Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zintegrowany System Kwalifikacji. Certyfikat zamiast kursu za doświadczenie zawodowe

Paulina Padzik
Paulina Padzik
ZSK to szansa m.in. dla pracowników budowlanych na zdobycie formalnego potwierdzenia ich umiejętności, które zdobyli w trakcie pracy
ZSK to szansa m.in. dla pracowników budowlanych na zdobycie formalnego potwierdzenia ich umiejętności, które zdobyli w trakcie pracy Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Zintegrowany System Kwalifikacji to odpowiedź na zmieniający się rynek pracy w Polsce. Dzięki niemu pracownicy będą mogli zdobyć certyfikat na umiejętności, na które do tej pory nie posiadali potwierdzenia formalnego. Małopolska stawia na branżę turystyczną.

- Małopolska jest liderem pod względem usług hotelarskich – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej Tomasz Urynowicz, wicemarszałek województwa małopolskiego – Dlatego przy wdrażaniu systemu ZSK skupimy się na podnoszeniu jakości usług turystycznych.

Kwalifikacje, które zostały lub będą włączone do ZSK z zakresu turystyki to m.in. pilotowanie imprez turystycznych, przygotowanie potraw zgodnie z trendami rynkowymi i zasadami zdrowego żywienia, zarządzanie pracą restauracji, organizowanie, planowanie i prowadzenie wycieczek w obszarach górskich, szczególnie dla dzieci i młodzieży.

System dla wszystkich

Zintegrowany System Kwalifikacji to projekt koordynowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, natomiast wdrażaniem rozwiązań zajmuje się Instytut Badań Edukacyjnych. Korzyści z użytkowania systemu będą czerpać pracodawcy i pracownicy. Dla tych pierwszych system ułatwi ocenę kompetencji kandydatów do pracy i zmniejszenie ryzyka błędów przy rekrutacji, pomoże wybrać pracownika, ściśle dostosowanego do potrzeb pracodawcy oraz udoskonalać system awansu i wynagradzania.

Dla pracownika ZSK to przede wszystkim możliwość formalnego potwierdzenia nabytych umiejętności. Oznacza to, że ktoś, kto świetnie zna historię miasta Krakowa, jest pasjonatem zabytków, a w dodatku umie o tym opowiadać, będzie mógł zdobyć certyfikat przewodnika miejskiego właśnie dzięki skorzystaniu z systemu ZSK. To samo dotyczy innych zawodów, np. z zakresu administracji czy budownictwa.

- Dzisiejszy rynek pracy to rynek pracownika – mówiła Ewa Nieć, doradca regionalny ds. Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, dodając, że coraz większe znaczenie ma nieformalne zdobywanie wiedzy. A dzięki systemowi pracownik otrzyma certyfikat na potwierdzenie zdobytych umiejętności, bez konieczności odbywania kursów.

- Gospodarka w szybkim czasie potrzebuje usprawnienia kadr – zaznaczył Jan Gąsienica Walczak, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie – ZSK to jedno z rozwiązań, które wychodzi naprzeciw coraz większej liczbie zawodów i kwalifikacji – dodał.

Sprawdzanie umiejętności

Kwalifikacje weryfikowane są przez odpowiednie instytucje (ich wykaz znajduje się na stronie ZSK), a metoda walidacji jest dostosowana do konkretnej umiejętności. Sposób, w jaki kwalifikacje będą poddawane weryfikacji to np. test, egzamin praktyczny lub obserwacja w miejscu pracy. - Na stronie ZSK należy wyszukać odpowiednią kwalifikację, którą mamy, a chcemy uzyskać na nią certyfikat – opowiada Anna Kida doradca regionalny ZSK - Do każdej kwalifikacji jest przypisana metoda jej weryfikacji.

Jak mówią urzędnicy, długość procesu weryfikacji umiejętności uzależniony jest od rodzaju kwalifikacji oraz instytucji, która się tym zajmuje. Należy jednak podkreślić, że system ZSK zdecydowanie skróci zdobywanie certyfikatów, potwierdzających kwalifikacje i dla pracowników odbędzie się to bezkosztowo. Nie trzeba będzie odbywać długich i czasem drogich kursów tylko po to, żeby otrzymać formalne potwierdzenie umiejętności. Pracodawcy natomiast zyskają możliwość wybrania pracownika, który ściśle spełni potrzeby stanowiska pracy.

Szybsza droga

Obecnie w Polsce funkcjonują dwa systemy w obszarze szkolnictwa wyższego oraz oświaty. W obu zasady, zgodnie z którymi zdobywa się i potwierdza kwalifikacje, zostały uregulowane na poziomie ogólnoeuropejskim. Polska jednak odstaje na tle innych kwalifikacji, których potwierdzanie regulują różne przepisy, nie zawsze jednak egzekwowanych poza granicami naszego kraju. Brakuje powszechnego systemu, który jakościowo oceniałby i weryfikował umiejętności zdobywane przez pracowników w ramach wykonywanej pracy.

Ustawa o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji wprowadziła nowe zasady zdobywania i potwierdzania umiejętności: Polską Ramę Kwalifikacji (PRK) – certyfikat znakowany PRK jest honorowany poza granicami naszego kraju. Drugim ułatwieniem jest Zintegrowany Rejestr Kwalifikacji (ZRK) zawierający komplet informacji o wszystkich możliwych do zdobycia w Polsce kwalifikacjach, włączonych do ZSK.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Eurowizja. Słowo o Tulii i polskich sukcesach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska