Nowa kwota 500 plus. Dla kogo?
Jak na Twitterze zapowiedziała Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, wraz z waloryzacją emerytur od 1 marca 2021r. podniesiona ma zostać także kwota dochodowa przy świadczeniu 500 plus dla osób pełnoletnich, niezdolnych jednak do samodzielnej egzystencji. Próg dochodowy zostanie podwyższony o 50 zł - do poziomu 1750 zł.
Aby uzyskać świadczenie uzupełniające należy:
- złożyć wniosek wraz z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji
- dołączyć do wniosku zaświadczenie o stanie zdrowia, wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku (w przypadku, gdy nie posiada się orzeczenia)
- dołączyć do wniosku dokumentację medyczną lub też inną – istotną z punktu widzenia stanu zdrowia
Urząd ds. rodziny i demografii
Oprócz podwyższenia 500 plus dla osób niesamodzielnych, rząd planuje powołać nowy urząd ds. rodziny i demografii. Wszystko ze względu na niezwykle niską liczbę noworodków. Według danych demograficznych Głównego Urzędu Statystycznego w 2020 roku na świat przyszło w Polsce 355 tys. dzieci, czyli najmniej od 2004 r.
Jarosław Kaczyński jest wściekły, że Polki mimo programu 500 plus przestały rodzić. Nakazał więc swoim podwładnym opracować nowy program demograficzny - czytamy w Gazecie Wyborczej.
W planie demograficznym, oprócz powołania urzędu, znajduje się także waloryzacja 500 plus, aby nie traciło na swojej wartości przy tak wysokiej inflacji.
Jak podkreśla Gazeta Wyborcza, pierwsza waloryzacja miałaby się odbyć w 2023 r., przed najbliższymi wyborami parlamentarnymi. Prawdopodobnie 500 plus byłoby podwyższane o wskaźnik inflacji. Ale jest też drugi pomysł - coroczne zwiększanie 500 plus o stałą kwotę (niezależnie od inflacji), tak jak to się teraz dzieje w przypadku podwyżek emerytury minimalnej.
