Franiceszk Bachleda-Księdzularz urodził się w 1947 roku w Zakopanem. W 1977 ukończył studia na Uniwersytecie Jagiellońskim w zakresie filologii polskiej. Po studiach pracował w Muzeum Tatrzańskim i Zespole Szkół Zawodowych im. Władysława Matlakowskiego w Zakopanem. W czasie stanu wojennego został internowany na kilkanaście dni, był potem zatrudniony w urzędzie parafialnym w Zakopanem.
W latach 1993–2005 przez trzy kadencje zasiadał w Senacie – w 1993 i 1997 reprezentował województwo nowosądeckie (z ramienia Bezpartyjnego Bloku Wspierania Reform i Akcji Wyborczej „Solidarność”). W 2001 został wybrany w okręgu nowosądeckim z listy komitetu Blok Senat 2001. W IV kadencji był przewodniczącym Komisji Ochrony Środowiska. Jednocześnie od 1994 do 1995 pełnił funkcję burmistrza nieistniejącej już Gminy Tatrzańskiej (Zakopane, Kościelisko i Poronin). W 1993 roku współorganizował i kierował Geotermią Podhalańską.
W 2006 został sekretarzem miasta Zakopane, a w 2008 roku objął stanowisko dyrektora Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem. W 2010 roku uzyskał mandat radnego sejmiku małopolskiego.
- Franciszek był także poetą i regionalistą. Będzie nam go brakowało. Mocno zasmuciła mnie ta informacja - mówi Andrzej Gąsienica-Makowski, były starosta tatrzański.
Bachleda-Księdzularz współpracował z kilkoma zespołami regionalnymi, m.in. Studenckim Zespołem Góralskim „Skalni” przy Akademii Rolniczej w Krakowie. W latach 1981–1987 przewodniczył oddziałowi zakopiańskiemu Związku Podhalan, a następnie przez dwie kadencje był prezesem zarządu głównego tej organizacji (do 1993). Jest członkiem honorowym Związku Podhalan.
Propagował ideę odzyskania przez Górali tatrzańskich polan pod wypas owiec, ale także restaurację starych tatrzańskich szałasów. Dbał o dziedzictwo niematerialne i materialne regionu.
Był autorem utworów maryjnych i dedykowanych Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Przełożył na gwarę góralską „Psałterz Dawidowy". Inicjator upamiętnienia Księdza Stolarczyka w roku jubileuszu 100-lecia urodzin. Autor wielu referatów związanych z tematyką dziedzictwa niematerialnego Podtatrza.
Brał udział w koncertach Tatrzańskiej Orkiestry Klimatycznej, m.in. w Nieszporach Tatrzańskich, jako recytator poezji. Współpracował jako konsultant programów artystycznych zespołów regionalnych, m.in. parafialnego regionalnego zespołu „Giewont". Był konsultantem merytorycznym 50. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.
W czerwcu 2019 roku został uhonorowany doroczną nagrodą burmistrza Zakopanego.
Źródła: UMZ, Wikipedia