Nie zostawiajmy naszych czworonogów w nasłonecznionych pomieszczeniach, przed wyjściem do pracy zaciągnijmy w oknach rolety albo zasłony. Najchłodniejszym miejscem w mieszkaniu jest łazienka, pamiętajmy, żeby nasz pupil miał do niej swobodny dostęp.
Na przegrzanie i odwodnienie szczególnie narażone są starsze zwierzęta, szczeniaki i kocięta, czworonogi z ciemną, krótką sierścią, i z nadwagą. Jeśli wybieramy się z psem w podróż, zwłaszcza gdy w samochodzie nie ma klimatyzacji, koniecznie zabierzmy ze sobą pojemnik z wodą i mokry ręcznik, którym w razie potrzeby można ochłodzić zwierzaka. Jeśli wychodzimy z domu na dłużej, zostawmy psu dodatkową porcję wody.
Pomóżmy przetrwać skwarne dni ptakom i wolno żyjącym kotom, wystawiajmy dla nich na zewnątrz poidła i pojemniki z wodą. Jeśli z nieba leje się żar, a widzimy psa na łańcuchu albo w kojcu na podwórku, na którym nie ma odrobiny cienia (a miska od dawna nie widziała wody), reagujmy. Spróbujmy porozmawiać z właścicielem, jeśli nasza prośba nie skutkuje, trzeba wezwać policję albo straż miejską.
Ustawa o ochronie zwierząt zabrania znęcania się nad zwierzętami. Ustawodawca zapisał, że formą znęcania się jest brak dostępu do wody , a także " wystawianie zwierząt domowych lub gospodarskich na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu" . Znęcanie się nad zwierzętami to przestępstwo. Jeśli w upalny dzień zobaczymy psa zostawionego w zamkniętym samochodzie, nie wahajmy się wezwać policji. W sytuacji krytycznej trzeba rozbić szybę. To nie niszczenie cudzego mienia, tylko ratowanie życia.