Zawody Sportowo-Pożarnicze 2023 w Kalwarii Zebrzydowskiej
38 młodzieżowych drużyn pożarniczych z całego kraju oraz 3 drużyny zagraniczne wzięły udział w zawodach odbywających się na stadionie Miejskiego Klubu Sportowego Kalwarianka. Uczestnicy finałowych zawodów wyłonieni zostali poprzez wojewódzkie eliminacje. W zawodach udział wzięły m.in. drużyny OSP Przytkowice, Spytkowice i Jordanów.
Na starcie stanęły najlepsze drużyny z całej Polski, często z malutkich miejscowości. Zespoły zaprezentowały najwyższy poziom. Bardzo nas cieszy, że dzięki prężenie działającym jednostkom OSP, odpowiedniemu sprzętowi i zaangażowaniu trenerów dorównaliśmy poziomem do europejskiej czołówki - mówi Teresa Tiszbierek, wiceprezes Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Młodzi strażacy w ramach zawodów musieli zmierzyć się z trzema konkurencjami. Najwięcej emocji dostarczyła "bojówka", czyli konkurencja sprawdzająca umiejętności bojowe. Strażacy mieli do pokonania tor przeszkód, a następnie musieli wykazać się współpracą i zgraniem przy pompowaniu wody. Drugą konkurencją była sztafeta na bieżni, w której liczyła się przede wszystkim szybkość i zwinność. Trzecią konkurencją była musztra, podczas której trzeba było wykazać się dyscypliną i prawidłowym poruszaniem.
Ogólnopolskie Zawody Sportowo-Pożarnicze odbywają się co dwa lata i są eliminacjami do Międzynarodowej Olimpiady Strażackiej, które w 2024 roku odbędą się we Włoszech. W sumie w polskich eliminacjach udział bierze ponad 100 tysięcy członków OSP. Zawody są kluczowym elementem przygotowania i weryfikacji gotowości jednostek OSP zarówno w KSRG jak i poza KSRG do udziału w działaniach ratowniczych.
We wszystkich województwach mamy fantastyczne drużyny, ale zawsze gdzieś musi być najlepsza. Historycznie to Wielkopolska posiada najlepsze drużyny, które wielokrotnie zdobywały mistrzostwo Polski. To właśnie drużyna OSP Głuchów (pow. turecki) zdobyła jako jedyna tytuł mistrza świata w 2015 roku. Liczymy, że za roku uda się powtórzyć ten sukces - dodaje Teresa Tiszbierek.
W zawodach młodzieżowych drużyn pożarniczych na starcie stanęło 19 drużyn chłopców i 19 drużyn dziewczyn. Obecnie postać strażaka nie kojarzy się już z męskim zawodem, bowiem coraz więcej kobiet wstępuje w szeregi OSP i PSP, i wcale nie ustępują mężczyznom.
Kobiety wierzą w siebie i dorównują mężczyznom. Nieraz muszą zrobić dwa razy tyle, co mężczyźni, by udowodnić swoją wartość i zyskać akceptację. W zawodach młodzieżowych dziewczyny niczym nie ustępują chłopcom. Wiele z nich zasila później szeregi OSP. To dla nich fantastyczna przygoda, która uczy odwagi by reagować, brać udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Kobiety są bardziej empatyczne i doskonale nadają się do roli strażaka. Wcale nie musimy być tak silne jak mężczyźni - podkreśla Teresa Tiszbierek.
W sobotę (26 sierpnia) do rywalizacji w zawodach przystąpią dorosłe drużyny OSP. Zmagania na stadionie Kalwarianki rozpoczną się o godz. 10.30 i potrwają do godz. 14.30. Wstęp na zawody jest bezpłatny.
Bądź na bieżąco i obserwuj
- Kościoły i sanktuaria powiatów zachodniej Małopolski. ZDJĘCIA
- Piękne zabytki, największa śluza w Polsce. Jest co podziwiać podczas rejsów Wisłą
- Zalana szkoła w Kalwarii Zebrzydowskiej. Wszystko jest w porządku?
- Policjanci dronem "patrolowali" przejazdy kolejowe w Andrychowie
- Publiczna komunikacja z Andrychowa do Wadowic wkrótce dużym autobusem