https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zapraszają turystów w Beskid Wyspowy

Arkadiusz Arendowski
Mogielica - najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Krzyżują się tu trzy szlaki turystyczne
Mogielica - najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Krzyżują się tu trzy szlaki turystyczne Iwona Kamieńska
Beskid Wyspowy to jeden z najbardziej urokliwych zakątków Limanowszczyzny. Szlaki turystyczne, prowadzące po szczytach wznoszących się nad Kasiną i Mszaną, nie należą do trudnych.

W górach są schroniska, w okolicznych miejscowościach - baza noclegowa, jednak wciąż ta część Beskidu jest mniej popularna niż choćby pobliskie Gorce. Stąd pomysł Czesława Szynalika, notariusza z Mszany Dolnej, na wypromowanie Beskidu Wyspowego. Jest on inicjatorem akcji "Odkryj Beskid Wyspowy 2010".
Pomysł padł podczas drugiego spotkania Forum Gmin Beskidu Wyspowego.

- Jestem turystą i miłośnikiem Beskidu Wyspowego, dlatego moim największym marzeniem jest, by projekt chwycił - opowiada pan Czesław. W przygotowaniach projektu udział brały samorządy miast i gmin położonych w rejonie Beskidu (m.in. Dobrej, Mszany Dolnej, Rabki). Pomysłem zainteresowani są też samorząd wojewódzki, PTTK, Gorczański Park Narodowy, Małopolska Izba Turystyczna, GOPR oraz dziesiątki lokalnych organizacji społecznych i firm, które pragną go częściowo sponsorować.

Głównym celem tej wspólnej inicjatywy jest promocja Beskidu Wyspowego i aktywnej turystyki w tym rejonie Małopolski. Pomocne w tym przedsięwzięciu mają być plakaty, tablice informacyjne i mapy wydane w ramach projektu.

- W ciągu kilku tygodni powstanie specjalny portal internetowy z informacjami o bazie noclegowej i gastronomicznej na obszarze Beskidu - dodaje Benedykt Węgrzyn, wójt gminy Dobra. - Chcemy, by było to zarazem pełne kompendium wiedzy na temat przyrody Beskidu, ukształtowania terenu, szlaków turystycznych i atrakcji.

A jest ich niemało, bo znajdują się tu jaskinie i mokradła, zjawiskowe wodospady i niepowtarzalnej urody krajobrazy, piękne polany i urocze leśne uroczyska. W planach jest też opracowanie jednolitego projektu zagospodarowania terenu i małej architektury na szlakach i szczytach - chodzi o bacówki, wiaty, ławki, stoliki i wieże widokowe.

Przewidziano też remont schroniska na Luboniu Wielkim oraz budowę nowej bazy agroturystycznej.
Natomiast do częstszego odwiedzania Beskidu Wyspowego mają zachęcić turystów organizowane pod patronatem PTTK coniedzielne wakacyjne rajdy piesze na najważniejsze szczyty Beskidu.

Rozpoczną się 4 lipca od wymarszu na Luboń Wielki, a zakończą 29 sierpnia wejściem na Mogielicę. W międzyczasie zdobywane będą kolejno: Jasień, Śnieżnica, Ciecień, Szczebel, Łopień, Ćwilin i Lubogoszcz.
- Chcemy obudzić potencjał, jaki drzemie w tej ziemi, chociaż to duże wyzwanie. Ale myślę, że warto - mówi wójt Dobrej.

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska