Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane. COS buduje nowe trasy biegowe

Łukasz Bobek
Jest nowy pomysł na budowę tras biegowych dla narciarzy w Zakopanem. Pętla, która spełniałaby wymogi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej FIS, ma powstać na terenie Centralnego Ośrodka Sportu i dawnych kamieniołomów na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Nowa pętla ma biec po terenie obecnej trasy (liczącej ok. 3 km) zlokalizowanej w rejonie stadionu piłkarskiego Plato i kompleksu średniej skoczni. Dodatkowo ma wejść na teren dawnych kamieniołomów. - W sumie uzyskamy wówczas pętlę liczącą 5 kilometrów. Będzie posiadała wymagane podbiegi i przewyższenia - mówi Jacek Bartlewicz, dyrektor Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem.
W kamieniołomach biegłaby trasa jedynie zimowa. Alejki nie byłyby wylane asfaltem tak jak to jest obecnie na terenie COS (dzięki temu latem mogą tu trenować nartorolkarze). - Chcemy jak najmniej ingerować w przyrodę kamieniołomów. Wystarczy jedynie wyrównać trasę i powycinać nawet nie drzewa, a krzaki - mówi Bartlewicz.

COS przygotował już wstępną koncepcję nowej pętli. Pomagał mu w tym Edward Budny, były trener Józefa Łuszczka, mistrza świata w biegach narciarskich z 1978 roku. - To jest powrót do tras, które funkcjonowały w Zakopanem na mistrzostwach świata w narciarstwie klasycznym w 1962 roku. Wtedy biegacze ścigali się właśnie w kamieniołomach - mówi Budny. - Teraz naszym założeniem jest zrobienie trasy spełniającej wymogi międzynarodowe, ale zarazem wykonanie jej jak najtańszym kosztem. A tu mamy sprawę o tyle ułatwioną, że tereny w całości należą do skarbu państwa. Kamieniołomem zarządza bowiem Tatrzański Park Narodowy.

COS podjął już wstępne rozmowy z TPN. Jak twierdzi Budny, jest zielone światło.- Parkowi zależy na tym, żeby nie zagarniać nowych terenów pod trasy, a w kamieniołomach trasy już istniały - wyjaśnia.

Nowa koncepcja zakłada wykorzystanie stadionu lekkoatletycznego na zimowy. To jeszcze dwa-trzy lata temu było wręcz niewykonalne. Poprzedni dyrektorzy COS upierali się, że nie da się tam puścić narciarzy, bo zniszczony zostanie tartan na bieżni. - Tyle że trenujący nie będą biegać po tartanie, ale po murawie stadionu - wyjaśnia Budny. Bartlewicz zaś dodaje, że jest plan zniwelowania skarpy, by można było wbiegać i wybiegać ze stadionu. Docelowo zaś trasy COS-u można by połączyć z trasami organizowanymi przez urząd miasta - w okolicach dolin Białego i Ku Dziurze.

Zofia Kiełpińska, sekretarz generalna komitetu organizującego kandydaturę Krakowa do zimowej olimpiady w 2022 roku, uważa, że gdyby powstała taka trasa, spełniałaby najwyższe wymogi FIS. - Gdyby połączyć ją z trasą miejską, moglibyśmy stworzyć wspaniałą pętlę o długości aż 10 kilometrów. Jestem przekonanana, że zostałaby ona zakwalifikowana przez FIS do tras o najwyższym poziomie - mówi Kiełpińska.

Trasy na olimpiadę

- Trasy do biegów narciarskich Zakopanemu są potrzebne, by pod Giewontem mogły się odbywać zawody w ramach zimowej olimpiady w 2022 r., o której organizację stara się Kraków.
- Trasa musi liczyć minimum 5 kilometrów długości, by można było na niej rozgrywać zawody. Na tej pętli można już organizować bieg nawet na dystansach 35 i 50 kilometrów. Tak było m.in. w Val di Fiemme. Trasy narciarskie starają się przygotować także władze Zakopanego. Znajdują się one po lewej stronie Wielkiej Krokwi - w stronę Doliny Białego i Doliny Ku Dziurze. Liczą w sumie 5 kilometrów. Można tam wyznaczyć także krótsze pętle - 1-, 2-, 3- i 4- km. Posiadają one homologację na zawody krajowe.
- Z kolei stadion zimowy miasto chce ustanowić na polanie przy ul. Piłsudskiego. Ma on być po zawodach olimpijskich całkowicie zdemontowany.
- Miejska trasa leży na prywatnych gruntach. Jak zaznacza Zofia Kiełpińska, która zarazem jest naczelnikiem Wydziału Sportu, Turystyki i Edukacji zakopiańskiego magistratu, nie ma problemów z umowami dzierżawy terenu pod trasy. - Mamy na razie 80-85 proc. umów pewnych. Co do pozostałych toczą się rozmowy. Nie mamy jednak stanowczego sprzeciwu - mówi Kiełpińska.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska