Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmarła prof. Helena Łazarska. Przez niemal 30 lat szefowała Festiwalowi i Konkursowi Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu

Janusz Bobrek
Janusz Bobrek
28 października 2022 roku w Krakowie w wieku 88 lat zmarła prof. Helena Łazarska, wybitna śpiewaczka operowa (sopran), znakomity pedagog, a przede wszystkim twórczyni Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, dyrektor artystyczna i przewodnicząca jury w latach 1985-2014.

Śp. Helena Łazarska naukę śpiewu rozpoczęła w Krakowie u prof. Erazmy Janowicz-Kopaczyńskiej, kontynuując ją później w Wyższej Szkole Muzycznej, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem w 1960 roku. Doskonaliła swe umiejętności w Paryżu (P. Bernac), Weimarze (L. Fischer) i Mediolanie (E. de Hidalgo). W latach 1964–72 była solistką Opery Śląskiej w Bytomiu. Wśród wykonywanego repertuaru szczególne sukcesy odnosiła w operach Mozarta (Pamina, Zerlina i Elwira; Zuzanna i Hrabina; Ilia), a także m. in. w partiach Micaëli (Bizet), Liù (Puccini), Tatiany (Czajkowski), Małgorzaty (Gounod), Neddy (Leoncavallo), Desdemony (Verdi).

Koncertowała w liczących się salach w całej Europie, byłym ZSRR, Ameryce Południowej, obok występów w operze wykonując recitale pieśni. Brała udział w festiwalach w Pradze, Barcelonie, Paryżu, Avignonie, na Holland-Festival i Warszawskiej Jesieni. Jej repertuar obejmował utwory od baroku po współczesność. Dokonała wielu nagrań i prawykonań, m.in. w Polsce, Belgii, Hiszpanii i Holandii. Działalność pedagogiczną Łazarska rozpoczęła na początku lat 70., ucząc w wyższych szkołach muzycznych w Katowicach, Gdańsku, Krakowie, gdzie przez szereg lat była kierownikiem Katedry Wokalistyki. Pod koniec lat 70. była także konsultantem wokalnym w Operach Krakowskiej i Bałtyckiej.

W 1987 roku Helena Łazarska została zaangażowana do Mozarteum w Salzburgu, gdzie otrzymała tytuł profesora zwyczajnego. Od 1991 roku prowadzi klasę śpiewu solowego w Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu.

Zasiadała w jury międzynarodowych konkursów, m. in. w Genewie, Pradze, Paryżu, Salzburgu, Wiedniu, Karlovych Varach, Warszawie, Caracas, s’Hertogenbosch, Seulu. Prowadziła również międzynarodowe kursy mistrzowskie (ponad 160) w Europie, Azji i Ameryce. Uczniowie Heleny Łazarskiej są laureatami ponad 50 nagród na liczących się międzynarodowych konkursach wokalnych.

Za zasługi w upowszechnianiu kultury polskiej za granicą otrzymała wiele nagród i odznaczeń, między innymi Krzyż Oficerski Polonia Restituta (1999 r.) oraz Złoty Medal Zasłużony Kulturze GLORIAARTIS (2008 r.). Otrzymała również Odznakę Honoris Gratia przyznawaną przez Prezydenta Miasta Krakowa (2010 r.), Nagrodę Województwa Małopolskiego „ARS QUAERENDI” za wybitne działania na rzecz rozwoju i promocji kultury (2011 r.), Tarczę Herbową Zasłużony dla Miasta Nowego Sącza (2013 r.) oraz nagrodę Złotej Muzy przyznawaną przez Stowarzyszenie Muzyki Polskiej (2014 r.).

Była inicjatorką i twórczynią koncepcji powstałych w 1985 roku Dni Sztuki Wokalnej oraz Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Obecnie przedsięwzięcie to nosi nazwę Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Sztuki Wokalnej im. Ady Sari.

Pogrzeb śp. Heleny Łazarskiej odbędzie się w sobotę, 12 listopada, w Dziekanowicach (powiat myślenicki, gmina Dobczyce, województwo małopolskie). Porządek uroczystości: Sanktuarium Macierzyństwa NMP w Dziekanowicach: godz. 11.30 różaniec, godz. 12 msza św., po której nastąpi odprowadzenie urny z prochami śp. Heleny Łazarskiej na miejsce wiecznego spoczynku na Cmentarzu Parafialnym w Dziekanowicach.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska