Do spotkania klubów parlamentarnych doszło z inicjatywy posłanek Lewicy.
Na zaproszenie odpowiedziała Koalicja Obywatelska oraz PSL. Nie było na nim osoby reprezentującej partię rządząca.
Po spotkaniu posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk stwierdziła, że pokazało ono, iż opozycja może zrobić „pierwszy krok w kierunku zjednoczenia”. - W kierunku zjednoczenia nie przeciwko komuś, ale dla kogoś. Nie przeciwko jednemu prezesowi, ale dla setek tysięcy kobiet – mówiła.
Dwa projekty ws. wyroku TK
Parlamentarzystka przekazała, że uczestnicy rozmów wspólnie złożą wniosek do marszałek Elżbiety Witek o „niezwłoczne nadanie numerów druku i włączenie do porządku obrad najbliższego posiedzenia Sejmu wszystkich projektów złożonych przez kluby opozycyjne, które dotyczą praw reprodukcyjnych kobiet”.
Jak wyjaśniła mowa tu o dwóch projektorach ustaw: Lewicy i PSL.
– Złożymy wniosek o włączenie na najbliższe posiedzenie Sejmu informacji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro, o podanie wykładni, interpretacji i skutków prawnych wdrożenia decyzji trybunału Julii Przyłębskiej – przekazała posłanka.
W poniedziałek posłanki Lewicy zaapelowały o poparcie ustawy ratunkowej mającej depenalizować pomoc przy aborcji. Wówczas lekarze przeprowadzający zabieg przerwania ciąży w przypadku ciężkiego uszkodzenia płodu nie ponosiliby odpowiedzialności karnej (po opublikowaniu wyroku TK za pomoc przy aborcji grozi do trzech lat więzienia).
Z kolei Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w czwartek o złożeniu w Sejmie projektu noweli ustawy ws. aborcji. Miałby on przywrócić trzy przesłanki dające możliwość przerwania ciąży w Polsce. Przypomniał również o propozycji przeprowadzenia ogólnopolskiego referendum ws. aborcji.
Wyrok TK
Pod koniec października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że dopuszczalność przerwania ciąży w przypadku ciężkiego upośledzenia lub choroby płodu jest niezgodna z Konstytucją. Oznacza to usunięcie z prawa polskiego przepisu, który na to pozwalał.
Aborcja pozostanie dopuszczalna w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia matki oraz w przypadku, kiedy ciąża jest wynikiem czynu zabronionego, czyli np. jest efektem gwałtu. Zgodnie z decyzją TK, w przypadku zagrożenia urodzeniem dziecka ciężko chorego lub bez szansy na przeżycie, jest sprzeczna z Konstytucją.
O zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą tzw. ustawy antyaborcyjnej wnieśli parlamentarzyści PiS.
W ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny opublikował wyrok dotyczący zaostrzenia prawa aborcyjnego.
