https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Z wieży widokowej w Brzesku Tatry widoczne jak na dłoni...

Paulina Korbut
Na szczycie wzgórza Bocheniec znajduje się XVII-wieczny kościół św. Anny i pozostałości grodu
Na szczycie wzgórza Bocheniec znajduje się XVII-wieczny kościół św. Anny i pozostałości grodu Fot. Marek Kotfis UM Brzesko
Bocheniec to najlepszy punkt widokowy w regionie. Przy dobrej pogodzie widać stąd Tarnów, a nawet Tatry. Władze Brzeska chcą ożywić to zapomniane miejsce i postawić tutaj wieżę widokową. W mieście nikt nie ma wątpliwości - to będzie prawdziwy wabik na turystów. - Wspólnie z sołtysem Jadownik, na którego terenie znajduje się Bocheniec, wybraliśmy się ostatnio do miejscowości, w których znajdują się wieże widokowe. Na własne oczy zobaczyliśmy, jak taki obiekt ożywia miejsca. Nawet przed południem można tam było spotkać turystów - relacjonuje Krzysztof Bogusz, radny, który zabiega o powstanie wieży.

O ożywieniu Bocheńca myśli się w Brzesku od kilku lat. Początkowo miał tam powstać niewielki skansen-izba pamięci, ale zabrakło środków. - Wieża powstanie na pewno - obiecuje Grzegorz Wawryka, burmistrz Brzeska. - Jesteśmy na etapie przygotowania dokumentacji. Za kilka miesięcy powinna być gotowa, wtedy wystąpimy o środki zewnętrzne. Jest spora szansa, że uda się je pozyskać jeszcze w tej kadencji.

Prawdopodobnie wieża będzie miała wysokość ok. 20 m. Szczegóły techniczne zostaną ustalone z konserwatorem zabytków.
Obecnie na szczycie Bocheńca znajduje się XVII-wieczny kościół św. Anny, do którego w lipcu pielgrzymują mieszkańcy okolicznych parafii. Na wzgórzu zachowały się też relikty wczesnośredniowiecznego grodu obronnego, najlepiej widoczne są wały.
Donata Suder, doktorantka Instytutu Botaniki UJ, w czasie swoich badań znalazła na Bocheńcu wiele rzadkich roślin. To np. objęty ochroną ścisłą storczyk buławnik mieczolistny.

- Wyszukałam też sporo reliktów dawnych upraw. Myślę, że warto pokazać takie bogactwo w ramach ścieżki edukacyjnej - mówi doktorantka.

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj za darmo

Skandaliczna obsługa kibiców - Wisła Kraków przeprasza - przeczytaj!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 5

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jadownicok
Wieża,owszem,super sprawa.Ale Pan sołtys i Panowie radni powinni coś poradzić w sprawie Romów,oni nam tu uprzykszają życie że hej
s
smutna
dopiero się popisałeś myśleniem...
K
K. Bogusz
Komuś wyjątkowo nie podoba się pomysł by cokolwiek zrobić na Bocheńcu...
K
K.Bogusz
Ze Sterkowca, przyjacielu, ze Sterkowca. I nie dopatruj się spisków tam gdzie ich nie ma...
s
słoń
Ten sołtys Jadownik to też radny, kolega owego K. Bogusza ze Szczepanowa. To taka informacja dla myślących...
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska