Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zostań Żołnierzem! Rozpoczęło się szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej [ZDJĘCIA]

Adam Wojnar
Adam Wojnar
W poniedziałek 6 czerwca br. w 16 jednostkach w Polsce, w tym w Krakowie w 16. Batalionie Powietrzno-Desantowym oraz w 5. Batalionie Dowodzenia w Rząsce, rozpoczęło się szkolenie podstawowe, w którym planowany jest udział 800 ochotników, kobiet i mężczyzn.

W miejsce dotychczasowej rekrutacji do Wojska Polskiego poprzez Ustawę o obronie Ojczyzny zostało wprowadzonych szereg możliwości dla kandydatów do służby wojskowej, a jedną z nich jest dobrowolna zasadnicza służba wojskowa.

Jak powiedział pułk. Paweł Wójcik z Wojskowego Centrum Rekrutacji Ośrodka Zamiejscowego w Krakowie: - Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa składa się z dwóch etapów: 28-dniowego szkolenia podstawowego, gdzie kandydaci poznają m.in. broń, uczą się nią posługiwać, biorą udział w zajęciach z taktyki i - jak podkreślił pułk. Wójcik - jest to abecadło podstawowe żołnierskiego chleba, które zakończy się złożeniem przysięgi wojskowej, które dla pierwszych kandydatów nastąpi 3 lipca.

Dokładnie na 10 dni przed zakończeniem szkolenia podstawowego będą prowadzone rozmowy z kandydatami na temat tego, jaka jest ich wizja służby. Pierwszą myślą jest powołanie do zawodowej służby wojskowej. Tym kandydatom, którzy zdecydują się na dalszy krok i służbę, proponuje się dalsze szkolenia, obejmujące cała Polskę. Dobrowolna służba wojskowa to możliwość rozwoju, także dla tych, którzy nie mają kwalifikacji. W trakcie późniejszego 11-miesięcznego szkolenia będą mogli nabyć nowe uprawnienia. Zawodowa służba wojskowa to możliwość zwiększenia liczebności sił zbrojnych. Jest to próba odtworzenia zasobów wojskowych. Obecny system naboru i rekrutacji jest uporządkowaniem dotychczasowego systemu. Żaden żołnierz nie pozostanie sam sobie – podkreśla pułk. Wójcik.

Żołnierz w czasie szkolenia specjalistycznego nabywa prawo do: powołania w pierwszej kolejności do zawodowej służby wojskowej, wliczenia czasu szkolenia do okresu służby wojskowej lub okresu zatrudnienia, wstąpienia w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej lub Aktywnej Rezerwy, pierwszeństwa zatrudnienia w administracji publicznej po spełnieniu wymagań określonych dla danego stanowiska.

Dla żołnierzy, którzy ukończą dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, proponowane są cztery dalsze „drogi” rozwoju zawodowego: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, aktywną bądź pasywną rezerwę.

Podkreślić należy, że w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej żołnierz otrzymuje min.: bezpłatne wyżywienie, nieopodatkowane uposażenie miesięczne w wysokości 4560 zł (uposażenie w wysokości szeregowego zawodowego), bezpłatną opiekę medyczną oraz ubezpieczenie, umundurowanie i ekwipunek.

W 5. Batalionie Dowodzenia w Rząsce zostało przygotowanych 50 miejsc. Panie stanowią od 15 do 20 proc.

Warunki jakie trzeba spełnić, aby odbyć szkolenie w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej to: ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo i niekaralność. Zdolność fizyczna i psychiczna badana jest przez komisję lekarską.

Według planów Ministerstwa Obrony Narodowej, siły zbrojne mają zostać rozbudowane do 250 tysięcy żołnierzy zawodowych oraz 50 tysięcy Obrony Terytorialnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska