- Dawniej harnaś przewodził grupie zbójników. To był człowiek, którego wszyscy słuchali i na którego patrzyli. Musiał umieć wszystko i mieć trochę oleju w głowie - mówi Andrzej Gąsienica Makowski, starosta tatrzański. - Dzisiaj także wybieramy harnasiów, ale nie po to, by prowadzili górali na zbój, ale by promowali naszą kulturę szeroko w Polsce. Przez takie osoby jak harnaś czy nośwarniyjso górolecka chcemy pokazywać turystom to, co u nas najlepsze.
W niedzielnym konkursie o tytuł harnasia starało się pięciu młodych górali. Kandydaci musieli wykazać się umiejętnościami w tańcu i śpiewie góralskim oraz dobrze prezentować się w tradycyjnym stroju. Do tego sprawdzano ich siłę i posługiwanie się ciupagą. Jedną z najważniejszych konkurencji był też sprawdzian wiedzy o szeroko rozumianym Podhalu.
Zwycięzca przyznaje, że najwięcej kłopotu miał z konkurencjami sprawnościowymi, m.in. z celnym wbijaniem ciupagi w kłodę drewna podczas tańca. - Ale udało się. Przed rokiem byłem w tych wyborach na drugim miejscu - dodaje z uśmiechem harnaś 2014.
Tatrzańskie Wici
Wybory harnasia roku odbywają się w ramach Tatrzańskich Wici, cyklu imprez plenerowych w powiecie tatrzańskim. Wici potrwają aż do października. Co nas jeszcze czeka:
W najbliższą niedzielę impreza szykuje się w Zębie. Tym razem górale wybierać będą najlepszą drużynę pożarniczą. Strażackie Śpasy - bo tak nazywa się wydarzenie - to okazja dla miłośników pożarnictwa, aby zobaczyć stare, nierzadko zabytkowe wozy konne z sikawkami.
W piątek 15 sierpnia na Siwej Polanie u wylotu Doliny Chochołowskiej odbędzie się Święto Lasu. Dzień później zabawa przeniesie się na zakopiańską Harendę, gdzie zaplanowano Harendziarskie Zwyki. To okazja, aby podglądnąć, jak dawniej pracowali góralscy rolnicy czy gazdowie.
CO TY WIESZ O WIŚLE? CO TY WIESZ O CRACOVII? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!