Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znikną kolejki do Muzeum Auschwitz

Bogusław Kwiecień
Grupy często muszą odczekać w kolejce zanim zostaną wpuszczone na teren Muzeum. Na pewno dużej liczby odwiedzających można się spodziewać pod koniec stycznia. 27 jest 70. rocznica wyzwolenia obozu
Grupy często muszą odczekać w kolejce zanim zostaną wpuszczone na teren Muzeum. Na pewno dużej liczby odwiedzających można się spodziewać pod koniec stycznia. 27 jest 70. rocznica wyzwolenia obozu Małgorzata Gleń
Muzeum Auschwitz uruchomiło możliwość rezerwacji w internecie terminu zwiedzania. Nowy serwis przeznaczony jest dla turystów indywidualnych, jak i grup zorganizowanych.

Muzeum Auschwitz uruchomiło specjalny serwis internetowy visit.auschwitz.org, który pozwala na wygodne zarezerwowanie terminów zwiedzania Miejsca Pamięci od stycznia 2015 r. Jak tłumaczy rzecznik placówki Bartosz Bartyzel, system stworzono ze względu na olbrzymie zainteresowanie wizytami w byłym niemieckim nazistowskim obozie zagłady i koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. W 2014 r. odwiedziła go rekordowa liczba 1,5 mln ludzi.

Wysoka frekwencja zwiedzających Muzeum Auschwitz utrzymuje się od kilku lat. W efekcie przed wejściem tworzyły się dotąd nieraz długie kolejki turystów.

- Tak, były takie sytuacje, szczególnie w okresie letnim, gdy wiele osób przyjeżdżało zwiedzać indywidualnie. Wtedy trzeba było faktycznie długo czekać - przyznaje Andrzej Kacorzyk, zastępca dyrektora Muzeum, odpowiedzialny m.in. za organizację zwiedzania byłego obozu. - Nieraz godzinami.

Większość zwiedzających przyjeżdża w okresie od czerwca od września, z reguły w godzinach południowych. Wtedy przed wejściem do Muzeum tworzy się tłok. Odwiedzający nie biorą pod uwagę, że były obóz można zwiedzać w tym okresie od 8 do 19 i często w późniejszych godzinach popołudniowych nie ma już problemów z dostaniem się do środka.

Jak podkreślają w PMAB, ze względów bezpieczeństwa i odpowiednich warunków dla turystów, w ciągu jednej godziny na teren, szczególnie byłego obozu Auschwitz I w Oświęcimiu, może wejść jedynie określona liczba osób - kilkaset. Zależy też, czy w tym czasie nie jest planowana jakaś oficjalna wizyta głowy państwa. Wtedy nie zawsze można zwiedzać.

Na przykład stałym punktem wszystkich grup jest odwiedzenie Bloku Śmierci, w którym są wąskie korytarze. W związku z tym tutaj także często można utkwić w kolejce, a wtedy trudno o skupienie. W Muzeum liczą, że nowy system rezerwacji pozwoli je wyeliminować, zarówno przed wejściem na teren byłego obozu, jak i do poszczególnych obiektów.

Rezerwacja dnia i godziny

Nowy serwis przeznaczony jest zarówno dla turystów indywidualnych, jak i grup zorganizowanych. Rezerwacji terminu zwiedzania można dokonywać z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Nowością jest także m.in. możliwość zarezerwowania zwiedzania w grupach ze specjalnie przygotowanym przewodnikiem - edukatorem dla turystów indywidualnych.

- Rezerwacja w systemie online to jedyny sposób zapewnienia sobie wejścia na teren Miejsca Pamięci w wybranym przez siebie terminie i to bardzo dokładnym - zaznacza Andrzej Kacorzyk, zachęcając do korzystania z tego udogodnienia.
Planując wizytę, w serwisie internetowym można sprawdzić dostępne jeszcze terminy i zarezerwować dzień, godzinę wejścia oraz język oprowadzania. Do wyboru jest aż 19 języków. Potwierdzeniem rezerwacji jest karta wstępu z konkretnymi danymi. Przez internet można także zapłacić.

- To bardzo dobry pomysł. O tej porze roku z wejściem do byłego obozu nie ma większego problemu, ale kilka lat temu, gdy byłem tutaj na początku września ze znajomymi z zagranicy, musieliśmy kilka godzin odstać w kolejce - mówi Maciej Kaleta z Katowic, który wczoraj przyjechał zwiedzać obóz z nową grupą znajomych.

Kolejny rekord

Jest już pewne, że liczba zwiedzających były niemiecki nazistowski obóz zagłady i koncentracyjny Auschwitz-Birkenau sięgnie w tym roku liczby 1,5 mln osób. W dotychczas rekordowym pod względem frekwencji 2012 r. było ponad 1,43 mln zwiedzających.

Z kolei w 2013 r. w byłym obozie było 1,33 mln osób. Od 2007 r. były obóz odwiedza ponad milion osób rocznie.
Dużą liczbę turystów, tłumaczą w Muzeum m.in. faktem, że w 2014 r. miało miejsce kilka ważnych rocznic i wydarzeń, w tym zagłady Żydów węgierskich, czy deportacji mieszkańców z ogarniętej powstaniem Warszawy.

Jednocześnie zbliża się 70. rocznica wyzwolenia obozu, która przypadnie 27 stycznia 2015 r.

Zobacz najświeższe newsy wideo z kraju i ze świata
"Gazeta Krakowska" na Youtubie, Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska