W jaki sposób możemy zadbać o swoje stawy i kości, czym jest reumatoidalne zapalenie stawów oraz dlaczego picie wody jest tak istotne. Między innymi na te pytania odpowiadali wybitni specjaliści, goście naszego internetowego spotkania.
W XI już Forum Seniora, zorganizowanym przez redakcję „Dziennika Polskiego” i „Gazety Krakowskiej”, wzięło udział kilka tysięcy nestorów. Senioralną konferencję otworzyli Piotr Rąpalski – wicenaczelny „Gazety Krakowskiej”, prof. dr hab. Jacek Popiel – rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Witold Kozłowski – marszałek województwa małopolskiego.
Jak chronić swoje stawy i kości
Prof. UJ dr hab. n. med. Artur Gądek z Oddziału Klinicznego Ortopedii i Traumatologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie w swoim wystąpieniu przekonywał, że każdy dodatkowy kilogram to potężne obciążenie dla naszych stawów.
[ cyt] - Nadwaga, która, niestety, staje się coraz większą plagą w naszym społeczeństwie, to dla kolan ogromne wyzwanie. Każdy zbędny kilogram oznacza dodatkowe obciążenia stawów – mówił [/cyt]. I tłumaczył w jaki sposób powinniśmy ich używać, by cieszyć się ich dobrą kondycją jak najdłużej.
– Po pierwsze – należy dbać o wagę. Po drugie – jeśli ktoś nie ma problemu z prawidłową wagą, to powinien zadbać przede wszystkim o regularną aktywność fizyczną. W przypadku seniorów w zupełności wystarczy półgodzinny spacer. Ważne jest również unikanie urazów. A najczęściej takiej kontuzji możemy się nabawić podczas zbyt intensywnego uprawiania sportu.
Kliknij, aby obejrzeć skrót XI Forum Seniora!
Jesień życia bez bólu
Prof. Mariusz Korkosz z Oddziału Klinicznego Reumatologii i Immunologii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie opowiedział nestorom o tajemnicach najczęstszych chorób reumatycznych ich klasyfikacji, diagnostyce oraz rokowaniach pacjentów.
- Reumatoidalne zapalenie stawów objawia się zapaleniem wielostawowym. Według medycznej nomenklatury chodzi o co najmniej pięć z nich. Jest trudne do zdiagnozowania, bo nie daje jednoznacznych objawów – tłumaczył.
I zwracał uwagę, że objawem, który powinien bezapelacyjnie zaniepokoić pacjentów i skłonić do konsultacji ze specjalistą są obrzęki.
- Każdy pacjent powinien wiedzieć, że jak mu „spuchły” stawy, to nie można odkładać wizyty u lekarza – apelował.
Seniorze! Pij kranowiankę
Seniorzy wysłuchali także rozmowy z dr Tadeuszem Bochnią, członkiem Rady Nadzorczej w Wodociągach Miasta Krakowa. Ekspert opowiedział o tym, jak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, a także o świetnej alternatywie dla wody butelkowanej, jaką jest kranówka.
– Zapewniam, że jakość wody z wodociągów miejskich podlega bardzo surowym normom bezpieczeństwa, ostrzejszym, niż w przypadku wody butelkowanej. W dzisiejszych czasach to czysta wygoda, aby pić kranówkę! – przekonywał dr Bochnia.
Małopolski Tele-Anioł – pomocna dłoń zawsze przy Tobie
Wicemarszałek województwa Małopolskiego Łukasz Smółka, a także Piotr Bodzek - prezes Stowarzyszenia Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej oraz Joanna Wałęza zastępca Kierownika Zespołu Placówek Caritas w Proszowicach przybliżyli z kolei seniorom założenia projektu realizowanego przez urząd marszałkowski jakim jest „Małopolski Tele-Anioł”. To właśnie dzięki niemu starsze, niesamodzielne osoby otrzymują bezpłatną całodobową teleopiekę oraz codzienną pomoc opiekuńczą i sąsiedzką.
- Szacujemy, że od 2018 roku, a więc momentu w którym uruchomiliśmy ten projekt udało nam się uratować 250 ludzkich żyć. Te liczby najlepiej pokazują jak dobrze sprawdza się ten system – przekonywał wicemarszałek Smółka.
Magiczne miejsce w samym sercu Krakowa
Z prof. Michałem Węgrzynem, wybraliśmy z kolei na spacer po Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Kopernika w Krakowie.
- Nasz ogród to zielona wyspa w samym centrum Krakowa. To miejsce z olbrzymią przestrzenią, przepięknym krajobrazem oraz niezwykłymi kolekcjami roślin. Idealne na spacer ale także do odpoczynku – wyliczał i zapraszał do odwiedzin wszystkich chętnych.
Przypominał także, że teraz, aż do późnej jesieni ogród można odwiedzać codziennie od godz. 9 do 19.
Nordic walking w pigułce
Jakub Deląg instruktor, trener oraz Mistrz Świata na dystansie 5 km zaprosił z kolei nestorów na trening nordic walking do Parku Lotników. Podczas marszu udzielił wskazówek, które pomogą każdemu opanować poprawną sztukę chodzenia z kijkami.
– Prawidłowa technika zakłada naprzemienną pracę rąk i nóg z wykorzystaniem kija do odbicia. Ręce powinny być wyprostowane, tak aby nasza ręka tworzyła dźwignię i angażowała mięśnie pleców. Osoby, które nie mają świadomości, często pracują cały czas stawem łokciowym, tak jakby byli na siłowni. To zaś może powodować jego przeciążenie – opisywał.
Gość specjalny – Krzysztof Materna
Gościem specjalnym XI edycji Forum Seniora był Krzysztof Materna satyryk, aktor i reżyser filmowy oraz dyrektor artystyczny Teatru Bagatela w Krakowie, który zaprosił nas za kulisy teatru bagatela oraz zdradził swoją receptę na długie szczęśliwe życie.
- Emerytura mnie nie interesuje. Jest mi całkowicie obca. Uważam, że dopóki pracuje nasz rozum, to my także powinniśmy działać. Zawsze to, co robiłem, sprawiało mi ogromną przyjemność i nie wyobrażam sobie, że mógłbym tak po prostu usiąść i nic nie robić – mówił.