Wytyczne z 2015 roku, które powstały po opracowaniu badań przeprowadzonych w minionych pięciu latach, podkreślają, że priorytetem są pierwsze ogniwa w tzw. łańcuchu przeżycia czyli rozpoznanie sytuacji, szybkie wezwanie fachowej pomocy oraz podjęcie niezbędnych czynności ratunkowych przez świadków zdarzenia.
- Nowe wytyczne, według których powinno się postępować w trakcie akcji ratunkowej stawiają w dalszym ciągu na szybką reakcję postronnych świadków akcji ratunkowej - komentuje Jerzy Jaskuła z Fundacji "Ratuj Życie". - Szalenie istotna jest także współpraca pomiędzy dyspozytorem a osobą wzywającą pomocy - dodaje. Dyspozytorzy stosując się do nowych wytycznych przez telefon mają udzielać jeszcze dokładniejszych wskazówek odnośnie udzielania pomocy przez świadków zdarzenia do momentu przybycia służb ratunkowych. - Co więcej, pomocy może, a nawet powinna, udzielić osoba także nieprzeszkolona, będąc kierowanym przez dyspozytora przez telefon - podkreśla.
Jaskuła zaznacza, że nowe wytyczne kładą jeszcze większy nacisk na szkolenia pierwszej pomocy i jeszcze mocniej podkreślają zasadność publicznego dostępu do Automatycznych Defibrylatorów Zewnętrznych (AED). - Badania z ostatnich lat dowodzą, że szybka reakcja osób postronnych jest najważniejsza dla przeżywalności osób wymagających resuscytacji. Dodatkowo skorzystanie z publicznie dostępnego AED przez świadków zdarzenia, tuż po wezwaniu służb ratunkowych, zwiększa dodatkowo przeżywalność potrzebujących pomocy - mówi Jaskuła.
Wytyczne w ratowaniu życia idą z duchem czasu. Dostrzegana jest coraz większa zaleta technologii komórkowej oraz serwisów społecznościowych. - Dzięki wykorzystaniu nowych technologii zdecydowanie skraca się czas, w którym do poszkodowanego dociera fachowa pomoc - dostrzega Jaskuła. - Dostępne aplikacje o pierwszej pomocy, mapy AED czy systemy powiadamiające ratowników będących w okolicy już znakomicie sprawdzają się w naszym społeczeństwie czy też w innych krajach - dodaje szef "Ratuj Życie".
Międzynarodowe wytyczne resuscytacji 2015 nie dotyczą jedynie procedur szpitalnych czy zespołów ratownictwa medycznego, ale zaczynają się już od świadka zdarzenia, który przy współpracy z dyspozytorem, może wielokrotnie zwiększyć szanse poszkodowanego na przeżycie.
>> Zobacz mapę dostępnych AED w Krakowie
Sprawdź najważniejsze informacje oraz zmiany w Wytycznych American Heart Association (AHA) w zakresie resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO) oraz doraźnego postępowania w zaburzeniach krążenia (ECC) z 2015 roku. Została ona opracowana z myślą o osobach wykonujących resuscytację oraz instruktorach AHA i koncentruje się na wynikach
badań naukowych oraz zaleceniach dotyczących resuscytacji, które są najbardziej istotne lub kontrowersyjne, bądź też będą
skutkowały zmianami w sposobie prowadzenia resuscytacji i szkoleń w tym zakresie.
Wytyczne resuscytacji 2015