https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wynagrodzenia w służbie zdrowia. Ile zarabiają lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni i inni ratujący nasze życie i zdrowie w pandemii?

Zbigniew Bartuś
Jak naprawdę wyglądają zarobki w poszczególnych grupach zawodów medycznych: od farmaceutów, stomatologów i fizjoterapeutów po lekarzy specjalistów? Sprawdziła to renomowana krakowska firma Sedlak&Sedlak w ramach Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Chcesz poznać szczegóły? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Jak naprawdę wyglądają zarobki w poszczególnych grupach zawodów medycznych: od farmaceutów, stomatologów i fizjoterapeutów po lekarzy specjalistów? Sprawdziła to renomowana krakowska firma Sedlak&Sedlak w ramach Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Chcesz poznać szczegóły? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń Sedlak&Sedlak
Lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni stali się autentycznymi bohaterami czasów pandemii. Coraz bardziej przepracowani starają się codziennie ratować zdrowie i życie tysięcy chorujących Polaków. Czy są za to odpowiednio wynagradzani? Jak naprawdę wyglądają zarobki w poszczególnych grupach zawodów medycznych: od farmaceutów, stomatologów i fizjoterapeutów po lekarzy specjalistów? Sprawdziła to renomowana krakowska firma Sedlak&Sedlak w ramach Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Chcesz poznać szczegóły? Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Apel do ozdrowieńców: oddawajcie krew

Ludzi zakażonych - a wciąż nie wyleczonych z COVID-19 - jest w naszym kraju oficjalnie blisko 400 tys. A przecież cała masa Polaków cierpi na inne choroby. Tymczasem lekarzy wszelkich specjalności mamy ok. 140 tys., do tego 40 tys. dentystów. W tzw. normalnych czasach Naczelna Izba Lekarska szacowała niedobór lekarzy na 50 tys. Deficyt pielęgniarek był jeszcze większy. O brakach w szeregach ratowników medycznych lepiej dziś nawet nie wspominać.

Teoretycznie tak dramatycznie niska podaż rąk (i mózgów) do pracy powinna się przełożyć na wysokość zarobków. A jak one wyglądają naprawdę w poszczególnych grupach zawodów medycznych: od farmaceutów, stomatologów i fizjoterapeutów po lekarzy specjalistów? Sprawdziła to renomowana krakowska firma Sedlak&Sedlak w ramach Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń

Zarobki lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, farmaceutów, stomatologów...

- Służba zdrowia to specyficzna branża, w której bardzo wielu pracowników czerpie dochody nie z jednego miejsca, lecz z wielu źródeł. Lekarze są przeważnie na kontraktach w różnych placówkach, więc ich dochody się sumują. Nasze badanie zawiera stawki z jednego miejsca, wyłącznie na umowę o pracę, a nie ze wszystkich źródeł – zastrzega Magdalena Sieczka z firmy Sedlak&Sedlak prowadzącej m.in. popularny serwis Wynagrodzenia.pl.

Niezależnie od tego, widać wyraźnie, że w szeroko pojętej branży medycznej zarobki są jeszcze silniej zróżnicowane niż w prezentowanym przez nas wcześniej handlu. Chodzi tylko o olbrzymie, sięgające 400 procent różnice stawek w poszczególnych „podbranżach” (zawodach i specjalnościach medycznych), np. fizjoterapeuty i chirurga, ale też dysproporcje w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn wykonujących dokładnie takie same zadania. Podobnie jak w handlu, mamy tu również do czynienia z różnicami regionalnymi: w centrum kraju, zwłaszcza w Warszawie, płace są wyższe niż gdzie indziej, zwłaszcza na obrzeżach i w tzw. Polsce powiatowej.

Wynagrodzenia w służbie zdrowia: wiele zależy od regionu, ale także płci

Oczywiście, mnóstwo zależy także od stażu pracy: w niektórych zawodach medycznych, z lekarzem na czele, odgrywa on bardzo dużą rolę, tym bardziej że nakładają się na to uzyskane specjalizacje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Praca

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

By stworzyć nasze zestawienie, wybraliśmy medianę, czyli kwotę dzielącą daną grupę pracowników na dwie równe połowy (jedna zarabia mniej, a druga więcej od mediany), bo ten wskaźnik wydaje się o wiele bardziej miarodajny od popularnej średniej/przeciętnej. Podawane przez GUS przeciętne wynagrodzenie w gospodarce i poszczególnych jej sektorach frustruje wielu ludzi; nic dziwnego – mniej więcej dwie trzecie Polaków ma zarobki niższe od owej średniej.
Chcesz poznać szczegóły? Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Zobacz źródło: Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń, Sedlak & Sedlak.
Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

z
zmykam stąd

Diagnosta, starszy specjalista po 5 latach studiów i 3 latach specjalizacji za własne pieniądze, ze stażem ponad 6 lat w zawodzie zarabia mniej niż Pan/Pani w sklepie na kasie...potem ludzie się dziwią, że na wynik testu na korone czeka się ponad 4 dni. Świętujemy niepodległość...

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska