https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zakopane w czasach PRL. Kto pamięta basen na Antałówce lub saturator na Krupówkach? Tych zdjęć nie mogliście wcześniej widzieć!

Łukasz Bobek
Zakopiański basen na Antałówce
Zakopiański basen na Antałówce Archiwum Dziennika Polskiego
Zakopane jak z kroniki PRL. W naszym archiwum udało nam się odnaleźć nigdy niepublikowane lub publikowane wyłącznie w prasie zdjęcia miasta pod Giewontem z lat 60., 70. i 80. Oglądanie ich to niezwykła podróż w czasie - wielu zapewne pamięta tamte czasy.

Lata 60. i 70. w Zakopanem to okres, gdy góralskie klimaty mieszały się z socjalistyczną modernizacją. Stolica polskich Tatr tętniła życiem – budowano nowe hotele, jeździły samochody po Krupówkach, a saturatory z oranżadą cieszyły się nie mniejszą popularnością niż dancingi w „Jędrusiu” czy „Watrze”.

Zakopane w czasach PRL

Dzięki niepublikowanym wcześniej zdjęciom (lub publikowanym pół wieku temu w papierowych wydaniach) z archiwum Dziennika Polskiego przenosimy się do czasów, gdy na Krupówkach jeszcze królował asfalt, a pomiędzy spacerującymi turystami lawirowały syrenki i warszawy. Widać na nich m.in. jak powstawał hotel Gromada – symbol modernistycznej architektury PRL, jak budowano szpital. I jak wyglądało codzienne życie w mieście pełnym kontrastów.

To był czas, kiedy Zakopane przyciągało zarówno artystów, jak i zwykłych urlopowiczów. Mężczyźni paradujący w wełnianych marynarkach, a kobiety w ludowych sukienkach – wszystko to tworzyło niepowtarzalny klimat miasta, które na przekór siermiężnej rzeczywistości PRL-u potrafiło czarować barwami i nastrojem.

Folklor, sztuka, Zakopane

W barach mlecznych, takich jak „Podhale” czy „Góralska Chata”, można było zjeść pierogi za grosze, a w luksusowych hotelach – „Giewoncie”, „Kasprowym” czy „Morskim Oku” – zatrzymywała się ówczesna elita. To tu, na tle Tatr, odpoczywał Cyrankiewicz, rozmawiał Wajda i pozowała Kalina Jędrusik.

Miasto nie tylko żyło, ale i tworzyło. W cieniu gór rodziły się scenariusze, obrazy i literackie pomysły. „Jesień Tatrzańska” – dziś znana jako Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich – ściągała zespoły z całego świata, a pod koniec epoki PRL powstał legendarny Teatr im. Witkacego.

Ten wyjątkowy zbiór zdjęć to nie tylko dokumentacja tamtych lat – to zaproszenie do sentymentalnej podróży, w której Zakopane ukazuje się jako miejsce kolorowe, żywe i niezwykle autentyczne – mimo całej szarości epoki.

Zdjęcia pochodzą z archiwum Dziennika Polskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka "SE". Kandydaci w bezpośrednich starciach

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska