Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ziobro coraz częściej interweniuje w sądach

Marcin Banasik
Marcin Banasik
Zbigniew Ziobro każdą swoją interwencję nagłaśnia w mediach
Zbigniew Ziobro każdą swoją interwencję nagłaśnia w mediach fot. Marek Szawdyn
Prawo. Prof. Kruszyński: W działaniach prokuratora generalnego nie widzę łamania prawa.

Prokurator generalny i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nakazał wszczęcie śledztwa w sprawie działań warszawskiego sądu, który nie zastosował aresztu tymczasowego dla Arkadiusza Ł. ps. „Hoss”, króla oszustów „na wnuczka”.

Chodzi o to, że sąd ograniczył się jedynie do dozoru policyjnego i poręczenia majątkowego. Biorąc pod uwagę poważne zarzuty (wyłudzenie 3 mln zł), taki środek zapobiegawczy według Ziobry jest niewystarczający.

Jest jeszcze drugi aspekt tej sprawy. Według ministra doszło do przekroczenia 24 godzin, które ma sąd na aresztowanie podejrzanego. Po tym terminie sąd ma obowiązek wypuścić osobę zatrzymaną na wolność. Ten jednak zastosował m.in. policyjny dozór. Chodzi o to, że najprawdopodobniej sąd spóźnił się z zastosowaniem środków zapobiegawczych, a to oznacza, że zatrzymany mógł być bezprawnie pozbawiony wolności.

Batłomiej Przymusiński ze Stowarzyszenia Sędziów Polski Iustitia twierdzi, że interwencja PG to próba wywierania nacisku na sąd, a także wpływania na przebieg procesu.

W sprawie wypowiedziała się też Krajowa Rada Sądownictwa. „Nasilające się działania jednostek prokuratury w oczywisty i nieuprawniony sposób wywierają wpływ na niezawisłość sędziowską” - głosi stanowisko KRS.

Z kolei jeden z krakowskich adwokatów zwraca uwagę na to, że Ziobro bardzo często interweniuje w konkretnych sprawach i próbuje „wejść w buty” sędziów.

Prof. Piotr Kruszyński, karnista z Uniwersytetu Warszawskiego, twierdzi, że w interwencjach PG nie dopatrzył się do tej pory żadnych nacisków na sędziów ani łamania prawa.

- Prokurator interweniuje wtedy, kiedy sprawa tego wymaga. Czas pokaże, na ile te działania były skuteczne - mówi prof. Piotr Kruszyński.

Z kolei Stanisław Waltoś, specjalista w zakresie historii prawa i postępowania karnego, uważa, że największym problemem związanym z interwencjami Zbigniewa Ziobry jest rozgłos medialny, jaki on sam nadaje tym działaniom. - Minister może interweniować, ale każdy jego ruch będzie odbierany przez opinię publiczną jako forma nacisku na sędziów i wskazywanie im kierunku prowadzenia sprawy - mówi prof. Waltoś. Dodaje, że angażowanie się Ziobry w konkretne sprawy powinno odbywać się bez szumu medialnego.

Problem jednak w tym, że media relacjonują każdy ruch PG. Jego milczenie w kwestii angażowania się w konkretne sprawy mogłoby zostać odebrane jako próba ukrycia tej interwencji. - Sprawiedliwość jest wartością nadrzędną nad krytyką pod adresem polityka. Prokurator generalny powinien o tym wiedzieć - podsumowuje prof. Waltoś.

Inne działania min. Ziobry także budzą sprzeciw środowisk prawniczych. Kilkanaście jego organizacji zaapelowało do prezydenta Andrzeja Dudy o udział w zażegnaniu sporów. Prezydent zdecydował się przyjąć przedstawicieli organizacji prawniczych. Do spotkania ma dojść w poniedziałek.

***

Sprawy, w których interweniował minister

Zabójstwo w nowym targu. W czerwcu 2016 r. Zbigniew Ziobro złożył kasację od rażąco niskiego, prawomocnego wyroku (15 lat więzienia) dla Dawida M., który w andrzejki 2013 roku wbił nóż w głowę przypadkowo spotkanego przed klubem w Nowym Targu 20-letniego Andrzeja Krzysztofiaka.

Ulotki LGTB

W lipcu 2016 r. PG nakazał prokuraturze w Łodzi ponowne zajęcie się sprawą pracownika drukarni, który nie chciał drukować ulotek fundacji LGBT (reprezentujących mniejszości seksualne). Wg min. Ziobry wyrok skazujący mężczyznę na zapłacenie 200 zł to łamanie sumienia pracownika drukarni.

Dzieci z Myszkowa

W grudniu ubiegłego roku prokurator generalny podjął pilną interwencję w sprawie trójki dzieci z Myszkowa, którym - wbrew ich zdaniu i woli zmarłej matki - groziło przekazanie do rodziny zastępczej. Sąd zadecydował o odebraniu dzieci z powodu nieuregulowanego statusu mieszkania.

Babcia Roksany

W styczniu tego roku Zbigniew Ziobro zwrócił się do prezesa sądu w Olsztynie o pilne wyjaśnienia dotyczące sprawy Jadwigi B., babci 5-letniej Roksany. Sąd zdecydował, że dziewczynka ma trafić do domu dziecka, choć z babcią mieszka od urodzenia.

(BAN)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ziobro coraz częściej interweniuje w sądach - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska