące w skład Nadleśnictwa Krzeszowice. Wszystkie prace są prowadzone pod kontrolą tej instytucji.
- Wszelkie działania w lesie w Rącznej są wykonywane na zlecenie gminy Liszki, a w tej sytuacji Nadleśnictwo Krzeszowice prowadzi nadzór. Nasza praca polega na kontroli, czy działania są prowadzone z godnie z Uproszczonym Planem Urządzania Lasu. Wskazujemy co można wyciąć, które drzewa oraz w jakich ilościach i kiedy to zrobić. A po uzyskaniu surowca prowadzimy działania związane z jego ewidencją, czyli możliwością legalizacji wprowadzenia na rynek - wyjaśnia nam Kordian Habel, inżynier nadzoru w Nadleśnictwie Krzeszowice, któremu podlega Leśnictwo Brodła.
Las zniszczony podczas śnieżyc i nawałnic
Wójt gminy Liszki Paweł Miś podkreśla, że w lesie nie jest prowadzona wycinka, tylko przecinka drzew po ich zniszczeniu skutkami atmosferycznymi.
- To jest przycinka i wycinka drzew połamanych i uszkodzonych. Wszystko zgodnie z prawem i sztuką zagospodarowania lasu. Mamy wytyczne specjalistów, którzy wskazali nam, że zbyt gęsty las, uszkodzone drzewa będą niszczały, wysychały a las będzie obumierał, jeśli nie zrobimy odpowiednich pielęgnacji. Dlatego robimy je systemowo, ale zgodnie z zaleceniami nadzorczymi. Robimy to, co trzeba zrobić - mówi Paweł Miś, wójt gminy Liszki.
Mieszkańcom na pisma odpowiedziała sekretarz gminy Liszki Małgorzata Soja. Zaznaczył, ze działka leśna w Rżacznej jest objęta uproszczonym Planem Urządzania Lasu obowiązującym od stycznia 2018 roku do 31 grudnia 2027 roku.
- Tej zimy były mocne opady mokrego śniegu oraz wiatry, co spowodowało powstanie dużej ilości wiatrołomów i wykrotów. Drzewa uszkodzone i zagrażające muszą być usunięte - informuje sekretarz Małgorzata Soja. Dodaje, że na tej działce las nie był przycinany od czasu nasadzenia i należało wykonać trzebież.
Będzie dalszy ciąg prac leśnych
Przedstawiciele gminy tłumaczą, że drzewa przeznaczone do wycinki wyznaczane są przez leśniczych. To nie jedyny obszar, w którym będzie wycinka.
- Na terenie Rącznej są jeszcze trzy działki leśne przeznaczone do pielęgnacji, gdzie prace planowane są na przyszły rok. Technologia wykonywania prac leśnych jest prawidłowa i zmechanizowana - zapewnia pani sekretarz.
Urzędniczka informuje, że zgodnie z uproszczonym Planem Urządzania Lasu czas na uporządkowanie i wycięcie dodatkowych drzew, które nie przeżyją oraz na ewentualne nasadzenia to pięć lat od wycinki.
Zarybianie Rudawy i sprzątanie wioski. Do rzeki wpuszczono p...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Sezon rowerowy już niedługo! Jaki rower wybrać?
