Czytaj także: Trzymali zwłoki w szpitalnej toalecie
- Zarówno pod względem ludzkim - poszanowania godności zmarłego pacjenta, jak i pod względem sanitarno-epidemiologicznym to sytuacja niedopuszczalna. Zwrócimy się do szpitala o wyjaśnienia - mówi Jolanta Pulchna, rzeczniczka prasowa małopolskiego NFZ.
Przypomnijmy, że pacjent zmarł w szpitalu we wtorek. Zgodnie z przepisami, jego ciało musiało tam jeszcze przebywać dwie godziny, zanim zostało odwiezione do chłodni. Na oczach pacjentów zostało umieszczone w... toalecie. Rzeczniczka szpitala tłumaczyła, że sytuacja była wyjątkowa, a izolatka, w której zwyczajowo trzymane są ciała zmarłych pacjentów, była chwilowo wyłączona z użytku.
Co innego mówi pracownik szpitala, z którym rozmawialiśmy wczoraj. Powiedział nam, że do takich sytuacji w Narutowiczu dochodziło już nie raz.
- Od dłuższego czasu umieszczamy zwłoki po zgonie w toalecie. Zamykamy je tam na klucz. W szpitalu nie ma przeznaczonych do tego celu pomieszczeń - mówi pracownik (nazwisko do wiadomości redakcji). - Nie czujemy się z tym dobrze, bo z etycznego punktu widzenia nie powinno tak być. Ale co mamy robić? Łóżko trzeba zwolnić dla następnego pacjenta, a zwłoki gdzieś umieścić - podkreśla.
Renata Godyń-Swędzioł, dyrektorka Szpitala im. G. Narutowicza, odpiera te argumenty. Twierdzi, że na oddziale chorów wewnętrznych istnieje specjalne pomieszczenie do przechowywania zwłok. Jeszcze raz podkreśla, że sytuacja z wtorku była wyjątkowa . I dodaje, że... miejsce, w którym zamknięto zwłoki zmarłego pacjenta to nie toaleta z sedesem, tylko czysta, wykafelkowana łazienka.
O komentarz do tej sytuacji poprosiliśmy małopolski sanepid. Katarzyna Bandoła, szefowa Działu Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, informuje, że zasady przechowywania zwłok pacjenta zmarłego w szpitalu, reguluje rozporządzenie ministra zdrowia . Zgodnie z nim, zwłoki od momentu zgonu rzeczywiście powinny przez 2 godziny być przechowane w szpitalu.
- Ciało zmarłego pacjenta nie może jednak ani leżeć na sali z innymi chorymi, ani na łóżku, schowane za parawanem, ani tym bardziej w toalecie czy łazience - podkreśla Bandoła. - Szpital ma obowiązek przygotować na każdym oddziale osobne pomieszczenie do przechowania zwłok.
Euro 2012 coraz bliżej! Zobacz, co będzie się działo w Krakowie
Nowa lista leków refundowanych**[SPRAWDŹ!] **
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!