Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane: 3000 uczestników akcji "Czyste Tatry" wyruszyło sprzątać szlaki [GALERIA]

Marcin Szkodziński
Akcja Czyste Tatry EKO małopolska już ósmy raz zgromadziła tysiące osób, którym los tatrzańskiej przyrody nie jest obojętny. Śmieci w górach nie tylko źle wyglądają, ale zanieczyszczają glebę oraz wodę. Są także śmiertelną pułapką dla małych ssaków i owadów. - Po tych 4 mln turystów, którzy każdego roku odwiedzają Tatry zostaje kilkaset metrów sześciennych śmieci – mówi Jan Krzeptowski – Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego. - Tatry potrzebują sprzątania nie tylko podczas takiej akcji, ale na co dzień. Przy dobrej pogodzie każdego dnia na szlakach mamy ok. 30 tys. turystów i wystarczy, że tylko co setny coś po sobie zostawi i już mamy co sprzątać – zaznacza Krzeptowski – Sabała.

Na szczęście mimo wzrostu ilości turystów w Tatrach ilość zebranych śmieci nie wzrasta a wręcz przeciwnie. Powodu do zadowolenia z takiej sytuacji mają organizatorzy akcji Czyste Tatry oraz ambasadorzy, którzy chętnie włączają się wspierają inicjatywy uświadamiania ludzi.

- Wczoraj jak poszedłem z Kuźnic na Kasprowy Wierch, to zebrałbym kilogram, może 2 kg śmieci. Jestem z tego dumny, że tych śmieci jest coraz mniej – cieszy się Rafał Sonik, przedsiębiorca, sportowiec i społecznik, który był inicjatorem akcji sprzątania w Tatrach.
Sonik cieszy się również, że ideą sprzątania udaje się zarazić coraz więcej osób. - Mamy coraz więcej sygnałów, że młodzież organizuje w swoim najbliższym otoczeniu zbieranie śmieci i motywuje lokalne władze do pomocy w tym. Wchodzimy w nową fazę projektu dzięki tradycyjnym mediom i tym internetowym budzimy świadomość o nieśmieceniu – dodaje Sonik.

Tegoroczna akcja odbywa się pod hasłem „Śmiecenie w przyrodzie to obciach”. Niestety jak się okazuje ilość śmieci może stanowić realne zagrożenie dla niemal całej ludzkości. - W 2050 roku jak pokazują statystyki możemy utonąć w plastikowych śmieciach. Może nam też braknąć wody – zaznacza Ada Palka, trener personalny i ambasador akcji Czyste Tatry.

Część wolontariuszy już z samego rana wyruszyła na tatrzańskie szlaki, aby zmienić przyszłość i oczyścić krajobraz ze śmieci. Punkty do rejestracji i odbioru pakietów z workami znajdują się na dolnej Równi Krupowej oraz przy wejściach na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego.

FLESZ - Nieudane wakacje? Masz prawo do reklamacji!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska