Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zielonki. Niepodległość zjednoczyła gminę. Granica zaborów dzieliła ją na pół

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Główna tablica ścieżki historyczno-edukacyjnej "Zjednoczeni w Niepodległej". Zobacz tablice ze starymi mapami
Główna tablica ścieżki historyczno-edukacyjnej "Zjednoczeni w Niepodległej". Zobacz tablice ze starymi mapami Talice PTTK
Mieszkańcy i turyści, rowerzyści i piesi będą mogli poznać historię sprzed 100 lat. Gdy Polska odzyskiwała niepodległość, gmina Zielonki przechodziła wielką przemianę, zniesiono granice zaborów, a tym samym granicę dzielącą dzisiejszą gminę na pół.

W gminie Zielonki powstała ścieżka historyczno-edukacyjna „Zjednoczeni w Niepodległej”. Jutro 10 czerwca podczas rajdu rowerowego zostanie uroczyście otwarta. Uczestnicy przedsięwzięcia zobaczą, gdzie były granice zaborów, staną przy powstałych z tej okazji wieżach wartowniczych, a rekonstruktorzy - żołnierze austriacki i rosyjski przybiją im pieczątki w specjalnie przygotowanych na ten dzień „paszportach”. Na tej podstawie przekroczą granicę zaborów i dołączą do zabawy historycznej.

- Zielonki, to chyba jedyna taka gmina w Polsce, która przed odzyskaniem niepodległości była podzielona - kordonem granicznym na pół. W 1918 roku z 19 dzisiejszych miejscowości gminy Zielonki 10 znajdowało się w Cesarstwie Austro-Węgierskim, a 9 w carskiej Rosji. Po odzyskaniu niepodległości, wszystkie znalazły się w jednym państwie w wolnej Polsce. Dla naszych mieszkańców to prawdziwe zjednoczenie - mówią organizatorzy przedsięwzięcia.

Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach otrzymało z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie w wysokości 58 400 zł na projekt „Zjednoczeni w Niepodległej”, którego budżet z wkładem własnym wyniesie ponad 80 tys. zł.

Główną częścią przedsięwzięcia jest doroczny rajd rowerowy, tym razem wyjątkowy, bo poprowadzi granicą zaborów. Weźmie w nim udział tysiąc zawodników. Przygotowano dla nich dwie trasy na 25 i 9 kilometrów. Rowerzyści jadący dłuższą trasą dwukrotnie przekroczą granicę między niegdysiejszym zaborem rosyjskim a austriackim. Wszyscy chętni rajdowcy będą mogli wziąć udział w oficjalnym otwarciu ścieżki edukacyjno-historycznej upamiętniającej setną rocznicę odzyskania niepodległości Polski.

- Oficjalnie otwarcie będzie w Woli Zachariaszowskiej. 10 minut jazdy na rowerze od miejsca startu rajdu czyli boiska w Bibicach. Tam w Woli zostanie zamontowana główna tablica upamiętniająca nasze „Zjednoczenie w Niepodległej” - mówi Marek Płachta, dyrektor Centrum Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach.

- Miejsce zamontowania tablicy głównej wybraliśmy ze względu na fakt, że w Woli Zachariaszowskiej jest jeszcze jeden ważny jubileusz 100-lecie powstania szkoły, która włącza się w organizację uroczystości. Mieszkańcy tej wioski wraz z odzyskaniem wolności mogli cieszyć się także nową placówką edukacyjną, która otrzymała imię marszałka Józefa Piłsudskiego - dodaje dyrektor Płachta.

Ponadto w miejscu otwarcia ścieżki edukacyjno-historycznej, po tablicą zostanie zamieszczona kapsuła czasu. Idea jest taka, że kapsuła może zostać otwarta za kolejne sto lat.

Znają się w niej pamiątki gminne - maskotki „pucherok” i „Herod”, monografia gminy, korale krakowskie, czapka krakuska, a przede wszystkim list dzisiejszych mieszkańców do przyszłych pokoleń z opisem rzeczywistości, przedstawieniem obecnych władz samorządowych oraz lista z podpisami wszystkich uczestników niedzielnych uroczystości, rajdowców i mieszkańców gminy, którzy zechcą na niej złożyć swoje autografy. Organizatorzy obiecują, że będzie także egzemplarz dzisiejszego „Dziennika Polskiego”.

Szlak upamiętniający setną rocznicę odzyskania niepodległości, a jednocześnie zjednoczenie gminy Zielonki wytyczyli przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

- To nie jest wytyczony nowy szlak, ale około 5-kilometrowa ścieżka prowadząca istniejącymi szlakami od granicy gminy Zielonki z gminą Michałowice i dalej granicami miejscowości. Obecnie nie można tworzyć trasy przebiegającej dokładnie granicą zaborów, bo zmieniło się zagospodarowanie terenu. Szlak w formie pętli biegnie wokół tych granic - mówi Krzysztof Pucek, przewodniczący Zespołu ds. Szlaków i Zagospodarowania w Oddziale Krakowskim PTTK.

Na mieszkańców gminy Zielonki, ich gości i turystów w dniu rajdu czeka jeszcze wiele atrakcji. Oprócz rajdu rowerowego, który rozpocznie się w Bibicach o godz. 14.30 (start dla trasy 25-kilometrowej) oraz o godz. 15 dla trasy 9-kilometrowej, a następnie otwarcie ścieżki w Woli Zachariaszowskiej o godz. 15.30. Kolejne niespodzianki i zabawy, pokazy sportowe i taneczne będą na boisku Bibiczanki.

Natomiast w ramach projektu grantowego „Zjednoczeni w Niepodległej” planowane są również dodatkowe atrakcje we wrześniu: gra terenowa, polegająca na dotarciu do wyznaczonych punktów historycznych w gminie przy okazji Powiatowego Przeglądu Orkiestr Dętych w Zielonkach; quest dla chętnych, którzy przejadą do historycznych miejsc podczas Święta Orlich Gniazd w Korzkwi.

W październiku planowane są warsztaty plastyczno-edukacyjne dla seniorów i przedszkolaków pt. „Niepodległość łączy pokolenia” podczas Gminnego Dnia Seniora; na finał zaplanowano koncert patriotyczny z udziałem zespołu i chóru Fermata, żołnierzy AK z gminy Zielonki, którzy opowiedzą o niepodległości.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Mówimy po krakosku - odcinek 14. "Biber"

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zielonki. Niepodległość zjednoczyła gminę. Granica zaborów dzieliła ją na pół - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska