Na Pęksowym Brzyzku znajduje się około 500 grobów, w tym 250 mogił osób zasłużonych. Prawie wszystkie nagrobki są niepowtarzalnymi dziełami sztuki. Wiele z nich powstało w pracowni Władysława Hasiora (gdy jeszcze uczył w Liceum Technik Plastycznych w Zakopanem). Na cmentarzu są rodzinne nagrobki rodów góralskich - Gąsieniców, Walczaków, Pęksów i innych.
Przy wejściu, z prawej strony, znajduje się symboliczny grób Witkacego, razem z mogiłą jego matki. Nieco dalej pochowany jest Stanisław Marusarz (z żoną Ireną), Helena Marusarzówna i Kornel Makuszyński. Po drugiej stronie alejki znalazł swoje miejsce grób Władysława Orkana, z jego lewej strony spoczęły prochy Kazimierza Przerwy-Tetmajera, z prawej zaś - Tytusa Chałubińskiego, a w drugim rzędzie Sabały i Stanisława Witkiewicza. W głębi cmentarza znajdują się nagrobki Karola Stryjeńskiego, Antoniego Kenara, Jana Długosza, Antoniego Rząsy (którego dłuta jest pomnik na mogile Antoniego Kenara), Władysława Hasiora, Zofii Radwańskiej-Paryskiej i Witolda Paryskiego. Przy bramie - grobowiec rodziny Chramców oraz mogiła ks. Józefa Stolarczyka.
Wśród symbolicznych nagrobków na cmentarzu znajdziemy nagrobek himalaisty Macieja Berbeki oraz krzyż upamiętniający etnografa Bronisława Piłsudskiego, a także tablice pamiątkowe poświęcone polskim kompozytorom związanym z Zakopanem (m.in. Karolowi Szymanowskiemu i Mieczysławowi Karłowiczowi, który zginął przygnieciony lawiną w Tatach).
