https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Złe powietrze? Trybunał orzekł, że Polska złamała unijne przepisy

Małgorzata Mrowiec
Anna Kaczmarz
Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu uznał w czwartek, że polskie władze naruszyły unijne przepisy dotyczące norm jakości powietrza. Wskazano, że wartości dopuszczalne dla stężenia pyłów PM10 były w Polsce przekraczane w sposób ciągły.

Skargę na niedotrzymanie wymogów prawa unijnego w zakresie stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu wniosła w czerwcu 2016 roku Komisja Europejska.

Zarzuciła Polsce przekroczenia dobowych norm dla pyłu PM10, brak odpowiednich działań określonych w programach ochrony powietrza i nieprawidłowe wdrożenie dyrektywy w sprawie jakości powietrza i czystszego powietrza dla Europy. Prawo to stanowi, że w przypadku przekroczenia wartości dopuszczalnych programy ochrony powietrza mają określać takie działania, by okres przekroczeń był jak najkrótszy.

Trybunał, wydając wyrok w sprawie przeciwko Polsce za zanieczyszczenie powietrza podkreślił: "Sam fakt przekroczenia dopuszczalnych wartości stężenia PM10 w otaczającym powietrzu wystarczy do stwierdzenia uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego".

W zeszłym roku Trybunał wydał wyrok skazujący w analogicznej sprawie przeciwko Bułgarii.

Wyrok Trybunału w sprawie Polski nie oznacza, że będziemy musieli ponieść finansowe konsekwencje. Zdecydowano o przyznaniu Polsce dwuletniego okresu na poprawę sytuacji.

- Ten wyrok to ostatnie ostrzeżenie, że rząd musi jak najszybciej wziąć się do pracy i podjąć zdecydowane działania w celu poprawienia jakości powietrza - mówi Ewa Lutomska z Polskiego Alarmu Smogowego i podkreśla, że za takie trudno uznać to, co rząd zrobił do tej pory, bo większość działań w ramach rządowego programu Czyste Powietrze "ma charakter pozorowany lub jest prowadzona zbyt wolno". Wylicza, że na 14 punktów programu zrealizowano tylko jeden – rozporządzenie o kotłach, które wymaga jednak dopracowania i przepisów, które zapewnią mu skuteczność. Według Lutomskiej jego realizacja musi przyspieszyć - również po to, by można uniknąć kary.

- Wolałabym żeby pieniądze zostały wykorzystane na poprawę jakości powietrza, dzięki czemu wszystkim nam będzie się lepiej oddychało, niż popłynęły do Brukseli, co oznacza, że będą dla nas stracone - kwituje Lutomska.

Jak wskazują przedstawiciele Polskiego Alarmu Smogowego, kluczowe znaczenie ma teraz wprowadzenie odpowiednich norm jakości węgla sprzedawanego do gospodarstw domowych oraz stworzenie systemu świadectw jakości dla tego paliwa. Te regulacje miały zostać wprowadzone już w ubiegłym roku. Zdaniem działaczy konieczne jest także wdrożenie szeroko zakrojonego programu walki z ubóstwem energetycznym i termomodernizacji polskich domów. Pilotaż takiego programu, w którego stworzenie i wdrożenie od dłuższego czasu zaangażowani są eksperci Polskiego Alarmu Smogowego, rozpocznie się wkrótce w Skawinie.

Wielki smog w Krakowie, internauci próbują złapać oddech MEM...

Komentarze 18

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
wolna
pył osadza się w płucach a gaz wyżera płuca bo tworzą się drobiny kwasów siarkowego itp...przejdźcie się obok Ikea z Ronda Ofiar Katynia na piechotę...spaliny zapierają dech, że płuca nie potrafią wciągnąć oddechu...bo ciągle jest tam korek i będzie jeszcze większy gdy rozbudują parking i dworzec
k
kaczka
tofik, ile bierzesz od ruskich?
k
kolo
pistrole niech zdychają , ale niech dadzą innym żyć .
g
gosc
Pisz normalnie, to nie będę interweniował.
g
gosc
Kto?
T
Tofik
wiemy kto lata 2007-2015 doprowadził do zapaści Polski, w tym w obszarze zanieczyszczenia powietrza
O
O2
Za negowanie świeżości polskiego powietrza - np. 3 lata odsiadki.
I
Indyferentny
Więc nie wierzę.
L
LOS
Ta partia PIS byla rzekomo wybrana przez lud i jemu miala sluzyc,a co robia,Wydaja pieniadze na pomniki i glupoty,kloca sie ze wszystkimi co nam daja pieniadze,chca budowac jakies lotniska za biljony zl,jakies przeprawy na baltyku za nastepne miljardy!Gdzie sa ci zwykli ludzie co nie moga wyprowadzac od lat dzieci na spacetry w zimie przez smog?Gdzie sa ci zwykli ludzie co choruja coraz bardziej przez smog,Ci z rzadu i bogacze wyjezdzaja sobie do cieplych krajow,albo na konferencje ,zeby nie wdychac tego smogu,a my zwykli ludzie jestesmy truci jak w Oswiecimiu za wojny,tylkow bardziej perfidny sposob,Teraz po nakazach UNI niby maja cos tam zrobic dla popisu.Wstyd!!
K
Kuba
Nareszcie! W końcu mam poczucie, że ktoś się o nas zatroszczył. Kara od Unii nie jest za to, że nasze tempe Janusze trują ich, tylko nas, Polaków. Niech wdadzaja do więzienia najlepiej za palenie śmieciami, bo niczym się nie różni od napaści. Tyle że szkodzi się wiekszej liczbie osób, w tym małym dzieciom i kobietom w ciąży. Za ten syf prosto do pierdla na dziesięć lat.
k
krk
w końcu może przestaną nas eksterminować """przyjaciele"""
p
pepe
"Trybunał, opierając się o przedstawione przez Polskę dane stwierdził, że od 2007 do 2015 roku włącznie" czyli rządy PO
c
czyt
Moderatorze , zaprzestań cenzurować wpisy czytelników , lewaku !
c
czyt
Też na stronach : niezależna.pl , wpolityce.pl , Fronda , Republika , Nasz Dziennik , infoStefczyk .
c
czyt
Na ten temat także na stronach : niezależna.pl , wpolityce.pl , Nasz Dziennik , Fronda , infoStefczyk , Republika .
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska