Chodzi tu oczywiście o zabytkowy Zespół Pałacowo-Parkowy Anny i Erazma Jerzmanowskich w Prokocimiu – znajdujący się dzielnicy Bieżanów-Prokocim. Zajmuje powierzchnię 5,56 ha.
Wchodząc do parku od strony ul. Górników napotkamy niezwykły kościół rektoralny św. Mikołaja z Tolentino. Budynek początkowo pełnił zupełnie inną funkcję, powstał na przełomie XIX i XX wieku jako stajnia..., tuż przy okazałym pałacu Erazma Jerzmanowskiego. Po jego śmierci obiekt został sprzedany ojcom Augustianom.
Właśnie na przełomie XIX i XX wieku park - jeszcze jako własność Erazma Jerzmanowskiego (ur. 2 czerwca 1844 w Tomisławicach[1], zm. 7 lutego 1909 w Prokocimiu – polski działacz społeczny i filantrop, powstaniec styczniowy, żołnierz, inżynier, wynalazca, przemysłowiec, mecenas, członek wieczysty Towarzystwa Muzeum Narodowego Polskiego w Rapperswilu od 1890 roku) - został otoczony ceglanym murem. Przekraczając mur, tuż obok kościoła, i kierując się kilkadziesiąt metrów na wprost, na zwiedzających czeka kolejna atrakcja. Niezwykła fontanna.
Fontanna projektu prof. Wiktora Zina stała na krakowskim Rynku od 1964 do 2005 roku – gdy dokonano gruntownej przebudowy Rynku i prowadzono prace archeologiczne zakończone powstaniem podziemnej ekspozycji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Fontanna nazywana bywa również „kanapą Zina”. Odrestaurowana i zrekonstruowana fontanna została przeniesiona do Parku Jerzmanowskich w 2020 roku.
A jeśli odwiedzicie to miejsce, zobaczycie, że to nie jest jedyna fontanna w parku. A i atrakcji jest zdecydowanie więcej.
Po przeprowadzonej kilka lat temu modernizacji powstały nowe alejki, plac zabaw dla dzieci, zasadzono wiele nowej zieleni. Wewnątrz parku znajduje się boisko piłkarskie, na którym swoje mecze rozgrywa drużyna Prokocimia.
Zobaczcie sami to miejsce, najpierw w galerii naszych zdjęć a następnie na żywo!
Przełomowa terapia genowa, chłopiec zaczął słyszeć!
