https://gazetakrakowska.pl
reklama

Zajrzyj do laboratorium, czyli Małopolska Noc Naukowców 2024 za nami!

Materiał informacyjny Małopolska Noc Naukowców 2024
W ubiegły piątek (27 września 2024 r.), w Małopolsce odbyło się największe i najciekawsze wydarzenie popularnonaukowe roku - Małopolska Noc Naukowców. Organizatorzy przygotowali niezwykle bogatą paletę atrakcji, ukazujących piękno nauki i zachęcających wszystkich uczestników, bez względu na wiek, do częstszego patrzenia na rzeczywistość przy pomocy “mędrca szkiełka i oka”.

Małopolska Noc Naukowców to przedsięwzięcie jedyne w swoim rodzaju. Podczas jednego wieczoru uczestnicy mają możliwość osobistego przyjrzenia się pracy naukowców. W tym roku wydarzenie tworzy ponad 70 placówek badawczych i edukacyjnych, rozsianych po aż 12 miastach i miasteczkach Małopolski. Niemal 2600 popularyzatorów nauki przygotowało ponad 3000 aktywności, podczas których z bliska można obejrzeć jak przebiegają skomplikowane eksperymenty, poznać empirycznie prawa rządzące otaczającym nas światem lub zobaczyć skomplikowane urządzenia, pomagające badaczom znaleźć odpowiedzi na nurtujące ich pytania.

Nauka i innowacje są fundamentem rozwoju Małopolski. Dzięki takim inicjatywom jak Małopolska Noc Naukowców możemy nie tylko promować osiągnięcia naszych uczelni i instytucji badawczych, ale także inspirujemy młodych ludzi do podejmowania naukowych wyzwań - powiedział marszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

MNN 2024 jest już 18-tą edycją imprezy, która co roku przyciąga coraz większe grono głodnych wiedzy zwiedzających - zarówno dorosłych, jak i tych najmłodszych. Bardzo podobały mi się bakterie pod mikroskopem. Chciałabym kiedyś móc robić eksperymenty naukowe - mówi 7-letnia Pola, która od 3 lat regularnie uczestniczy ze swoim tatą w MNN. Polę najbardziej interesują tematy związane z biotechnologią, odwiedziliśmy już kilka atrakcji na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, a idziemy jeszcze na zajęcia z produkcji lekarstw - dodaje pan Rafał, dumny tata dziewczynki.

Uroczystość inauguracji MNN przyciągnęła do Małopolskiego Centrum Nauki “Cogiteon” szerokie grono zwiedzających w różnym wieku. Po części oficjalnej, i wręczeniu nagród zwycięzcom konkursu plastycznego, młodzi widzowie mogli obejrzeć m.in. niesamowite, naukowe przedstawienie doktor Atominy i profesora Eksplozjana. Publiczność nie mogła wyjść z podziwu, gdy para wesołych naukowców detonowała na scenie kontrolowane eksplozje przy użyciu ciekłego azotu czy sprawiała, że przedmioty lewitowały w powietrzu.

Jednym z miejsc jakie można było odwiedzić w ramach Małopolskiej Nocy Naukowców, był także Instytut Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego PAN. Do dyspozycji zwiedzających było niemal 30 punktów rozsianych po całym terenie Instytutu, gdzie naukowcy prezentowali niezwykle intrygujące eksperymenty, prezentując pełne spektrum działalności tej instytucji - np. badania nad magnetyzmem materiałów funkcjonalnych, pomiary promieniowania, sposób działania pracowni wzrostu monokryształów i wiele innych. Warto przy tym zaznaczyć, że jednostka ta nie jest na co dzień dostępna, a MNN to jedna z niewielu okazji aby przyjrzeć się z bliska prowadzonym tam bardzo zaawansowanym badaniom. Najmłodsi mogli także wziąć udział w wykładzie prowadzonym przez nagradzaną popularyzatorkę nauki, dr Dominikę Kuźmę, która robiąc niesamowite show tłumaczyła m.in. jak działają ekrany z którymi mamy do czynienia praktycznie codziennie.

Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję. Do zobaczenia za rok- 26 września 2025!

Wydarzenie, którego koordynatorem jest Województwo Małopolskie realizowane jest w ramach projektu „European Researchers' Night and Researchers at Schools 2024-2025 in Malopolska” („Europejska Noc Naukowców i Naukowcy w szkołach 2024-2025 w Małopolsce”), akronim: ResHERO, finansowanego ze środków programu ramowego Unii Europejskiej „Horyzont Europa” na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr 101162463.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska