WIDEO: Krótki wywiad
Debata w Willi Decjusza w Krakowie, z udziałem międzynarodowych ekspertów, rozpocznie się o godz. 12. Towarzyszyć jej będzie ceremonia przyznania Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka.
Nagroda ta trafia do osób i organizacji pozarządowych docenianych za ich działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur. Jej laureatami w poprzednich latach byli m.in. Tadeusz Mazowiecki, Szewach Weiss, śp. Andrzej Przewoźnik, Festiwal Kultury Żydowskiej, czy Helsińska Fundacja Praw Człowieka.
Konferencja w Willi Decjusza będzie okazją do podsumowania 10 lat funkcjonowania Partnerstwa Wschodniego. Propozycję jego stworzenia zgłosiły Polska oraz Szwecja. Z dzisiejszej perspektywy jest ono jednym z najbardziej udanych programów realizowanych przez Unię Europejską, który z sukcesem wspiera transformację wschodniego sąsiedztwa europejskiej wspólnoty.
Partnerstwo Wschodnie jest wspólną inicjatywą Unii Europejskiej, państw członkowskich i sześciu wschodnioeuropejskich partnerów: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Celem jest budowanie wspólnej przestrzeni demokracji, dobrobytu, stabilności i zacieśnianie współpracy. Program wspiera nie tylko władze, lecz także społeczeństwo obywatelskie poprzez działania takie jak: Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego, Konferencję Władz Lokalnych i Regionalnych dla Partnerstwa Wschodniego i Zgromadzenie Parlamentarne Euronest. Od momentu powstania partnerstwa do dziś trzy kraje – Gruzja, Mołdawia i Ukraina – podpisały umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską i zostały objęte ruchem bezwizowym.
- Najgorsze mieszkania do wynajęcia. Zobacz, co oni oferują [ZDJĘCIA]
- Rynek Główny pełen grzybów. Tak handlowano skarbami lasu!
- Nowy odcinek ekspresowej zakopianki gotowy! Zobacz jak wygląda!
- Parkowanie w Krakowie. Nowe zasady, większa strefa
- Najbardziej ekskluzywne osiedla w Krakowie [TOP 10]
- Wisła Kraków. Żony i partnerki piłkarzy [ZDJĘCIA]
