Kraków wybory 2011: Trwa głosowanie
- Odkąd pamiętam, kopiec nie był remontowany - mówi Jacek Bednarz, były szef dzielnicy XIII. - A tymczasem kopiec jest rozdeptywany, ludzie chodzą nie ścieżką, tylko jak im wygodnie. Niektórzy próbują tam wjeżdżać quadami, rowerami - wylicza.
Pieniądze na projekt remontu kopca wraz z otoczeniem - 100 tys. zł - dał Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Inwestycję wykona Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu. - Kopiec Krakusa to ważny zabytek - podkreśla Jarosław Żółciak, autor wytycznych do projektu. - Również jego otoczenie ma historyczny charakter. Nie można go potraktować jako zwykłej łąki, na której zrobi się alejki. To teren rezerwatowy.
Dlatego pod kopcem nie pojawi się kostka, ani asfalt. Nie będzie też lamp, ledów, świetlnych pachołków. Będą za to ławeczki, kosze na śmieci, nawet stojak na rowery. U podnóża zamontowana zostanie niska barierka. Wszystko starannie wkomponowane w otoczenie.
- Kiedy się projektuje, powstaje coś namacalnego - mówi projektant Piotr Orzeszek. - A tu chodzi o to, by efekty działań były jak najmniej widoczne. Tak, by zachować dziewiczy charakter tego miejsca.
Kopiec jest zniszczony głównie od zewnątrz. Prace będą polegać na likwidacji dzikich ścieżek i przebudowie zwieńczenia kopca. To zabezpieczy go przed rozmywaniem.
Mieszkania Kraków. Zobacz nowy serwis
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!