Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
60-latka z gminy Zator dostała nakaz opuszczenia domu. Jest podejrzana o znęcanie nad rodzicami
Policjanci w Zatorze zostali powiadomieni o przemocy psychicznej i groźbach karalnych, które miała stosować wobec swoich ponad 80-letnich rodziców mieszkanka jednej z podzatorskich miejscowości. Pod wskazany adres udali się policjanci którzy zatrzymali agresorkę. Kobieta została osadzona w pomieszczeniach dla zatrzymanych oświęcimskiej komendy Policji.
- Policjanci pionu kryminalnego z zatorskiego komisariatu Policji w ciągu doby zebrali dowody świadczące o tym, że 60-latka już od trzech lat dopuszczała się znęcania psychicznego oraz gróźb karalnych wobec swoich rodziców. Najczęściej była wtedy pod wpływem alkoholu - informuje Małgorzata Jurecka, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.
W związku z powyższym został jej przedstawiony zarzut znęcania psychicznego nad obojgiem rodziców. Mając na względzie ochronę pokrzywdzonych funkcjonariusze wystąpili do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanej środków zapobiegawczych.
Prokurator w Oświęcimiu postawił zarzuty i zastosował wobec kobiety nakaz opuszczenia domu
Następnego dnia 60 – latka została doprowadzona do Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu, gdzie usłyszała prokuratorskie zarzuty. Ponadto prokurator zastosował wobec niej nakaz opuszczenia miejsca zamieszkania, zakaz zbliżania i kontaktu z pokrzywdzonymi oraz policyjny dozór.
Po opuszczeniu Prokuratury Rejonowej w Oświęcimiu podejrzana w asyście policjantów udała się do miejsca zamieszkania z którego zabrała rzeczy osobiste. Została poinformowana przez funkcjonariuszy o miejscach w których może znaleźć schronie. Ponadto mundurowi pouczyli ją, że naruszenie prokuratorskiego nakazu oraz zakazów może skończyć się osadzeniem w areszcie śledczym.
Seniorzy zostali objęci procedurą Niebieska Karta, dzięki której uzyskają pomoc specjalistów z Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy domowej, natomiast sprawczyni zostanie objęta nadzorem dzielnicowego.
Za znęcanie nad rodziną grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Nie czekaj. Przerwij przemoc
Śledczy apelują, aby osoby pokrzywdzone przerwały przemoc. W tym celu należy złożyć zawiadomienie. Pomocą osobom pokrzywdzonym tym przestępstwem służy wiele instytucji między innymi powiatowe centra pomocy rodzinie, ośrodki pomocy społecznej czy ośrodki interwencji kryzysowej.
Policjanci swój apel o przerwanie przemocy kierują również do osób, które są jej świadkami. Najczęściej są to sąsiedzi lub najbliższa rodzina. Osoby te informując o przemocy swoją postawą dają siłę i wsparcie osobom pokrzywdzonym.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Oświęcim. Seniorzy znów przetańczyli cały dzień. ZDJĘCIA
- Park Miejski w Brzeszczach oblegany przez mieszkańców. Przyciąga mnóstwem atrakcji
- Tajemnice wzgórza zamkowego w Oświęcimiu. Historia tego miejsca liczy dziesięć wieków
- Elektrownia jądrowa koło Oświęcimia. Wiemy, jak ma wyglądać
- Oświęcim. Trzy dni ze słodkościami na Rynku. WIDEO
- Szokujące zachowanie turystki na tle Bramy Śmierci w KL Auschwitz. Muzeum apeluje!
Nowe centrum diagnostyczne w szpitalu
