Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wyniki rekrutacji 2022 w Krakowie. Ogłoszono, kto dostał się do liceum, technikum czy branżowej szkoły I stopnia. Wysokie progi przyjęć

Julia Czarnota, Julia Stankowska, Małgorzata Mrowiec
We wtorek krakowskie szkoły ponadpodstawowe wywiesiły listy kandydatów zakwalifikowanych oraz osób niezakwalifikowanych do przyjęcia. Progi punktowe do wybranych szkół prezentujemy na kolejnych slajdach
We wtorek krakowskie szkoły ponadpodstawowe wywiesiły listy kandydatów zakwalifikowanych oraz osób niezakwalifikowanych do przyjęcia. Progi punktowe do wybranych szkół prezentujemy na kolejnych slajdach Andrzej Banaś
Już wszystko jasne: we wtorek (19 lipca) o godz. 10 krakowskie szkoły ponadpodstawowe wywiesiły listy kandydatów zakwalifikowanych oraz osób niezakwalifikowanych do przyjęcia. Część tegorocznych absolwentów podstawówek zadowolona, bo dostała się do wymarzonych szkół. Inni łykają łzy i szukają nowego pomysłu na siebie. Konkurencja była duża. O miejsce w najbardziej obleganej klasie w Krakowie, w której będą się kształcić przyszli technicy programiści (w Technikum Łączności), walczyło aż 11,5 kandydata. A w najbardziej szturmowanej klasie w najpopularniejszym obecnie X Liceum Ogólnokształcącym - przypadało prawie 9 chętnych na jedno miejsce.

Przypomnijmy, że w tym roku nabór do szkół ponadpodstawowych jest trudniejszy, bo o miejsca w nich ubiega się półtora rocznika: cały rocznik uczniów urodzonych w 2007 roku oraz połowa rocznika dzieci z 2008 roku, te, które poszły do szkoły podstawowej jako sześciolatki. W sumie do szkół samorządowych w Krakowie zakwalifikowano w tym roku ponad 9 tys. kandydatów. Ze względu na "kumulację roczników" to niemal o 1,5 tys. więcej niż w ubiegłym roku. Jak zwraca uwagę krakowski magistrat, na uczniów, którzy nie zostali przyjęci do żadnej ze szkół, w rekrutacji uzupełniającej czeka zatem wciąż ok. 800 miejsc. Jednak zaledwie kilkadziesiąt w liceach; najwięcej wolnych miejsc pozostaje w szkołach branżowych (488) i w technikach (322).

W 2021 roku w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez miasto Kraków do żadnej ze szkół nie zakwalifikowało się 1317 kandydatów starających się z tzw. pierwszego wyboru. W 2022 roku takich kandydatów jest 2636.

Wiemy już, które szkoły i klasy są wymarzonymi dla tegorocznych absolwentów podstawówek

Rekrutacja 2022 w Krakowie. Nawet 11,5 kandydata na jedno mi...

Wyniki rekrutacji 2022 w Krakowie. Relacje uczniów

VIII Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Wyspiańskiego jest jedną ze szkół średnich, która w tym roku cieszyła się największym zainteresowaniem. Do liceum złożono ponad 600 podań. Po ogłoszeniu wyników rekrutacji w VIII LO pojawiło się wielu kandydatów, a przy listach z wynikami nie obyło się bez wybuchów radości oraz łez. W rozmowie z nami przyszli uczniowie liceum zdradzili, jak się czują.

- Dostałam się do wymarzonej szkoły do klasy biol-chem-ang. i bardzo się cieszę. Złożyłam tutaj podanie na trzy profile, bo uznałam, że jeśli to moja wymarzona szkoła, to łatwiej się przepiszę. I, szczerze mówiąc, nie patrzyłam już na te profile, po prostu składałam, żeby być w szkole. Jestem przeszczęśliwa i widzę, że moje starania się przełożyły na wyniki - mówi przyszła uczennica VIII LO Julia Legucka.

- W sumie nastawiałam się, że się dostanę. Ale bardzo się cieszę po prostu. Chociaż chyba jeszcze to do mnie nie dotarło - zdradziła nam z kolei szczęśliwa Weronika Matras.

- Jestem bardzo zadowolony z siebie, że mi się udało. Progi są wyższe niż w zeszłym roku, ale na szczęście dałem radę - cieszy się także Krzysztof Ryszka.

Progi w VIII podniosły się o 10 punktów. Minimalna liczba punktów do klasy biologiczno-chemiczno-matematycznej to ponad 170, a mój wnuczek miał jakoś 185 - mówi babcia jednego z kandydatów Halina Partyka.

- Bardzo wysokie progi były w tym roku, ale egzamin ósmoklasisty bardzo prosty - twierdzi przyszły uczeń VIII LO.

Oczywiście, nie wszyscy chętni zakwalifikowali się tam, gdzie najbardziej im zależało. - Niestety, nie dostałem się do wymarzonej szkoły. Następnym wyborem była "piątka", ale też się nie dostałem. Dostałem się do 44 LO. Ale będę składał odwołanie, chociaż nie wiem czy się uda - mówi Mikołaj.

Najpopularniejsze klasy i szkoły w tegorocznej rekrutacji

W tym roku, kandydaci najchętniej aplikowali do klas w X LO (klasy z rozszerzonym j. polskim, biologią i j. angielskim – 8,89 podania na 1 miejsce oraz matematyką, geografią i j. angielskim), VIII LO (matematyka, informatyka, j. angielski), VII LO (matematyka, geografia, j. angielski) i VI LO (oddział międzynarodowy) W przypadku techników niezmiennie największym zainteresowaniem cieszyło się Technikum Łączności (specjalność technik-programista – 11,5 podania na 1 miejsce), a także Technikum Elektryczno-Elektroniczne nr 7 w Zespole Szkół Elektrycznych nr 1 w Krakowie (technik programista), Technikum Energetyczno-Elektroniczne nr 9 w Zespole Szkół Energetycznych (technik-informatyk) i Technikum Gastronomiczne nr 11 (technik żywienia i usług gastronomicznych).

Są także klasy i szkoły, w przypadku których nie było w ogóle chętnych lub ich liczba nie pozwalała na rozpoczęcie kształcenia w zbliżającym się roku szkolnym. Dlatego z oferty rekrutacyjnej części branżowych szkół I stopnia i techników usunięto grupy rekrutacyjne, gdzie zainteresowanie było znikome.

Rekrutacja 2022. Rozmawialiśmy z uczniami, którzy startowali do X LO w Krakowie

Milena dostała się właśnie do "dziesiątki". - Dostałam się na mój pierwszy wybór, pierwszy profil, który chciałam, więc jestem bardzo zadowolona. Chociaż w mojej klasie nie ma żadnych chłopaków, co jest bardzo dziwne. Ale bardzo się cieszę - podkreślała nastolatka.

Czy w Twojej ocenie trudno było się dostać?
- To znaczy... chyba ledwo się załapałam, bo był bardzo wysoki próg, więc myślę, że dosyć trudno - odpowiadała.

Stresowaliśmy się mocno, dlatego że wszyscy mówili, że strasznie wysokie progi są tutaj w dziesiątce, bardzo oblegane są tu klasy. No więc było to mocno stresujące. Ale się udało, jest dobrze. Milena zdobyła sporo punktów, natomiast cały czas myśleliśmy, co będzie. Widać też zresztą, że punktacja jest dużo wyższa niż w tamtym roku, wszystkie progi są bardzo wysokie, więc ufff! udało się - mówiła Anna, mama Mileny

- Udało mi się dostać tam, gdzie chciałam, do klasy A, humanistycznej. Egzaminy starałam się napisać jak najlepiej, walczyłam o oceny, żeby mieć jak największą liczbę punktów. Jak patrzyłam, że najniższa to jest sto sześćdziesiąt coś, to przewaga dziesięciu to dla mnie trochę dużo - mówiła nam Maria Świętek.

Progi o 5-6 punktów wyższe niż rok temu

Do obecnie najbardziej popularnego ogólniaka pod Wawelem - X LO - złożono ok. 850 podań, natomiast szkoła przygotowała 196 miejsc: po 28 w siedmiu klasach pierwszych.

- Nie będziemy na ten moment zwiększać liczebności klas, ze względów organizacyjnych. Uczymy języków obcych w małych salach, klasy są wtedy dzielone na pół, do sali wchodzi maksymalnie 14 uczniów plus nauczyciel - wyjaśnia Tamara Cieśla, dyrektor X LO.

Dyrektorka przyznaje, że bardzo trudno było się w tym roku dostać do szkoły - progi punktowe (czyli liczba punktów, która była przepustką do wymarzonej szkoły czy klasy) są wyższe średnio o 5-6 punktów niż rok temu. I tak:

  • do najbardziej obleganej klasy w X LO, z rozszerzonym językiem polskim, biologią i angielskim - minimalna liczba punktów w tym roku to 170,4, a maksymalna, z jaką zakwalifikowano kandydata - 179,8;
  • jeśli chodzi o drugą w kolejności najbardziej szturmowaną klasę, z rozszerzoną matematyką, geografią i językiem angielskim (było tu ponad czterech kandydatów na miejsce), próg jest jeszcze wyższy: 171,8 pkt.;
  • natomiast najniższy próg, liczba punktów, która pozwalała w ogóle dostać się do X LO, została odnotowana w przypadku klasy z rozszerzonym językiem polskim, historią i WOS: 168,2 pkt.

Również np. VI LO w Krakowie nie zamierza zwiększać liczby miejsc w klasach pierwszych, będzie się w nich uczyć od września po 26-28 osób. Natomiast - jako ukłon w kierunku powiększonego rocznika - w "szóstce" uruchamianych jest tym razem 10 zamiast 7 klas pierwszych.

Jeśli chodzi o progi punktowe w VI LO, do klasy M1, czyli oddziału międzynarodowego, przepustką dla kandydatów było minimum 181,4 pkt. Natomiast by w ogóle stać się uczniem tej szkoły, potrzebne okazało się przynajmniej 171,4 pkt. - taki jest próg w przypadku klasy D (rozszerzona matematyka, fizyka i informatyka), do której złożono 67 podań na 26 miejsc, więc było tu ponad 2,5 chętnych na miejsce.

Ponad 8 tysięcy nastolatków uczyło się w minionym już roku w klasach ósmych krakowskich szkół podstawowych

Szkoły ponadpodstawowe prowadzone przez gminę Kraków przygotowały natomiast na rok szkolny 2022/2023 łącznie 10 618 miejsc. Nabór rozpoczął się w połowie maja. Do krakowskich szkół zakwalifikowano 9025 kandydatów - 5147 do liceów, 3379 do techników i 499 do szkół branżowych. Oznacza to, że na uczniów wciąż czeka niemal 800 wolnych miejsc we wszystkich typach szkół, jednak w najchętniej wybieranych, czyli w liceach, jest ich tylko kilkadziesiąt.

W tym roku w 36 liceach ogólnokształcących prowadzonych przez miasto dla przyszłych pierwszoklasistów przygotowano 5043 miejsca

Rekrutacja 2022 do szkół średnich. Oto licea w Krakowie, do ...

Zgodnie z harmonogramem tegorocznej rekrutacji od dziś (19 lipca) do 25 lipca kandydaci, którzy zostali zakwalifikowani do przyjęcia, mają czas na potwierdzanie woli podjęcia nauki w danej szkole, złożenie oryginałów świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty (o ile nie zostały złożone wcześniej).

26 lipca o godz. 10 szkoły podadzą do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.

Od 27 lipca w szkołach, które nadal będą dysponować wolnymi miejscami, prowadzone będzie postępowanie uzupełniające. Podania, wraz z kopiami świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczeniami o wyniku egzaminu ósmoklasisty oraz ewentualnie dodatkowymi dokumentami, należy składać bezpośrednio w szkołach prowadzących rekrutację uzupełniającą do 3 sierpnia.

KE opublikował najnowsze prognozy gospodarcze

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska