https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

10 lat Partnerstwa Wschodniego. W Willi Decjusza w Krakowie eksperci będą dyskutować o osiągnięciach i wyzwaniach tego programu

Grzegorz Skowron
W 2018 roku Nagrodę Honorową odebrała iracka aktywistka Hanaa Edwar
W 2018 roku Nagrodę Honorową odebrała iracka aktywistka Hanaa Edwar
W ramach obchodów 10-lecia Partnerstwa Wschodniego Stowarzyszenie Willa Decjusza organizuje w czwartek 24 października międzynarodową konferencję „Państwa Partnerstwa Wschodniego i prawa człowieka” i panel dyskusyjny “Demokracja i prawa człowieka w krajach Partnerstwa Wschodniego. Osiągnięcia i wyzwania”.

WIDEO: Krótki wywiad

Debata w Willi Decjusza w Krakowie, z udziałem międzynarodowych ekspertów, rozpocznie się o godz. 12. Towarzyszyć jej będzie ceremonia przyznania Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieira de Mello, Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka.

Nagroda ta trafia do osób i organizacji pozarządowych docenianych za ich działania na rzecz pokojowego współistnienia i współdziałania społeczeństw, religii i kultur. Jej laureatami w poprzednich latach byli m.in. Tadeusz Mazowiecki, Szewach Weiss, śp. Andrzej Przewoźnik, Festiwal Kultury Żydowskiej, czy Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Konferencja w Willi Decjusza będzie okazją do podsumowania 10 lat funkcjonowania Partnerstwa Wschodniego. Propozycję jego stworzenia zgłosiły Polska oraz Szwecja. Z dzisiejszej perspektywy jest ono jednym z najbardziej udanych programów realizowanych przez Unię Europejską, który z sukcesem wspiera transformację wschodniego sąsiedztwa europejskiej wspólnoty.
Partnerstwo Wschodnie jest wspólną inicjatywą Unii Europejskiej, państw członkowskich i sześciu wschodnioeuropejskich partnerów: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Celem jest budowanie wspólnej przestrzeni demokracji, dobrobytu, stabilności i zacieśnianie współpracy. Program wspiera nie tylko władze, lecz także społeczeństwo obywatelskie poprzez działania takie jak: Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa Wschodniego, Konferencję Władz Lokalnych i Regionalnych dla Partnerstwa Wschodniego i Zgromadzenie Parlamentarne Euronest. Od momentu powstania partnerstwa do dziś trzy kraje – Gruzja, Mołdawia i Ukraina – podpisały umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską i zostały objęte ruchem bezwizowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ostatnia droga Franciszka. Papież spoczął w ukochanej bazylice

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska