Parking ma powstać na placu między zboczem Gubałówki, jarmarkiem, a estakadą w ciągu ulicy Powstańców Śląskich. Jest to teren należący do powiatu tatrzańskiego. Teren ten przed lat był wykorzystywany do organizowania wydarzeń plenerowych. Tam odbywały się m.in. festyny majówkowe. W ostatnich latach był wydzierżawiany prywatnej firmie, która stawiała tam namioty i organizowała atrakcje dla turystów.
Jednak od lat mówiło się, że jest to idealne miejsce na zorganizowanie parkingu. Miał on służyć narciarzom, którzy mieli szusować po otwartej trasie zjazdowej na Gubałówce. Trasy nie udało się do dziś otworzyć. Plac jednak już w ubiegłym roku zmienił się w parking. Tatrzańska Agencja Rozwoju, Promocji i Kultury (jednostka powiatu tatrzańskiego) wydzierżawiła ten plac spółce Polskie Koleje Linowe, a te zorganizowały tam parking.
Docelowo jednak starostwo chce tam postawić parking wielopoziomowy. Inwestycja ma być odpowiedzią na problemy komunika Zakopanego, ale także pomóc znajdującemu się po sąsiedzku szpitalowi płucnemu „Odrodzenie”.
- Lecznica ta nie ma bowiem dużego własnego parkingu. Przed budynkiem znajduje się jedynie kilka miejsc parkingowych. Jest to poważny problem dla pacjentów, ale i dla odwiedzających chorych w lecznicy. Szpital ten wyjątkową placówką w kraju jeśli chodzi o torakochirurgię. Ma on bardzo wielu pacjentów – wyjaśnia Piotr Bąk, starosta tatrzański. I dodaje, że są nawet pomysły by połączyć planowany parking ze szpitalem ruchomymi schodami, albo widną.
Oprócz szpitala parking ma obsługiwać przede wszystkim turystów. Plan zakłada dwa poziomy i parkingu. Ma się tam znaleźć miejsce dla samochodów osobowych, ale i dla autobusów. Planowane jest tak także stworzenie przystanku dla autobusowej komunikacji miejskiej.
Jak dodaje Helena Buńdam dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury, górna płyta parkingu będzie wielofunkcyjna - tzn. oprócz funkcji parkingowej będzie dostosowana do potrzeb organizacji wydarzeń służących promocji regionu.
- Na terenie placu przewidywana jest także lokalizacja dolnej stacji kolei krzesełkowej dla narciarzy w wypadku gdyby udało się doprowadzić do uruchomienia trasy narciarskiej na Gubałówce Realizacja tych zamierzeń wymaga jednak przeprowadzenia zmian w planie zagospodarowania przestrzennego – mówi Helena Buńda.
Zanim jednak na placu ruszy budowa, koniczna jest przebudowa skrzyżowania ulicy Gładkie z ulicą Powstańców Śląskich – tak, by dojazd do parkingu był łatwiejszy i bezpieczniejszy, zwłaszcza dla autobusów. Powiat tatrzański ma już gotowy projekt tej przebudowy, uzyskał na to także zadanie dofinansowanie z rządowego programu Polski Ład w wysokości 3 mln 325 tys. zł.
Modernizacja skrzyżowania ma rozpocząć się w tym roku. Kiedy dokładnie ruszy budowa samego parkingu – tego na razie nie wiadomo.
- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]
