Marian Wójtowicz - znakomity folklorysta, wspaniały pedagog i ceniony samorządowiec, z absolutnym przekonaniem twierdzi, że najważniejszym w czasie tegorocznych wakacji folklorystycznym wydarzeniem w powiecie limanowskim był jubileusz Gorców. Zespołu Regionalnego, który powstał w 1952 r. we wsi Kamienica. Grupa jest więc niemal moim rówieśnikiem, tylko o rok młodszym, której poczynaniom w kultywowaniu tradycyjnej kultury ludowej towarzyszyłem relacjami na łamach "Gazety Krakowskiej" od jej fety na 20-lecie. Uznałem, że muszę być oraz zrelacjonować dla tejże "GK" również jubileusz obchodzony pół wieku później, czyli tegoroczne 70-lecie Gorców. To wielkie święto góralskiego folkloru było w ostatni weekend lipca. Oczywiście w Kamienicy.
Amfiteatr Saturn, ulokowany nad brzegiem rzeki Kamienica, zapełnił się gośćmi, choć pogoda nie sprzyjała. Byli mieszkańcy regionu, i turyści z różnych stron Polski. Gospodarze gminy Kaminica: wójt dr Władysław Sadowski i przewodniczący Rady Gminy Hilary Majewski serdecznie witali wszystkich, a wśród wymienianych z nazwiska byli m.in. posłowie Na Sejm RP Urszula Nowogórska i Jan Duda oraz ambasador RP Beata Stoczyńska, która swoje misje dyplomatyczne pełniła m.in. w Australii, Nowej Zelandii i Indonezji. Samorządowi gospodarze gorczańskiej dziedziny wyrażali również radość z przybycia delegacji gmin zaprzyjaźnionych. Smiżany w Słowacji, Erdohorvati na Węgrzech, Wutha-Farnroda w Niemczech i Komorniki w Wielkopolsce.
Jubileusz Zespołu Regionalnego Gorce z Kamienicy, był okazją do uhonorowania kolejnych, najbardziej zasłużonych członków tej grupy. Odznaki Ministra Kultury i Dziedzictw Narodowego otrzymali: Halina Faron, Anna Drabik i Grzegorz Gaura. Odznaką Honorową Województwa Małopolskiego, Krzyżem Małopolski, udekorowany został Piotr Faron. Były również nagrody przyznane przez samorządy powiatu limanowskiego i gminy Kamienica.
Prowadzący jubileuszową galę Marian Wójtowicz skorzystał z odznaczeniowej okazji i przypomniał bardzo niedawne, bowiem lipcowe, uhonorowanie Gorców wyjątkowo cennym wyróżnieniem. W Zamku Królewskim w Warszawie kamienicki zespół odebrał Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Laureatem wyjątkowego lauru, ustanowionego w 1974 r., Gorce zostały w kategorii zespołów Folklorystycznych.
Z pokłonem szacunku, gratulacjami i życzeniami dla grupy Gorce przybyły delegacje wielu zespołów folklorystycznych. Byli w tym gronie m.in. wysłannicy Zespołu Regionalnego Podegrodzie najstarszego na Sądecczyźnie, bo założonego w 1937 r.
