Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zafascynowała go niesamowita historia Halifaxa

Marek Podraza
Marek Podraza
Hubert Żelazny, uczeń drugiej klasy Publicznego Gimnazjum w Siarach, od lat interesuje się historią. Wygrał już niejeden konkurs i nadal poszerza swoją wiedzę, bo jak mówi, historia jest jego pasją.

- W ubiegłym roku byłem na uroczystościach patrioty- czno-religijnych, które odbyły się w sierpniu przy pomniku poległych lotników w Banicy. Była to już 71. rocznica tych tragicznych wydarzeń. Urzekła mnie ich historia - opowiada nam Hubert Żelazny.

Tak się złożyło, że Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie organizował kolejną edycję konkursu tematycznego dla uczniów gimnazjów województwa małopolskiego pt. „Ani na chwilę nie złożyliśmy broni…” - Polacy w walce podczas II wojny światowej 1939- 1945. Hubert bez chwili wahania zgłosił Iwonie Jastrzębskiej, swojej nauczycielce od historii, chęć udziału w tym konkursie.

Jego celem było zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem jej losów w czasie II wojny światowej i dziejów Małopolski. Konkurs rozgrywany był w trzech etapach. - Pomyślnie zdałem test w etapie szkolnym i w kolejnym etapie napisałem pracę pod tytułem „Żołnierz nie umiera… żołnierz oddaje życie! - historia katastrofy lotniczej w Banicy”. Opisałem w niej losy wszystkich poległych lotników. Pomocy przy pisaniu pracy udzielił mi Aleksander Gucwa, który udostępnił mi materiały i zdjęcia dotyczące katastrofy i lotników - opowiada nam Hubert.

Najwięcej emocji przy pisaniu pracy wywołała u Huberta bohaterska postawa lotników. - Wszyscy, którzy zginęli w katastrofie, byli młodymi mężczyznami, mającymi po 20 i więcej lat. Jeden z nich tuż przed wylotem z pomocą do Polski ożenił się i już nigdy nie wrócił do żony. Gdy opisywałem ich historię, nasunęła mi się pewna myśl. Samolot był już ostrzelany na terytorium Słowacji, pilot robił chyba wszystko, aby skierować maszynę na terytorium Polski. Wszyscy wiedzieli, że zginą, i pragnęli zginąć w Polsce - wyjaśnia uczeń. Praca urzekła komisję i uzyskała maksymalną ilość punktów, a na etapie wojewódzkim zdobyła pierwsze miejsce.

Gazeta Gorlicka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska