Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz, co w lutowym numerze "Naszej Historii"

Nowy, lutowy numer miesięcznika "Nasza Historia" już w sprzedaży. W środku przeczytamy m.in. o legendach krakowskiej piłki nożnej, ucieczce bolszewickiego szpiega z więzienia świętego Rafała i panowaniu Augusta III Sasa na Wawelu.

W numerze m.in.:

KRAKÓW I REGION

Józef Kałuża i Henryk Reyman - piłkarskie legendy Cracovii i Wisły. Mistrzowie sportu, reprezentanci kraju, olimpijczycy, trenerzy i patrioci w trudnych czasach.

Astrologiczne tajemnice Krakowa. Co nas łączy z Troją, Bizancjum i Jerozolimą?

18 stycznia 1945. Niemcy uciekli, weszli Sowieci. W miejscu swastyk pojawiły się sierpy i młoty. Kraków został wyzwolony i zaraz potem zniewolony.

August III Sas, wbrew pozorom, nie był taki zły. Na Wawelu rozpoczął 30-letnie panowanie, dzięki któremu mogło rozkwitnąć polskie Oświecenie.

Międzywojenny skandal. Zuchwała ucieczka bolszewickiego szpiega z więzienia świętego Rafała w Krakowie.

500 lat panów krakowskich. Możnowładcy z Małopolski decydowali o sprawach kraju. Każdy Piast i Jagiellon musiał się z nimi liczyć. Rozmowa z prof. Kazimierzem Ożogiem.

Kulisy rozmów w Magdalence. Szczegóły budzących do dziś kontrowersje spotkań komunistów z działaczami Solidarności. To tam zaczął się proces, który doprowadził do obrad Okrągłego Stołu.

Tajemnice generała Kiszczaka, architekta porozumień miedzy opozycją a władzą.

Orkiestra życia w krainie śmierci, czyli wirtuozki z Auschwitz. O tym jak muzyka pozwalała przetrwać w miejscu, gdzie życie nie miało żadnej wartości.

Jakość „dwójki” to niestety mit – mówi w wywiadzie dla Naszej Historii o swoich poprzednikach z II RP były as wywiadu Marian Zacharski.

Tajna wojna Polski i Niemiec w Prusach – o sukcesach i porażkach polskiego wywiadu działającego na terenie Prus Wschodnich.

Dyzmowie całkiem realni, czyli o aferach II RP. 90 lat po słynnej reformie Władysława Grabskiego przypominamy jak nowa waluta ustabilizowała polską gospodarkę i nie zakończyła gospodarczych afer międzywojnia.

Zofia Potocka – przebiegła, rozpustna i piękna. Historia kobiety, która wiedziała jak wykorzystać swoje względy w osiągnięciu upragnionych celów.

Czarni huzarzy, czyli jeźdźcy czaszki – o stacjonującym w Gdańsku elitarnym pruskim pułku.

Zbrodniarki II RP – mrożące krew w żyłach historie dzieciobójczyń, które wstrząsnęły opinią publiczną i były pożywką dla gazet w Polsce międzywojennej.

Rozmowa z profesor Jadwidze Staniszkis, dla której największymi inspiracjami historycznymi były osoby, które „wprowadzały napięcie intelektualne do swojej epoki.”

ŚWIAT

Dni grozy Leningradu – wspomnienia tych, którym udało się przeżyć trwające ponad dwa i pół roku oblężenie, które pociągnęło za sobą 100 tysięcy ofiar.

Faszyści z Europy Środkowej – powojenne dzieje Rumunii, Słowacji, Chorwacji i wielu innych krajów, gdzie przywództwo przejmowali wodzowie wzorujący się na Hitlerze.

Ostatnia bitwa Indian w Ameryce – 1972 roku po raz ostatni Indianie z plemienia Siuksów powzięli walkę o swoje prawa. Na miejsce walki z amerykańską policją wybrali tereny, na których w XIX wieku doszło do największej rzezi Indian.

Jak zmieniał się ideał piękna? – Zaglądamy na XX-wieczne wybiegi, na których co dekadę zmieniał się symbol kobiecości i ikony stylu.

HISTORIA POPKULTURY

Moda, sport, rozrywka, w których przedstawiamy m.in. historię stanika, najdroższe perfumy świata, czy drink – symbol Nowego Orleanu.

Sportowe kalendarium przed Zimowymi Igrzyskami w Soczi.

Kuchnia staropolska o symbolu narodowym jakim jest ziemniak.

Nowy, lutowy numer miesięcznika "Nasza Historia" już w sprzedaży. Szukaj w empikach, salonach prasowych i kioskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska