FLESZ - Znamy stawki za połączenia międzynarodowe

Działanie 24-latka z województwa lubelskiego było proste. Mężczyzna zakładał fałszywe zbiórki na popularnej stronie internetowej i nakłaniał internautów do wsparcia finansowego. Problem w tym, że wszystkie historie były zmyślane. 24-latek liczył za każdym razem na dobre serce ludzi i ckliwymi historiami wyłudzał pieniądze - udawał samotnego, schorowanego ojca dwójki dzieci, który został pozbawiony środków do życia z uwagi na panującą pandemię. Ludzie wpłacali gotówkę, aby wspomóc "chorego" mężczyznę.
Na trop 24-latka wpadli policjanci z krakowskiego wydziału do walki z cyberprzestępczością. Okazało się, że to mieszkaniec okolic Włodawy. Zatrzymany został w zeszłym tygodniu.
- Mężczyzna został zatrzymany w domu i nie krył zaskoczenia widokiem policjantów w drzwiach swojego domu. Z ustaleń pracujących nad sprawą funkcjonariuszy wynikało, że nie jest to pierwsza oszukańcza zbiórka pieniędzy, którą mężczyzna zorganizował. Jak się okazało, nawet tuż przed samym zatrzymaniem mężczyzna utworzył fałszywą akcję charytatywną - zaznacza mł. insp. Sebastiań Gleń, rzecznik małopolskie policji.
Jedna z ostatnich zbiórek założona przez 24-latka była przeznaczona na leczenie kota... ze zdiagnozowanym "zmutowanym" rodzajem koronawirusa FIP. Dzięki zatrzymaniu mężczyzny, ta zbiórka na szczęście została zatrzymana.
24-latek w powyższy sposób działał przez około dwa miesiące. W tym czasie udało mu się wyłudzić datki od ponad 300 osób na łączną kwotę ok. 15 tys. zł. Sprawcy przedstawiono zarzuty oszustwa. Prokurator Prokuratury Rejonowej Kraków Śródmieście-Wschód zastosował wobec podejrzanego środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju.
Policja przypomina, że ostateczny sposób przeznaczenia i wydania zebranych pieniędzy należy tylko i wyłącznie do organizatora inicjującego zbiórkę. Na serwisach oferujących możliwość zbiórki pieniędzy często widnieje ostrzeżenie, że nie ma pewności, że każdy organizator zamieszcza na stronie swojej zbiórki precyzyjne, wyczerpujące i prawdziwe informacje.
Dlatego ważne jest, aby w miarę możliwości każdorazowo sprawdzać i weryfikować prawdziwość zamieszczanych danych, a w celu zabezpieczania się przed potencjalnymi oszustwami, donacji dokonywać przede wszystkim za pośrednictwem specjalistycznych instytucji, fundacji, stowarzyszeń w tym celu powołanych, a które często weryfikują cele zbiórek i sytuację potrzebujących.