Zarobki policji, żołnierzy, strażaków [LISTA PŁAC]

Piotr Odorczuk
Marcin Tomalka
Marząc o pieniądzach dzięki pracy w tzw. służbach mundurowych, warto zaplanować karierę na długie lata - naprawdę dużo zarabia się dopiero po dwóch dekadach. - Wiadomo, że każdy chciałby zarabiać więcej, niż dostaje w danej chwili - śmieje się Adam Jaguś, policjant z Krakowa i wiceprzewodniczący małopolskiego oddziału NSZZ Policjantów.

Małopolska lista płac - zobacz, ile zarabia się w regionie

Policjanci, strażacy i strażnicy miejscy kariery zaczynają z bardzo niskimi pensjami - to reguła. Zazwyczaj pierwsze pobory mieszczą się w przedziale od 1,3 tys. zł do 1,8 tys. zł. Oczywiście są to kwoty brutto. Nieco lepiej mają celnicy. W Izbie Celnej w Krakowie początkujący funkcjonariusz może liczyć na 2,3 tys. zł.

- Wydaje mi się, że to dość godne zarobki na tle innych służb - ocenia Tomasz Kierski, rzecznik prasowy krakowskiej Izby Celnej. - Niewątpliwym plusem naszej pracy jest stabilność zatrudnienia i terminowość wypłat - dodaje Kierski.

Z kolei szeregowy żołnierz-spadochroniarz w jednostce w Krakowie zaczyna z pułapu 2,5 tys. zł miesięcznie. Do tego może liczyć na dodatek mieszkaniowy, więc pierwsza pensja jest dość wysoka i wynosi ok. 3,2 tys. zł.

We wszystkich służbach zarobki funkcjonariuszy rosną wraz z kolejnymi awansami. Głównie dlatego że oprócz podstawowych pensji otrzymują oni dodatki za sprawowane funkcje i za przepracowane lata. Warto więc służyć długo.

Pensje jednak nie rosną równo we wszystkich formacjach. W podległej władzom samorządowym straży miejskiej podwyżki zazwyczaj są większe i szybsze. Zwykle narzekają natomiast policjanci, którzy muszą dłużej czekać na awanse. Jednak w przypadku obu służb oficer może liczyć na ok. 3-4 tys. zł wypłaty. Na tym poziomie pensje policjantów i strażników się wyrównują.

Na szybkość awansu i, co za tym idzie, podwyżki wpływ ma też debata na temat mundurowych emerytur i podwyższenia wieku emerytalnego dla służb. - Od niedawna z policji odchodzą doświadczeni funkcjonariusze z 20-letnim stażem. Efekt jest taki, że aspiranci obejmują po nich wyższe stanowiska - tłumaczy Adam Jaguś.

Gdy jednak funkcjonariusz po 20 latach pracy zdecyduje się kontynuować karierę, może zarabiać naprawdę dużo. Przykład? Zarobki komendantów miejskich z miast powiatowych oscylują wokół 6-8 tys. zł miesięcznie. Wojewódzki komendant policji zarabia prawie 10 tys. zł, czyli tyle, ile przeciętnie wpływa co miesiąc na konto wójta, burmistrza czy starosty.

Ile miesięcznie (brutto) zarabia się w mundurze, czyli na co może liczyć żołnierz, policjant, strażnik i strażak. Jutro napiszemy, ile zarabia hydraulik, szewc, mechanik samochodowy, taksówkarz


8 100 zł

Zbigniew Ostrowski, komendant miejski policji w Tarnowie
Pracuje w policji od ponad 27 lat. Ma stopień inspektora. Zarabia 500 zł mniej niż jego odpowiednik w Krakowie. Oprócz stażu do podstawowej pensji dolicza mu się dodatek funkcyjny i służbowy.

3 150 zł
Łukasz Czyż, młodszy aspirant, rzecznik prasowy olkuskiej policji
Ma sześcioletnie doświadczenie w policyjnej pracy. Oprócz podstawowej pensji dostaje też dodatek służbowy - 440 zł. Całkowita pensja nieco przekracza 3 tys. zł, uchodzi jednak za dość wysoką jak na policję.
1 400 zł
Marek Michałek, młodszy strażnik miejski z Krakowa
Nie ma żadnego doświadczenia, dopiero zaczyna pracę w straży miejskiej. Nie przysługują mu dodatki. Jego pensja jest podstawową kwotą, od której początkujący funkcjonariusze zaczynają karierę. Jego zarobki będą wzrastać wraz z upływem lat.

9 982 zł
- komendant wojewódzki policji w Krakowie. Do pensji wlicza się podstawa, dodatek za stopień, dodatek służbowy oraz dodatek za wysługę lat.

8 616 zł
- komendant miejski policji w Krakowie.

7 811 zł

- komendant miejski policji w Nowym Sączu.

7 700 zł
- komendant miejski straży pożarnej w Tarnowie. Staż pracy - 25 lat.

7 089 zł
- naczelnik wydziału w komendzie policji w Krakowie.

7 075 zł
- komendant powiatowy straży pożarnej w Oświęcimiu. Starszy brygadier, staż - 35 lat.

6 216 zł
- komendant Straży Miejskiej w Krakowie.

5 944 zł
- naczelnik wydziału w nowosądeckiej policji.

5 720 zł

- komendant Straży Miejskiej w Zakopanem.

5 650 zł

- komendant Straży Miejskiej w Tarnowie. Staż pracy - 34 lata.

5 590 zł
- komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu. W tym pensja podstawowa - 3250 zł. Reszta, czyli 2340 zł, to dodatki za staż, stopień i służbowy.
5 511 zł
- wojskowy komendant uzupełnień w Oświęcimiu. Staż pracy - 29 lat.

5 148 zł

- naczelnik wydziału w Komendzie Powiatowej Policji w Nowym Targu. Pensja zasadnicza - 3280 zł, dodatek za stopień - 640 zł, dodatek funkcyjny - 900 zł, wysługa lat- 328 zł.

4 824 zł
- dowódca plutonu w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

4 492 zł
- komendant Straży Miejskiej w Oświęcimiu. Staż pracy - 21 lat. Pensja podstawowa - 3577 zł, dodatek funkcyjny - 200 zł, dodatek za wysługę lat - 715 zł.

4 470 zł
- dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Nowym Sączu. Pensja podstawowa - 2650 zł plus wszystkie dodatki - 1820 zł.

4 253 zł
- komisarz policji w Chrzanowie. Staż pracy - 10 lat.

3 892 zł
- dowódca drużyny oddziału prewencji krakowskiej policji.

3 876 zł
- asystent komendanta wojewódzkiego policji.

3 860 zł
- kierownik referatu Straży Miejskiej w Tarnowie. Staż pracy - 20 lat.

3 833 zł
- dowódca zastępu Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu. Staż pracy - 7 lat. Do pensji wliczone są wszystkie dodatki.

3 619 zł

- kierownik referatu Straży Miejskiej w Krakowie. Pensja całkowita wraz z dodatkami.

3 550 zł
- aspirant policji w Chrzanowie. Zarobki całkowite.

3 400 zł
- dowódca jednostki PSP w Zakopanem.
3 200 zł
- szeregowy spadochroniarz z jednostki wojskowej w Krakowie. Pensja podstawowa - 2500 zł. Do tego 700 zł świadczeń mieszkaniowych. Jeśli wykona normę skoków, otrzyma 300 zł dodatku desantowego.

3 140 zł
- referent komendanta wojewódzkiego policji w Krakowie. Pensja ze wszystkimi dodatkami.

3 000 zł
- doświadczony strażnik miejski z Krakowa.Staż pracy powyżej 10 lat. Kwota ze wszystkimi dodatkami.

2 924 zł
-strażnik miejski z Nowego Sącza. Staż pracy - 10 lat. Pensja wraz z dodatkami.

2 850 zł
- sierżant policji z Chrzanowa. Staż pracy - 3 lata.

2 660 zł
- kierowca wozu strażackiego z jednostki PSP w Nowym Sączu. Pensja podstawowa - 1960 zł, suma wszystkich dodatków - 700 zł.

2 563 zł
- szeregowy policjant z Krakowa. Kwota wraz z dodatkami.

2 415 zł

- aplikant celny, młodszy specjalista w Izbie Celnej w Krakowie. Pensja podstawowa - 2299 zł. Bez doświadczenia.

2 400 zł
- posterunkowy policji z Chrzanowa. Staż pracy - 1 rok. Pensja całkowita.

2 279 zł

- szeregowy strażak Państwowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu. Staż pracy - 4 lata. Stopień - starszy strażak. Pensja po dodaniu wszystkich dodatków.

2 100 zł
- szeregowy policjant z Nowego Targu.

2 000 zł
- posterunkowy policji w Olkuszu. Bez doświadczenia, po półrocznym przeszkoleniu podstawowym. Pracuje na tzw. ulicy. Do pensji wliczony jest dodatek służbowy - 100 zł.
1 950 zł
- Początkujący strażak w PSP w Tarnowie. Staż pracy - 1 rok.

1 890 zł
- młodszy strażnik z komendy Straży Miejskiej w Oświęcimiu. Bez doświadczenia. Pensja całkowita.

1 830 zł

- szeregowy strażak jednostki PSP w Nowym Sączu . Pensja podstawowa - 1450 zł, suma dodatków - 380 zł. Jeśli wyróżni się podczas akcji, może liczyć na dodatek motywacyjny - maksymalnie 470 zł.

1 550 zł
- świeżo przyjęty do służby policjant z Tarnowa. Bez przeszkolenia.

1 300 zł

- szeregowy strażak PSP w Zakopanem.

Małopolska lista płac - zobacz, ile zarabia się w regionie
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Brutalna wojna o turystę. Kto podpala meleksy?
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy
MPK Kraków - wszystko o zmianach w komunikacji Krakowa

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

P
Puluś

To zatrudnij się cwaniaczku w górnictwie. Zapraszam

h
henry SM

SM - to chyba po 40-latach, ha,ha jak dobrze pójdzie. W straży M. nie ma dodatków ani mundurowego co rok, zarobki to straszne widełki i w tym wypadku te krzywe :).
Strażacy nie podlegają jak MON – ciężka praca – mała płaca !
Psycho siada, ludzie nie doceniają, chyba, że sami potrzebują pomocy to TAK !

O
Obiektywny

To prawda że zarabiają więcej od reszty społeczeństwa mimo że żyją z naszych podatków,np hutnik na piecu
pracujący ciężko w temp 68 st.C. zarabia netto 1900 zł. Emerytury mundurowych i górników to czysty rozbój.

r
robo

Nie wiem czym się mundurowi podniecają że mało zarabiają - w Polsce wszyscy mało zarabiają. Średnia pensja najniższego menadżera poza Warszawą w międzynarodowej korporacji to około 2500-3000 zł netto. Szeregowy pracownik zarabia około 1800zł i oczywistym jest że strażnik miejski czy policjant na szeregowym stanowisku nie może zarabiać więcej niż menadżer w takiej firmie.

s
straszny

5lat 8 mcy st.sierż 2grupa 2137zł

M
Młody

Ludzie mam stopień st.sierż. w KPP i co??? robie 6lat a mam 2tys z gr......

z
zdziwiona.

ja tez mam stopien ml. asp. pracuje 8 lat w powiatowce a moje pensja netto nie przekracza 2,500 zlotych .. nie wiem ja to u pana Czyza wyliczano.. ok mam mniejszy dodatek o 140 zlotych.. no ale tu roznica jest znacznie wieksza..

i
i..ta

po przemysleniu jednak nawet anglosasi nie moga tak twierdzić. Gdyby tak było wychodziłioby na to, że roszczą sobie prawa do możliwości decydowania w pewnym zakresie o tym jak pracują ci którzy podatków nie płacą. W naszej sytuacji mogłoby się to sprowadzić do tego: idzie gliniarz widzi napad. Myśli skoro sam się zatrudniam to robię dzisiaj daję sobie wolne. Wychodzi na to , że ten teks niezależnie od kraju jest idotyczny.

:-o

telewizja ma magiczną siłe. śmieszy mnie jak ludzie oglądają te debilne amerykańskie filmy/seriale i powtarzają jak mantrę, życiowe mądrości w nich zawarte. Amerykanie i w ogóle anglosasi mają prawo twierdzić, że policjanci czy żołnierze żyją z ich podatków bo w ich krajach mundurowi są zwolnieni z obowiązku płacenia . W innych krajach mundurowi płacą podatki. Wychodziłoby że samozatrudniają się.

c
czytelnik

Może przeanalizujcie sytuację która miała miejsce w Komendzie Policji w Wojniczu wstyd i Hańba pracować w takim miejscu gdzie są delikatnie mówiąc "nieuczciwi" policjanci. Najlepiej być jak najdalej od Komendy w Tarnowie !!

p
prawda

..żyją lepiej niż większość społeczenstwa to trzeba zmienić

m
myk3

na początek 1200zł później jedyne co cie może czekać to wypowiedzenie albo dodatkowe obowiązki.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3