MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyjazdowe posiedzenie rządu w Białymstoku. Zajmie się uchwałami o "Tarczy Wschód" i sytuacji na wschodniej granicy RP

OPRAC.:
Marcin Koziestański
Marcin Koziestański
Premier zwołał posiedzenie rządu w Białymstoku
Premier zwołał posiedzenie rządu w Białymstoku Fot. Lucyna Nenow / Polska Press
Dwie uchwały - w sprawie Narodowego Programu Odstraszania i Obrony "Tarcza Wschód" oraz w sprawie sytuacji na wschodniej granicy RP - znalazły się w programie najbliższego posiedzenia rządu. Wyjazdowe posiedzenie w Białymstoku zaplanowano na poniedziałek.

Dziś rząd zajmie się dwoma projektami przepisów z dziedziny bezpieczeństwa narodowego - w sprawie Narodowego Programu Odstraszania i Obrony "Tarcza Wschód" oraz w sprawie sytuacji na wschodniej granicy RP.

Program "Tarcza Wschód"

Założenia "Tarczy Wschód" premier Tusk przedstawił 18 maja. Tydzień później wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceminister obrony Cezary Tomczyk i szef Sztabu Generalnego WP gen. Wiesław Kukuła zaprezentowali szczegóły programu.

Na "Tarczę Wschód" mają się złożyć systemy wykrywania i ostrzegania, wysunięte bazy, węzły logistyczne, umocnienia oraz systemy antydronowe mające zwiększać zdolności polskiej armii. Przemieszczenie się mają przeciwnikowi utrudnić nie tylko budowane zapory i umocnienia, ale także gęste lasy i bagna.

Program obejmuje lata 2024-2028 i przede wszystkim dotyczy przygotowania terenu przygranicznego do obrony RP przez skupienie głównego wysiłku m.in. na: wzmocnieniu zdolności przeciwzaskoczeniowej, ograniczaniu mobilności przeciwnika, zapewnieniu mobilności dla wojsk własnych i zapewnieniu bezpieczeństwa naszych wojsk oraz ochrony ludności cywilnej.

Program zakłada prace na 700 km granicy, w tym na 400 km z Białorusią. Pierwsze instalacje mają powstać w przyszłym roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028. Podawany koszt 10 mld zł obejmuje same materiały. MON zakłada, że na program uzyska dofinansowanie europejskie.

Sytuacja na wschodniej granicy

Ponadto w porządku poniedziałkowych obrad znalazł się przedłożony przez MSWiA projekt przepisów w związku z sytuacją na wschodniej granicy Rzeczypospolitej Polskiej. W końcu maja premier Tusk zapowiedział, że w związku z obecną sytuacją na granicy z Białorusią, przywrócona zostanie tam strefa buforowa. Mówił o "pasie mniej więcej dwustu metrów tam, gdzie jest to jest konieczne z punktu widzenia skutecznego działania służb państwa polskiego przy granicy". Takie działanie rekomendowali dowódcy służb działających na granicy.

Tusk zapowiadał również, że na dużo większą niż obecnie skalę, będą na granicy używane siły policyjne; chodzi zwłaszcza o miejsca, gdzie dochodzi do próby siłowego przekroczenia granicy przez duże grupy nielegalnych migrantów.

W porządku obrad Rady Ministrów są także propozycje Ministerstwa Finansów, w tym projekt założeń budżetu państwa na rok 2025. Zgodnie z procedurą przyjmowania budżetu, w przyszłym tygodniu rząd powinien przesłać do Rady Dialogu Społecznego założenia do projektu ustawy budżetowej na przyszły rok.

Jak poinformował w piątek wiceminister finansów Jurand Drop, w jego ocenie założenia makroekonomiczne do budżetu na 2025 r. będą bardzo podobne do tego, co zostało opublikowane w wieloletnim planie finansowym państwa. "W ciągu ostatnich tygodni od opublikowania wieloletniego planu finansowego państwa nie pojawiły się jakieś nowe dane, które gruntownie zmieniałyby naszą sytuację i naszą wiedzę o tej sytuacji" - podkreślił Drop.

Według wieloletniego planu finansowego państwa w 2025 r. PKB ma wzrosnąć o 3,7 proc., średnioroczna inflacja ma wynieść 4,1 proc. Przyjęto, że stopa bezrobocia wg metodologii BAEL ma wynieść 2,7 proc., nominalny deficyt sektora instytucji rządowych i samorządowych ma sięgnąć 4,4 proc. PKB, a dług sektora finansów publicznych ma wynieść 57,3 proc. PKB.

Czym jeszcze zajmie się rząd?

Tematem poniedziałkowego posiedzenia Rady Ministrów ma być także propozycja wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej w 2025 roku oraz propozycje dot. wzrostu wynagrodzeń w budżetówce w 2025 roku.

Zgodnie z przepisami rząd do 15 czerwca powinien przedłożyć propozycję średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w budżetówce na kolejny rok Radzie Dialogu Społecznego (RDS) i ogólnokrajowym organizacjom związków zawodowych zrzeszających pracowników sfery budżetowej. Celem tego działania jest umożliwienie RDS i związkom wyrażenia opinii do propozycji wskaźników.

Projekt określa wskaźniki, na podstawie których możliwe będzie zaplanowanie w ustawie budżetowej na rok 2025 niezbędnych środków na wzrost lub podwyżki wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej - podano w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyjazdowe posiedzenie rządu w Białymstoku. Zajmie się uchwałami o "Tarczy Wschód" i sytuacji na wschodniej granicy RP - Portal i.pl

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska