https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Związkowcy zablokują w środę DK 44. Możliwe gigantyczne korki

Bogumił Storch
Na DK 44 na ul. Turyńskiej trwa remont, wyznaczono objazdy
Na DK 44 na ul. Turyńskiej trwa remont, wyznaczono objazdy MZUiM Tychy
W środę, od 12.45. związkowcy z Solidarności będą masowo przechodzić przez pasy na ul.Turyńskiej w Tychach, na drodze krajowej nr 44. Możliwe są gigantyczne utrudnienia, bo droga w tym miejscu, ze względu na budowę wiaduktu i tak jest już zakorkowana. Dojazd od strony Wadowic i Oświęcimia na Śląsk może więc potrwać jeszcze dłużej niż zwykle.

O możliwym proteście zawiadomił we wtorek małopolskich dziennikarzy Józef Brynkus, poseł Kukiz'15 z Wadowic. To właśnie mieszkańcy tego powiatu, a także oświęcimskiego i częściowo także chrzanowskiego mogą w środę odczuć skutki planowanego protestu.

Jak wynika z emaila, przesłanego nam przez posła, w środę, 5 grudnia, o godzinie 12. 45 na ul. Turyńskiej 80 w Tychach, czyli na części drogi krajowej nr 44, łączącej Małopolskę ze Śląskiem, odbędzie się akcja protestacyjna.

- Początkowo aby wyrazić swój sprzeciw chcieliśmy zorganizować pikietę na terenie zakładowego parkingu ale dyrekcja się nie zgodziła, dlatego postanowiliśmy przyjąć inną formę protestu – wyjaśnia Grzegorz Zmuda, przewodniczący międzyzakładowej Solidarności w Nexteer Automotive Poland, która zakresem działalności obejmuje spółkę Aweco Polska Appliance. - W związku z tym będziemy protestować przechodząc przez pasy dla pieszych na ulicy Toruńskiej - dodaje.

Problem w tym, że, z związku z remontem DK-44 na ul. Turyńskiej,od bliska roku obowiązuje tu zmiana organizacji ruchu. .

Zamknięty został całkowicie przeszło kilometrowy odcinek ul. Turyńskiej, od przejścia dla pieszych przy halach fabryki Fiata, do skrzyżowania DK44 z ul. Kościelną i Główną. Tym samym kierowcy jadący z Oświęcimia lub do Tychów,muszą korzystać z objazdów: ul. Oświęcimską aż do ronda na skrzyżowaniu ulic Serdecznej i Oświęcimskiej, gdzie skręcają w wewnętrzną drogę prowadzącą do fabryki Fiata a tam wjeżdżąją na tymczasowe rondo.

Objazd dla kierowców jadących w stronę Mikołowa odbywa się tym samym torem, z tym że w przeciwnym kierunku:tymczasowe rondo, wewnętrzna droga do fabryki FCA, rondo Serdeczna-Oświęcimska, ul. Oświęcimska).

Do Oświęcimia można dojechać DK-1 i dalej S-1 w kierunku Dąbrowy Górniczej i skręcając na pierwszym węźle w prawo do Lędzin i Bierunia, a w kierunku Tychów poprzez istniejące rondo w stronę ul. Serdecznej i dalej przez tereny przemysłowe i ul. Towarową do DK-1 lub centrum.

W godzinach szczytu tworą się tam ogromne korki, bo objazd to głównie "wąskie gardło" a ruch jest tam spory. Protest na pewno jeszcze pogorszy tę sytuację.

Spółka Aweco Polska Appliance zajmuje się produkcją komponentów do samochodów i sprzętu AGD. Firma zatrudnia ok. 800 pracowników.Związkowcy, tłumaczą, że protest jest koneiczny, bo stanowczo sprzeciwiają się m.in. uniemożliwieniu przez pracodawcę przeprowadzenia zaplanowanego na 22-23 listopada referendum strajkowego.

Referendum strajkowe miało być prowadzone na zakładowych stołówkach, aby zapewnić wszystkim pracownikom swobodną możliwość oddania głosu. Aby referendum strajkowe było ważne musi w nim wziąć udział co najmniej połowa pracowników zakładu pracy. Zdaniem związkowców, pracodawca zmieniając w ostatniej chwili miejsce głosowania, celowo próbował wpłynąć na obniżenie frekwencji.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Nowe prawa na porodówkach. Mamy mogą być zaskoczone

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
AWECO
W odpowiedzi na doniesienia medialne dotyczące AWECO Polska Appliance sp. z o.o. sp. k w szczególności zawarte w artykule o tytule „Związkowcy zablokują w środę DK 44. Możliwe gigantyczne korki” zamieszczonym na portalu internetowym Gazety Krakowskiej w dniu 4 grudnia 2018 poniżej przedstawiamy stanowisko Spółki:
1.MOZ NSZZ Solidarność NEXTEER od miesiąca września 2017 r. prowadzi spór zbiorowy, który nie dotyczy wysokości wynagrodzeń, warunków płacy i pracy pracowników, a wyłącznie jej praw i wolności związkowych (m.in. dostęp do jadalni pracowniczych, zapewnienie telefonu, laptopa, lokalu, skrzynki email, zapłata składek za jednego z członków za okres trzech miesięcy) oraz zakładowego funduszu świadczeń socjalnych tj. rozliczenia środków oraz treści regulaminu;
2.w ramach tego sporu większość żądań została przez Spółkę już spełniona lub Spółka zobowiązała się do jej spełnienia;
3.spór ten jest obecnie na etapie mediacji przy udziale mediatora wyznaczonego przez MRPiPS - Pani Mariola Pawłowska – Rak, ostatnie spotkanie odbyło się w dniu 14 listopada 2018 r.;
4.referendum strajkowe poprzedzające strajk może odbyć się dopiero po zakończeniu mediacji – a dotyczyć może tylko kwestii co do których strony sporu zbiorowego nie zawarły porozumienia w trakcie mediacji;
5.mimo braku zakończenia mediacji MOZ NSZZ Solidarność NEXTEER zwołało referendum strajkowe, informując o tym Spółkę przygotowanym wcześniej pismem przekazanym Spółce w toku spotkania mediacyjnego, a zawierającym żądanie udostępnienia jadalni na okres dwudniowego referendum oraz przygotowania list pracowniczych;
6.mimo, że Spółka uznała referendum za nielegalne (patrz pkt 4) o czym poinformowano MOZ NSZZ Solidarność NEXTEER, przygotowano listy pracowników i w dniu poprzedzającym referendum próbowano przekazać listy wraz z pismem przewodnim członkowi zespołu negocjacyjnego MOZ NSZZ Solidarność NEXTEER, który odmówił ich przyjęcia. Finalnie pismo wraz z listami przekazano rano, w dniu w którym miało być prowadzone referendum zespołowi negocjacyjnemu MOZ NSZZ Solidarność NEXTEER;
7.jednym z nieuwzględnionych przez Spółkę żądań w ramach sporu zbiorowego jest udostępnienie na rzecz MOZ NSZZ Solidarność NEXTEER jadalni do prowadzenia działalności związkowej. Spółka od szeregu miesięcy konsekwentnie odmawia uwzględnienia tego żądania powołując się m.in. na cel, któremu jadalnie służą. Wiedząc o odmowie udostępnienia jadalni MOZ NSZZ Solidarność NEXTEER, wskazała te właśnie jadalnie jako miejsce przeprowadzenia nielegalnego referendum. Pracodawca wskazał MOZ NSZZ Solidarność NEXTEER inne miejsce przeprowadzenia referendum, pismo w tej sprawie próbowano przekazać członkowi zespołu negocjacyjnego MOZ NSZZ Solidarność NEXTEER w dniu poprzedzającym referendum. Działacz odmówił odbioru pisma;
8.MOZ NSZZ Solidarność NEXTEER występując o możliwość przeprowadzenia pikiety na parkingu została niezwłocznie poinformowana, że AWECO Polska Appliance sp. z o.o. sp. k nie jest uprawniona do decydowania o wykorzystaniu parkingu w takim celu i że w tym zakresie organizacja związkowa powinna zwrócić się do właściciela i zarządcy parkingu, który jest władny decydować o sposobie jego wykorzystania. Informacja ta została przekazana do MOZ NSZZ Solidarność NEXTEER w dniu 27 listopada 2018 r. – dzień po wystąpieniu przez tę organizację z wnioskiem o możliwość przeprowadzenia pikiety. Z informacji posiadanych przez AWECO Polska Appliance sp. z o.o. sp. k wynika, że organizacja w ogóle nie kontaktowała się z właścicielem parkingu.
9.mimo, że mediacje nie dotyczą wysokości wynagrodzeń pracowników MOZ NSZZ Solidarność NEXTEER, z doniesień prasowych i informacji przekazywanych załodze przez MOZ NSZZ Solidarność NEXTEER wynika, że spór i referendum miały dotyczyć tych właśnie kwestii. Należy ponownie podkreślić, że mediacje nie dotyczą wynagrodzeń, a w konsekwencji referendum nie mogło wynagrodzeń dotyczyć;
j
ja
Ta droga jest tak sama ich ja i twoja zawsze możesz skorzystać z innej drogi - chyba, że nie wiesz jak to zrobić ale to już inny problem
D
Do
To niech zablokuja firmę, a nie drogę. Co mnie kierowcę obchodzą ich problemy. Banda nierobow, którym się wszystko należy. Jak im się nie podoba tam gdzie pracuje to niech zmienia pracę. Nie jest w tym kraju obowiązkowa. Czemu przez nich ja, płatnik podatków, mam tracić c za s i pieniądze?
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska