Wyniki wyborów samorządowych 2018. Nawet pięć klubów w nowej Radzie Miasta Krakowa. 16 nowych radnych. Dominik Jaśkowiec na przewodniczącego

Piotr OgórekZaktualizowano 
We wtorek późnym wieczorem poznaliśmy w końcu oficjalne wyniki do Rady Miasta Krakowa oraz na prezydenta Krakowa. Status quo w radzie miasta został utrzymany. Rządzić będzie koalicja PO i klubu prezydenta, a PiS ma największy klub, choć wybory przegrało - będą mieć mniej radnych niż w mijające kadencji. Mniej też będzie ich mieć PO, ale razem z Nowoczesną i klubem prezydenckim mogą stworzyć największy klub. Choć na razie mówią o klubie Koalicji Obywatelskiej - tylko PO i N. Swój klub, z czwórką radnych, będzie miał też Łukasz Gibała. W sumie pojawi się 16 nowych radnych.

Wyniki wyborów samorządowych 2018 w Krakowie. Majchrowski i Wassermann powalczą w II turze o stanowisko prezydenta [OFICJALNE WYNIKI PKW]

Wyniki wyborów samorządowych 2018 Małopolska: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz [WYNIKI WYBORÓW, PKW]

Wyniki wyborów samorządowych 2018 w województwie małopolskim. Gdzie będzie II tura? [WYNIKI WYBORÓW 2018]

Do wieczora we wtorek trwało oczekiwanie na podanie oficjalnych wyników wyborów do Rady Miasta Krakowa. Wygrała je koalicja kandydatów Jacka Majchrowskiego oraz Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Uzyskali bezwzględną większość - 23 radnych. Przegrało Prawo i Sprawiedliwość, które wprowadzi 16 radnych. Swoich ludzi w radzie miasta będzie miał także Łukasz Gibała. We wtorkowy wieczór poznaliśmy też oficjalne wyniki wyborów na prezydenta Krakowa. Urzędujący prezydent Jacek Majchrowski zdobył dokładnie 45,84 proc. głosów, a kandydatka PiS Małgorzata Wassermann 31,88 proc. głosów. Łukasz Gibała zajął trzecie miejsce, z wynikiem 17,14 proc. Zagłosowało 33 7 781 osób.

Nowa Rada Miasta Krakowa będzie częściowo przewietrzona. Na 43 radnych 16 to nowe twarze. Sześciu nowych radnych wprowadziła koalicja, a pięciu PiS. Zupełnymi debiutantami, z Łukaszem Gibałą na czele, będzie czwórka radnych z ramienia listy Kraków dla Mieszkańców. Pewien powiew świeżości więc jest, ale trudno mówić o przewietrzeniu rady - aż dwie trzecie radnych to ludzie obecni w samorządzie od lat.

Wyniki wyborów samorządowych 2018 w Krakowie: Władza utrzymana

Władzę utrzyma więc koalicja klubu Jacka Majchrowskiego i Platformy Obywatelskiej. Jednak pomimo wspólnej listy wyborczej nie należy się spodziewać jednego, 23-osobowego klubu w radzie miasta. Już wczoraj szef krakowskiej PO Dominik Jaśkowiec zapowiadał, że będzie chciał osobnego klubu złożonego z radnych PO i Nowoczesnej, który będzie nosił nazwę Koalicja Obywatelska.

- Podmiotowość powinna być zachowana, zwłaszcza przed wyborami parlamentarnymi. Ale koalicja jak najbardziej powstanie - zapowiada Jaśkowiec.

PO będzie miała 11 swoich radnych. Tu nowe twarze są tylko dwie: Łukasz Sęk (młody radny dzielnicowy ze Wzgórz Krzesławickich) oraz Tomasz Daros (przewodniczący dzielnicy I Stare Miasto). Reszta to dotychczasowi radni, w tym ci najbardziej rozpoznawalni - Aleksander Miszalski, Grzegorz Stawowy, Dominik Jaśkowiec czy Bogusław Kośmider. Wspólny klub KO będzie liczył więc 15 radnych, uzupełnionych o radnych Nowoczesnej. Ale nie wiadomo, czy i taki klub powstanie. W Nowoczesnej słyszymy, że nie ma jeszcze ostatecznych decyzji.

Wyniki wyborów samorządowych 2018 w Krakowie: Ile klubów w radzie? Trzy, cztery lub pięć

- Na dniach będziemy o tym rozmawiać. Na chwilę obecną nie wykluczamy żadnego rozwiązania, czyli własnego klubu, wspólnego z PO lub jednego dużego także z radnymi prezydenta - zaznacza Artur Buszek. Nowoczesna będzie miała czwórkę radnych. To wieloletnia radna Małgorzata Jantos (wcześniej z PO), Artur Buszek (sekretarz małopolskiej Nowoczesnej), Nina Gabryś (zaangażowana m.in. w walkę o finansowanie zabiegów in vitro z miejskiego budżetu) oraz Michał Starobrat. Żeby założyć własny klub, aktualnie wystarczy mieć trójkę radnych.

Zdziwiony słowami Dominika Jaśkowca jest Rafał Komarewicz, szef klubu Przyjazny Kraków w mijającej kadencji, pewny już reelekcji. - To trochę nie fair, bo do tej pory zakładaliśmy raczej jeden wielki klub. Poza tym mamy jeszcze do wygrania II turę wyborów prezydenckich i na tym powinniśmy się skupić - mówi nam Komarewicz.

Klub prezydencki powiększy swój stan posiadania. Oprócz całej dotychczasowej szóstki, do rady dostał się także Jacek Bednarz, przewodniczący dzielnicy XIII Podgórze. Ósmym radnym będzie zapewne Lech Kucharski, który zdobył czwarty wynik w Nowej Hucie. Z tego samego okręgu startował Jacek Majchrowski, który zdobył pierwszy wynik na liście. Jeśli zostanie prezydentem po raz piąty, to zwolni miejsce właśnie Kucharskiemu.

Wyniki wyborów samorządowych 2018 w Krakowie: Kto nowym przewodniczącym rady?

Choć do rady miasta dostał się jej obecny przewodniczący Bogusław Kośmider, to stanowisko to będzie chciał zająć jego kolega klubowy Dominik Jaśkowiec. Panowie byli zresztą dogadani, że ten pierwszy ustąpi miejsca temu drugiemu w połowie mijającej kadencji, ale ostatecznie tak się nie stało.

- Osiągnąłem najlepszy wynik do rady miasta, zdobywając 11 tys. głosów. W związku z tym zamierzam się ubiegać o stanowisko przewodniczącego rady - mówi nam Dominik Jaśkowiec. Jak dodaje, teraz ważna jest jednak II tura i zwycięstwo Jacka Majchrowskiego.

W stosunku do poprzednich wyborów swój stan posiadania uszczupliło Prawo i Sprawiedliwość. Zamiast 19, będzie miało 16 radnych. Jeśli nie powstanie jednak koalicyjny klub, to i tak PiS będzie miało największy.

Zadowolony z wyniku wyborczego jest Łukasz Gibała. Jak mówi, to sytuacja bez precedensu, bo po raz pierwszy swój klub w radzie miasta będą mieli aktywiści miejscy. - Nadal będziemy pomagać mieszkańcom, dawać nowe pomysły na rozwój miasta i sprawdzać władze Krakowa. Teraz będziemy mieli do tego dodatkowe narzędzie - czyli klub w radzie miasta - mówi Gibała.

Wyniki wyborów samorządowych 2018 w Krakowie: Rada Miasta Krakowa wybrana na kadencję 2018-2023

Koalicyjna lista Jacka Majchrowskiego Obywatelski Kraków

 • Okręg 1: Dominik Jaśkowiec (PO), Małgorzata Jantos (Nowoczesna), Łukasz Wantuch (Przyjazny Kraków), Tomasz Daros (PO),
 • Okręg 2: Jakub Kosek (PO), Grzegorz Stawowy (PO), Anna Prokop-Staszecka (Przyjazny Kraków), Teodozja Maliszewska (PO),
 • Okręg 3: Aleksander Miszalski (PO), Rafał Komarewicz (Przyjazny Kraków), Andrzej Hawranek (PO),
 • Okręg 4: Bogusław Kośmider (PO), Adam Migdał (Przyjazny Kraków), Michał Starobrat (Nowoczesna),
 • Okręg 5: Jacek Bednarz (Przyjazny Kraków), Grażyna Fijałkowska (PO), Artur Buszek (Nowoczesna),
 • Okręg 6: Wojciech Krzysztonek (PO), Kazimierz Chrzanowski (Przyjazny Kraków), Łukasz Sęk (PO),
 • Okręg 7: Jacek Majchrowski, Nina Gabryś (Nowoczesna), Sławomir Pietrzyk (Przyjazny Kraków), (Lech Kucharski, jeśli Jacek Majchrowski zostanie prezydentem).

Prawo i Sprawiedliwość

 • Okręg 1: Mariusz Kękuś, Adam Kalita,
 • Okręg 2: Bolesław Kosior, Agata Tatara,
 • Okręg 3: Jerzy Zięty, Marek Sobieraj,
 • Okręg 4: Krzysztof Sułowski, Józef Jałocha,
 • Okręg 5: Małgorzata Kot, Aleksandra Dziedzic,
 • Okręg 6: Michał Drewnicki, Stanisław Zięba, Renata Kucharska,
 • Okręg 7: Włodzimierz Pietrus, Edward Porębski, Stanisław Moryc.

Komitet Łukasza Gibały Kraków dla Mieszkańców

 • Okręg 1: Łukasz Maślona,
 • Okręg 3: Łukasz Gibała,
 • Okręg 4: Jan Pietras,
 • Okręg 5: Alicja Szczepańska.

Wybory samorządowe 2018 w Małopolsce: frekwencja

Z sondażowych badań Ipsos wynika, że frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła 51,3 proc. To prawdopodobnie najwyższa frekwencja w historii wyborów samorządowych. Cztery lata temu frekwencja wyniosła 47,4 proc.

PKW podała również, że w Krakowie zagłosowało 55,99 proc. mieszkańców. W Małopolsce głos oddało 53,55 proc. uprawnionych do głosowania.

Wideo

Materiał oryginalny: Wyniki wyborów samorządowych 2018. Nawet pięć klubów w nowej Radzie Miasta Krakowa. 16 nowych radnych. Dominik Jaśkowiec na przewodniczącego - Gazeta Krakowska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 10

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
O
Olo

Byłem w biurze Gibały po pomoc. Jego współpracownicy oczywiście się zajęli problemem. Skontaktujemy się, powiedzieli. I tak minęło już spooooroooo czasu

zgłoś
A
Andrzej

Bezmózgi to są w peło.

zgłoś
O
Olo

Od kiedy to Gibała i jego aktywiści pomagają mieszkańcom????????

zgłoś
n
nict

Panie od tego "nie fair" to zęby bolą jak to się czyta. To polityka i . Kawa? Otwórzmy oczy.

zgłoś
P
Pan

A czego Ty oczekujesz od bezmózga pisowskiego?

zgłoś
k
kibic

Trollu ciężki, gdzie zgubiłeś polskie znaki diakrytyczne? Do tego błędy w słówkach...coś słabo z twoim szkoleniem szkodniku.

zgłoś
P
Pis u wladzy

Ja to widze inaczej PO z przyjaznym Krakowem sie podziei. Majchrowski i dziadki z Przyjaznego zawra koalicje z PiS beda miec 24 radnych j sobie beda rzadzic elegancko. W zasadzie bez znaczenja czy wygra wasserman czy majchrowski i tak bedzie rzadzil PIS ;)

zgłoś
f
fvbgx

będą tam statystować razem z PiS-em, wszystkie decyzje jak dawniej będą w rękach funkcjonariuszy Machlojka i PO. Gibała będzie dalej chodził po ulicach i rozdawał roślinki żeby ograniczyć smog, a koalicja rządząca miastem będzie się z tego w kuluarach naśmiewać. Poza osobistym sukcesem tej czwórki, która sobie wyrobi lukratywne zapewne kontakty z inwestorami, nic z tego dla mieszkańców nie ma.

zgłoś
r
rob

Najbardziej liczę na klub Gibały. Działacze, a nie partyjniaki powinni zasiadać w radzie.

zgłoś
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3