https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zmiany w ruchu w centrum Krakowa. Odmienione zostanie też otoczenie pomnika Józefa Dietla

Arkadiusz Maciejowski
Andrzej Banas / Polska Press
Już 1 sierpnia wprowadzone zostaną zapowiadane duże zmiany organizacji ruchu w rejonie placu Wszystkich Świętych. Dotyczyć będą one przede wszystkim kierowców, ale - zdaniem urzędników - zyskają pasażerowie komunikacji miejskiej. Szybciej i sprawniej przez centrum Krakowa przejechać mają tramwaje. W ciągu ostatnich godzin montowane były specjalne znaki zmieniające zasady poruszania się pojazdów w tym rejonie miasta.

Blokowane tramwaje

- Ze względu na bardzo duży ruch samochodów, czas przejazdu tramwaju między placem Wszystkich Świętych a Pocztą Główną nierzadko wynosi 4 do 6 minut, a w normalnych warunkach powinien trwać 2-3 minut. Dlatego postanowiliśmy podjąć działania, by ograniczyć ruch samochodów w tej części Krakowa - podkreślał już kilkanaście dni temu, zapowiadając planowane zmiany. Łukasz Gryga, dyrektor wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu.

Przede wszystkim znak zakazu wjazdu dla zwykłych kierowców zostanie ustawiony już na wlocie ul. Franciszkańskiej od strony Filharmonii. Przypomnijmy, że dotychczas można było ul. Franciszkańską wjechać w rejon pomnika Józefa Dietla na placu Wszystkich Świętych i zostawić samochód na znajdującym się tam parkingu (nadal wjadą na ten odcinek osoby posiadające m.in. specjalne zezwolenia, służby, zaopatrzenie oraz mieszkańcy dojeżdżający do posesji i rowerzyści).

Wspomniany parking wokół pomnika ma zostać zlikwidowany i zagospodarowany na nowo (oczywiście znajdujący się tuż obok parking przy magistracie pozostanie do dyspozycji władz miasta i radnych). Już wstępnie urzędnicy rozważali, by tę przestrzeń oddać m.in. pieszym i rowerzystom. - Teren placu został już odgrodzony. We wrześniu pojawi się donica z roślinami wokół pomnika, która będzie spełniała również funkcję ławki (wizualizacja powyżej - przyp.red.) - podkreślają urzędnicy z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Zmian będzie jednak więcej. - Na ul. Dominikańskiej, na odcinku między ulicą Stolarską a Poselską, od poniedziałku do piątku (prawdopodobnie od godz. 7 do 18) obowiązywał będzie całkowity zakaz ruchu pojazdów, oprócz komunikacji miejskiej, służb i rowerzystów. Dzięki temu tramwaje przejadą właśnie między placem Wszystkich Świętych a Pocztą Główną zdecydowanie szybciej i sprawniej. Zyskają na tym pasażerowie - podkreśla Łukasz Gryga. W weekendy przejazd ulicą będzie udostępniony na takich samych zasadach jak do tej pory.

Urzędnicy zaznaczają dodatkowo, że wjazd do parkingu znajdującego się na posesji oo. Franciszkanów będzie możliwy wyłącznie od strony ulicy Poselskiej.

- Generalnie uważam, że te zmiany są potrzebne. Sam często przejeżdżam tramwajami przez pl. Wszystkich Świętych i obserwuję, że są one wstrzymywane przez wzmożony ruch samochodów. A to powoduje opóźnienia w kursach - mówi Jędrzej Chodziński, przewodniczący Komisji Architektury i Infrastruktury Komunalnej Rady Dzielnicy I. - Popieram również zagospodarowanie na nowo otoczenia wokół pomnika J. Dietla. Ważne tylko, by faktycznie powstała tam estetyczna przestrzeń z zielenią itd., z której mogliby korzystać mieszkańcy - dodaje.

„Oddzielacze” na Długiej

W ostatnich dniach urzędnicy zamontowali natomiast na kolejnych odcinkach ulicy Długiej specjalne separatory oddzielające torowisko tramwajowe od zatok dla samochodów. Oczywiście auto - parkując - może przez nie przejechać, ale już po zatrzymaniu mają one pomóc kierowcy wyczuć, czy pojazd nie stoi zbyt blisko torowiska. - Oprócz gumowych ograniczników wyczuwalnych przez parkujących kierowców pod kołami, na jezdni malowane są rzucające się w oczy biało-czerwone pasy - podkreślają w magistracie. Tylko bowiem w 2018 r. źle zaparkowane auta na ul. Długiej zablokowały przejazd tramwajów ponad 130 razy. - Separatory mają w znaczący sposób obniżyć te niechlubne dla kierowców statystyki - zaznaczają urzędnicy.

WIDEO: Dzieci mówią jak jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Motoryzacja

Komentarze 35

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

k
krakus
Przez to że urzędnicze lenie nie chcą stworzyć systemu kontroli wjazdów/przejazdów przez strefę, czyli kamery jak na bramkach, cierpią wszyscy którzy legalnie mogą korzystać ze stref.

Oczywisce służby taki przywilej sobie zostawiły, niech cierpią mieszkańcy nie my
G
Gość
2019-08-01T09:56:52 02:00, Sokular:

Miasto królewskie ostatnie chyba w Europie z wjazdem do starówki.......powinno być zezwolenie tylko dla ambulansów i służbowych klasy "R".Zdrowo jest czasem ruszyć się pieszo i zobaczyć piękno Krakowa-baaardzo zaniedbanego ale pięknego.

W Krakowie nie ma starówki przyjezdzny słoiku

G
Gość
2019-08-01T10:09:16 02:00, Gość:

wystarczy tylko kontrolować ruch aut nieuprawnionych. większość nie miała prawa tam jeździć ale miastu się nie chce kontrolować. lepiej zamknąć ruch całkowicie. żenujące są decyzje władz tego miasta

Dokładnie tak. Przez rynek spokojnie można przejechać tirem i trzeba mieć pecha żeby cię straż zatrzymala.

Setki aut nielegalnie jeżdżą św. Krzyża plac szczepanski. A na dunajewskiego jest codziennie korek a przecież mogą tak wjeżdżać tylko auta uprawnione.

Zero straży miejskiej.

Tylko system monitoringu

ś
św. NH
Tera trambaj będzie wjeżdżał do Majchistratu po czosnek i dalej po dachach na Kazimierz.
G
Generał Uj
a gdzie teraz będą stały biedne ubery jak im parking pod magistratem zlikwidują? :D
G
Gicior
no i git :) taksówką teraz na legalu będę woził naookoło :)
G
Gość
wystarczy tylko kontrolować ruch aut nieuprawnionych. większość nie miała prawa tam jeździć ale miastu się nie chce kontrolować. lepiej zamknąć ruch całkowicie. żenujące są decyzje władz tego miasta
G
Gość
2019-08-01T08:12:27 02:00, Słusznie:

Samochody źle komponują się w mieście. To pojazdy na wieś, a nie do miasta.

Ale debil z ciebie

G
Gość
2019-08-01T08:12:27 02:00, Słusznie:

Samochody źle komponują się w mieście. To pojazdy na wieś, a nie do miasta.

2019-08-01T08:30:47 02:00, to fakt:

niestety słuszne stwierdzenie - na wsi są bardzo potrzebne

tu niespecjalnie - bardziej zagracają i korkują

2019-08-01T08:38:30 02:00, Gość:

Dokladnie wywalic auta na wies tam gdzie ich miejsce. W miastach sa lepsze formy transportu ehulaje rowety elektryczne rowery zwykle tramwaje metro skm nogi, samochod tyljo dewastuje miasto. To powinien by. tylko transport biznesowy i dostawczaki.

Miasto bez samochody to czyste powietrze spokoj i nizsze koszty zycia. Dojazd do oracy na ehulaju to 20gr a nie 10zl

Bzdury

G
Gość
Kolejny debilizm. Głupi dyrektor generalny ruchu drogowego najpierw popsuł pawią robiąc z niej jwdnokierunkową blokując ul warszawską i wszystkie jej odnogi. Teraz zablokuje gertrudy bo jakoś tą domonikanską trzeba objechac.

Kolejna dyrektorska posada mierny ale wierny
e
ekspresowy ślimak
Bardzo dobre rozwiązania. Większość negatywnych opinii piszą znawcy od wszystkiego, czyli umysłowe rozwielitki. Poczekajmy kilka tygodni, teraz niech zacznie to działać w praktyce.
S
Sokular
Miasto królewskie ostatnie chyba w Europie z wjazdem do starówki.......powinno być zezwolenie tylko dla ambulansów i służbowych klasy "R".Zdrowo jest czasem ruszyć się pieszo i zobaczyć piękno Krakowa-baaardzo zaniedbanego ale pięknego.
G
Gość
Napiszcie coś o kolarzach p. Langa bo jak co roku będzie jeden wielki korek w piątek i sobotę. Miasto to prywatny folwark Jacusia.
M
Mieszkaniec
Skończy się jak zwykle: mieszkańcy przestaną tamtędy jeździć bo śledzą przepisy, a korkować będą inne ulice by dojechać do celu, a wygodni turyści, przyjezdni będą sobie dalej tamtędy jeździć, przez pierwsze dni, może nawet miesiąc straż miejska będzie tam stać codziennie, a potem wróci do normy. Wyrywkowo co jakiś czas.
G
Gość
2019-07-31T18:30:07 02:00, grzeg:

Kolejny nienawistny atak na ludzi w samochodach - i wszystko jasne.

2019-08-01T08:38:15 02:00, biedni uciśnieni:

tak kurka - jak prześladowania katolików w Polsce....

człowieku, odebranie przywilejów to nie atak, to egalitaryzm

kom zbior jest priorytetem, bo każdy może skorzystać

no problem w tym człowieku egoisto, że nie każdy. Myślisz za wszystkich swoimi kategoriami. Ciekawe czy tak chętnie byś korzystał z tej cudnej komunikacji publicznej gdybyś musiał w drodze do pracy przesiadać się 2 razy i objeżdżać po drodze wszystkie możliwe dzielnice miasta przez 1,5 h (w jedną stronę) zamiast 30-40 minut samochodem?

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska