Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znów śmieci palą się w Krakowie. Mieszkańcy mają dość

Piotr Rąpalski
Gęsta i ciężka chmura gryzącego gardło dymu zaścieliła część osiedla. Według mieszkańców ktoś pali śmieci.
Gęsta i ciężka chmura gryzącego gardło dymu zaścieliła część osiedla. Według mieszkańców ktoś pali śmieci. fot. czytelnik
Mieszkańcy Woli Duchackiej zgłosili problem - drażniącą chmurę gęstego dymu. Straż miejska rozpoczęła już kontrole palenisk. Zajmie się również tą sprawą

Mieszkańcy okolic ulicy Kijanki na Woli Duchackiej zauważają, że ostatnio nad ich domami unoszą się obłoki szarego dymu. Gęstą smugę widzieli m.in. w minioną sobotę. - W powietrzu czułem zapach palonych śmieci, który drażnił gardło. Współczuję ludziom znajdującym się bezpośrednio pod tą toksyczną chmurą - zgłosił nam pan Mirosław, mieszkaniec okolicy, a ponadto przysłał zdjęcie. Poinformował też straż miejską.

Mundurowi mają już podejrzenia, w którym domu mogą być spalane śmieci. Będą chcieli ukarać sprawców.

- Przeprowadzimy kompleksową kontrolę na tej posesji, sprawdzimy czy nie dochodzi tam do łamania prawa. Jeśli stwierdzimy spalanie odpadów, to będziemy zdecydowanie reagować - zapewnia Marek Anioł, rzecznik straży miejskiej.

Dodaje przy tym, że już rozpoczęły się regularne kontrolę palenisk w całym mieście.

W Krakowie mamy od 18 do 19 tys. pieców węglowych. Mieszkańcy wymieniają je powoli na ekologiczne źródła ciepła korzystając z dotacji od gminy, ale wiele palenisk znów będzie używanych podczas nadchodzącej zimy. Niestety w niektórych, oprócz węgla, mogą być też spalane śmieci. To łamanie prawa.

Kontrole palenisk rozpoczęły się już 1 października i potrwają co najmniej do 31 marca 2017 roku. Mogą zostać przedłużone do kwietnia.

Zajmie się tym 125 funkcjonariuszy - 27 będzie codziennie wizytować posesje i sprawdzać czym pali się w piecach. Jednakże w przypadku wystąpienia znacznych przekroczeń poziomu zanieczyszczenia powietrza lub rosnącej liczby zgłoszeń od mieszkańców, może zostać wysłanych do tych działań jeszcze dodatkowo 98 strażników.

W poprzednim sezonie grzewczym (2015/2016) straż miejska skontrolowała 3493 paleniska węglowe (niemal dwa razy więcej niż rok wcześniej - 1770 kontroli w sezonie 2014/2015).

W minionym sezonie obecność substancji zabronionych stwierdzono w 477 piecach. Sprawców nielegalnego spalania odpadów w 260 przypadkach ukarano mandatami, a pozostałe 203 osoby zostały pouczone.

Mandat może wynosić maksymalnie 500 zł. Mundurowi wymierzają kary w zależności od skali naruszenia przepisów i czy był to już kolejny raz. Zwracają też uwagę na dochody przyłapanych osób. Średnia wysokość wystawianych mandatów to 110 zł.

- Ale prowadzone działania, w tym edukacyjne, przynoszą efekty. Przypadki spalania odpadów, takich jak np. płyty meblowe, opony, stolarka okienna czy plastikowe butelki, zdarzają się coraz rzadziej - zaznacza Marek Anioł. - Skala ujawnianych nieprawidłowości nie jest bardzo duża. Zgłoszenia interwencyjne od krakowian dotyczą najczęściej „czarnego, duszącego dymu”, a kontrole w większości pokazują, że jego źródłem jest niska jakość węgla i stan palenisk, a nie samo spalanie odpadów.

W sytuacjach spornych, strażnicy pobierają z palenisk próbki popiołu, które następnie przekazuje się do analizy laboratoryjnej, by sprawdzić, czy w popiele były substancje pochodzące ze spalania śmieci. W minionym sezonie próbek pobrano 27.

Czy można nie wpuścić strażników do swojego domu? Działania mundurowych prowadzone są w oparciu o upoważnienia, które wydaje prezydent Krakowa na mocy ustawy „Prawo ochrony środowiska”. Uprawniają one do wejścia na posesje i sprawdzenia czy w paleniskach są spalane odpady.

- Osoba, która udaremnia lub utrudnia wykonanie kontroli popełnia przestępstwo zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności. W sytuacji, gdy właściciel posesji odmawia wpuszczenia nas, na miejsce wzywana jest policja - mówi Anioł. A jeśli i z policją nie można przeprowadzić kontroli, sprawa może trafić do sądu.

Kontrole palenisk na nieruchomościach prywatnych mogą być prowadzone tylko w godzinach 6-22, a tam gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza przez całą dobę.

Jesteś świadkiem niepokojącej sytuacji? Daj nam znać! Czekamy na informacje, zdjęcia i nagrania wideo!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska