W miejsce dotychczasowej rekrutacji do Wojska Polskiego poprzez Ustawę o obronie Ojczyzny zostało wprowadzonych szereg możliwości dla kandydatów do służby wojskowej, a jedną z nich jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa.
Jak powiedział pułk. Paweł Wójcik z Wojskowego Centrum Rekrutacji Ośrodka Zamiejscowego w Krakowie: - Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa składa się z dwóch etapów: 28-dniowego szkolenia podstawowego, gdzie kandydaci poznają m.in. broń, uczą się nią posługiwać, biorą udział w zajęciach z taktyki i - jak podkreślił pułk. Wójcik - jest to abecadło podstawowe żołnierskiego chleba, które zakończy się złożeniem przysięgi wojskowej, które dla pierwszych kandydatów nastąpi 3 lipca.
Dokładnie na 10 dni przed zakończeniem szkolenia podstawowego będą prowadzone rozmowy z kandydatami na temat tego, jaka jest ich wizja służby. Pierwszą myślą jest powołanie do zawodowej służby wojskowej. Tym kandydatom, którzy zdecydują się na dalszy krok i służbę, proponuje się dalsze szkolenia, obejmujące cała Polskę. Dobrowolna służba wojskowa to możliwość rozwoju, także dla tych, którzy nie mają kwalifikacji. W trakcie późniejszego 11-miesięcznego szkolenia będą mogli nabyć nowe uprawnienia. Zawodowa służba wojskowa to możliwość zwiększenia liczebności sił zbrojnych. Jest to próba odtworzenia zasobów wojskowych. Obecny system naboru i rekrutacji jest uporządkowaniem dotychczasowego systemu. Żaden żołnierz nie pozostanie sam sobie – podkreśla pułk. Wójcik.
Żołnierz w czasie szkolenia specjalistycznego nabywa prawo do: powołania w pierwszej kolejności do zawodowej służby wojskowej, wliczenia czasu szkolenia do okresu służby wojskowej lub okresu zatrudnienia, wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej lub Aktywnej Rezerwy, pierwszeństwa zatrudnienia w administracji publicznej po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska.
Dla żołnierzy, którzy ukończą dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, proponowane są cztery dalsze „drogi” rozwoju zawodowego: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, aktywną bądź pasywną rezerwę.
Podkreślić należy, że w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej żołnierz otrzymuje min.: bezpłatne wyżywienie, nieopodatkowane uposażenie miesięczne w wysokości 4560 zł (uposażenie w wysokości szeregowego zawodowego), bezpłatną opiekę medyczną oraz ubezpieczenie, umundurowanie i ekwipunek.
W 5. Batalionie Dowodzenia w Rząsce zostało przygotowanych 50 miejsc. Panie stanowią od 15 do 20 proc.
Warunki jakie trzeba spełnić, aby odbyć szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej to: ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo i niekaralność. Zdolność fizyczna i psychiczna badana jest przez komisję lekarską.
Według planów Ministerstwa Obrony Narodowej, siły zbrojne mają zostać rozbudowane do 250 tysięcy żołnierzy zawodowych oraz 50 tysięcy Obrony Terytorialnej.
- Gdzie na szybki wypad z Krakowa? TOP 10 urokliwych miejsc z dala od zgiełku
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogromne podwyżki płac w Krakowie i Małopolsce. Kto dostał najwięcej?
- Miss Małopolski 2022 wybrana! Koronę założyła Aleksandra Budnik z Nowego Sącza
- Wielkie wykopy. Totalna zmiana krajobrazu na północy Krakowa
