Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zima storpedowała prace na Rynku w Oświęcimiu

Bogusław Kwiecień
Kierownik robót Jan Kuc nie ukrywa, że przebudowa Rynku w Oświęcimiu się przedłuży
Kierownik robót Jan Kuc nie ukrywa, że przebudowa Rynku w Oświęcimiu się przedłuży Bogusław Kwiecień
Przedłużająca się zima pokrzyżowała szyki budowlańcom. Zagrożone są terminy ukończenia dużych inwestycji - w Oświęcimiu jest już prawie pewne, że przebudowa Rynku Głównego nie zakończy się w lipcu. A tak pierwotnie planowano. Nieco lepsza jest sytuacja na Rynku w Olkuszu, choć i tu nie jest wykluczony poślizg z zakończeniem inwestycji.

Na placu budowy na oświęcimskim Rynku postęp prac jest widoczny, ale nie ma już szans na nadrobienie zaległości.
- Przez zimę jesteśmy co najmniej o miesiąc opóźnieni - mówi Jan Kuc, kierownik robót z firmy "Olbud" z Gilowic, która jest głównym wykonawcą.

Prace na Rynku są pod stałym nadzorem archeologicznym, ze względu na jego zabytkowy charakter. Duża część prac ziemnych wykonywana jest ręcznie, bez użycia ciężkiego sprzętu. Jak zaznacza Marian Myszka, archeolog z Krakowa, może się okazać, że w trakcie prac robotnicy natrafią na "skarby" i to też może spowolnić prace. Swoje zdanie na temat opóźnień mają mieszkańcy Oświęcimia. - Zima zimą, ale część robót, choćby wyburzeniowych można było prowadzić. Tutaj od grudnia do marca niewiele się działo, a wcześniej też nie było widać jakiegoś zawrotnego tempa - mówi Kazimierz Borowski, mieszkaniec Starego Miasta.

Skarżą się także kupcy z Rynku, według których wielki plac budowy i problemy z dojazdem zniechęcają mieszkańców do zakupów w ich sklepach. To mocno przekłada się na nikły zarobek sklepikarzy. Ledwie zrobiło się cieplej i roboty na oświęcimskim Rynku nabrały tempa. We wtorek trwało kruszenie fundamentów po niemieckim schronie betonowym z czasów II wojny światowej, który zniknął z centralnej płyty Rynku już przed trzema laty.

Rozpoczęło się również wyburzanie szaletów miejskich. - Cały czas trwają roboty kanalizacyjne, a jutro wznowimy roboty brukarskie - zapowiada kierownik robót. Pod koniec miesiąca ma zostać wylany beton nad przyszłą podziemną ekspozycją reliktów XVII-wiecznego ratusza. Firma z Gilowic zapewnia, że wraz z poprawą pogody prace na Rynku będą prowadzone od poniedziałku do soboty przez 10 godzin dziennie. Kierownik robót Jan Kuc w tej chwili nie potrafi powiedzieć, jaki będzie ostateczny termin zakończenia prowadzonych prac.

W Urzędzie Miasta w Oświęcimiu także na razie nie potrafią podać konkretnej daty finalizacji remontu. - Obecnie wydział inwestycji miejskich analizuje sytuację - mówi Marek Tarnowski, naczelnik wydziału promocji oświęcimskiego magistratu.Przebudowa oświęcimskiego Rynku rozpoczęła się w lipcu ub. roku i miała trwać rok.

Szacuje się, że będzie kosztować ponad 6,5 mln zł, w tym prawie 4 mln zł miasto otrzymało z budżetu państwa w ramach Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rządowego.

Blisko końca są natomiast prace na Rynku w Olkuszu, które rozpoczęły się w 2010 roku. Termin ich zakończenia był przesuwany kilka razy. - Działo się tak, bo prace prowadzone są w obrębie średniowiecznego układu urbanistycznego, wpisanego do rejestru zabytków, w warstwach ziemnych kryjących najstarszą historię miasta - podkreśla Agnieszka Kaczmarczyk z Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków UMiG.

Obecnie zakończenie prac planowane jest na koniec maja. - Jeśli uda się w tym tygodniu zabetonować płytę, wykonawca nie widzi przeszkód w dotrzymaniu tego terminu - mówi Artur Kocjan, naczelnik wydziału drogowego Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu. Gdyby pogoda pokrzyżowała szyki, zakończenie prac przesunie się o kilka lub kilkanaście dni.

Mimo zimna, bez przeszkód przebiega budowa wiaduktu nad ul. Trzebińską w Chrzanowie, będącego ostatnim etapem obwodnicy północno-wschodniej miasta.

Współpraca: poni, mb

Rozmowa z dr. Jackiem Dębowskim z Instytutu Materiałów i Konstrukcji Budowlanych Politechniki Krakowskiej

Czy zima musi być martwym okresem na budowach?
W naszej szerokości geograficznej nie ma innego wyjścia. Tak zwanych robót na mokro nie sposób prowadzić, gdy jest duży mróz. Są oczywiście pewne dodatki umożliwiające pracę przy ujemnych temperaturach, można podnieść klasę betonu, ale nie ma gwarancji co do ostatecznego efektu. Poza tym można je stosować przy małych elementach. Takie rozwiązania wiążą się z dodatkowymi kosztami.

Czy opóźnienia da się nadrobić?
W budownictwie tydzień zwłoki to dużo. Przy tej przedłużającej się zimie, budowlańcy stracili ponad miesiąc. Oczywiście można pracować na dwie lub trzy zmiany, ale procesów technologicznych nie można przyspieszyć.

Rozmawiał: (bok)

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska