FLESZ - Droższy koszyk na Święta Wielkanocne
Koniec z piękną wiosenną pogodą na Podhalu. Przynajmniej na razie. W Wielki Piątek w Zakopanem i w Tatrach zrobiło się chłodno. Termometry w Zakopanem wskazują zaledwie plus 5 stopni. Do tego pada deszcz i jest spore zachmurzenie. O wiele chłodniej zrobiło się w Tatrach. Na Kasprowym Wierchu termometry wskazują już prawie minus 3 stopnie, a na Hali Gąsienicowej – minus 0,3 stopnia. W Tatrach ponadto mamy gęstą mgłę.
To jednak dopiero początek pogarszanie się pogody. - W najbliższych dniach prognozowany jest opad deszczu, a także śniegu. W ciągu całych świąt może spaść w Tatrach do 15 centymetrów śniegu – mówi Grzegorz Walijewski z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Śnieg w Tatrach ma sypać codziennie – rzez całe święta. Niemniej na Podhalu również się zabieli.
Już w nocy z piątku na sobotę w Zakopanem temperatura spadnie do minus 4 stopni. A to oznacza, że wysoko w Tatrach będzie jeszcze zimnie. - Zdecydowanie najbrzydszym dniem świąt będzie sobota. Będzie wiało, będzie padał deszcz ze śniegiem i sam śnieg. Temperatura maksymalna w Zakopanem wyniesie zaledwie 2 stopnie powyżej zera – mówi Grzegorz Walijewski.
Wielkanocne Niedziela niewiele lepsza. W Zakopanem temperatura osiągnie wartość 3 stopni powyżej zera. Nadal będzie śnieg na Podhalu i w Tatrach.
- Z prognoz wynika, że Wielkanocny Poniedziałek będzie najładniejszym dniem. W Zakopanem termometry wskażę ok. 6 stopni powyżej zera. Pojawi się także słońce. To już będzie dzień bez opadów – zapowiada rzecznik IMGW.
Ocieplenia spodziewać się można dopiero od wtorku. Wtedy w Zakopanem temperatura skoczy do 11 stopni.
To oznacza, że nie ma co liczyć na górskie wycieczki w czasie świąt, a ty bardziej na podziwianie krokusów. W Tatrach będzie morko, ślisko i niebezpiecznie. Obecnie w górach obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.
- W Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Niski pułap chmur oraz mgła znacznie utrudniają widzialność, co w połączeniu z opadami deszczu ze śniegiem w wyższych partiach Tatr, może być przyczyną pobłądzeń. Pokrywa śnieżna jest zróżnicowana. Miejscami śnieg jest twardy i zmrożony, gdzie indziej grząski i przepadający. Na graniach występują nawisy śnieżne. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków, jak również posiadania sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, lawinowe ABC) wraz z umiejętnością posługiwania się nim - ostrzega Tatrzański Park Narodowy.
Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk jest bardzo mokro i ślisko. W godzinach popołudniowych na szlakach tworzy się breja śnieżna oraz błoto pośniegowe, w wielu miejscach szlakiem spływa woda.
- 10 najpiękniejszych tatrzańskich szlaków jesienią. Tutaj warto iść
- Turyści oszaleli na punkcie tego miejsca w Tatrach. Instagram pełen zdjęć!
- Które tatrzańskie schroniska karmią najlepiej? Oceny wg Tripadvisor
- W Tatrach już czuć jesień. Zobacz pierwsze oznaki tej pory roku w górach
- Tak ćwiczą się kandydaci na ratowników TOPR. Jest ciężko!
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
