https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana czasu. Śpimy dłużej czy krócej? Kiedy ZMIANA CZASU NA LETNI?

KCZ
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Fot. Mikolaj Suchan / Polska Press
ZMIANA CZASU 2017. ZMIANA CZASU NA LETNI. W ten weekend czeka nas zmiana czasu z zimowego na letni. Trzeba przestawić zegarki. Zmiana czasu nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm. Sprawdźcie, kiedy przestawić zegarki i jaki wpływ ma na nasze zdrowie zmiana czasu.

ZMIANA CZASU - kiedy zmiana czasu na letni?

Kiedy zmiana czasu z zimowego na letni - to pytanie w marcu zadaje sobie wiele osób. A my odpowiadamy: zegarki przestawiamy już w ten weekend, z soboty na niedzielę. Zatem: zmiana czasu z zimowego na letni czeka nas w nocy z 25 na 26 marca (czyli z soboty na niedzielę) z godziny 2.00 na 3.00.

ZMIANA CZASU NA LETNI - jak przygotować organizm na zmianę czasu?

Każda zmiana czasu skutkuje rozregulowaniem naszego zegara biologicznego. Ważne, by w najbliższych dniach kłaść się wcześniej wstać i tak samo wcześniej wstawać. Naukowcy radzą również, by zażywać ruchu na świeżym powietrzu. Regularne uprawianie sportu powinno pomóc naszemu organizmowi przyzwyczaić się do zmiany czasu. Tym bardziej, że zmiana czasu z zimowego na letni nie pozostaje bez wpływu na naszej zdrowie.

Naukowcy zachęcają, by w najbliższych dniach wprowadzić do naszej diety produkty bogate w węglowodany, co pozwoli zachować energię, nawet jeśli organizm będzie czuł się zmęczony. Można jeść więcej ryżu czy makaronu. Warto również przed snem napić się herbaty rumiankowej. Głównie chodzi o to, by nie doszło do zaburzeń snu. Bezsenność czy zaburzenia mają wpływ na obniżenie poziomu koncentracji i spadek formy w ciągu dnia.

ZMIANA CZASU NA LETNI - śpimy dłużej czy krócej?

Zmiana czasu z zimowego na letni oznacza, że najbliższej nocy, z 25 na 26 marca będziemy spać o godzinę krócej. Jeżeli jeszcze położymy się późno spać, nasz organizm na pewno to odczuje. Jeśli nie w niedzielę, która dla wielu jest przecież dniem wolnym od pracy, to w poniedziałek lub wtorek. Nasz organizm przyzwyczaja się do zmiany rytmu życia nawet przez kilka dni.

ZMIANA CZASU NA LETNI - dlaczego przestawiamy zegarki?

Początkowym założeniem była oszczędność energii, a co za tym idzie ochrona środowiska. Dzisiaj wielu naukowców twierdzi, że w rzeczywistości oszczędność energii jest minimalna, a dla naszego organizmu lepsze byłoby pozostanie przy czasie zimowym, który jest dla nasz czasem naturalnym.

ZMIANA CZASU NA LETNI - skąd to się wzięło?

Zagadnienie konieczności zmiany czasu jako pierwszy poruszył Benjamin Franklin. Wtedy temat potraktowano z przymrużeniem oka. Dopiero gdy problem opisał pochodzący z Wielkiej Brytanii William Willett zaczęto podchodzić do tematu na poważnie. Dziś jednak zmiana czasu wywołuje dyskusję wśród naukowców. Jest wątpliwe, czy rzeczywiście ma ona wpływ na oszczędność energii.

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
dawid
Co wy za każdym razem o tym spaniu? Każdy śpi tyle ile uważa, tym bardziej że zawsze zmiana przypada na niedziele.
o
ola
Dzień jest dłuższy to najważniejsze a tu się mówi o energii o spaniu .Dwa razy w roku zamieszanie ,komu potrzebne na pewno nie nam.
o
ola
Nie ważne ile śpimy,ważne że dzień dłuższy a nie noc polarna.
c
czytelnik
Tyle błędów w jednym artykule! Kogo Wy zatrudniacie?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska