
Smog
Mimo wymiany ponad 14,6 tys. trujących kopciuchów Kraków i tak regularnie ląduje w czołówce rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast świata. Miejscy urzędnicy i naukowcy zwracają uwagę, że winny takiej sytuacji jest smog, napływający do stolicy Małopolski z gmin ościennych. Odpływ zanieczyszczeń z Krakowa jest utrudniony, bo jest on położony w niecce.

Korki
Kraków jest drugim najbardziej zakorkowanym miastem w Polsce - wynika z raportu firmy TomTom, pochodzącego z 2021 roku. Stolicę Małopolski wyprzedza tylko Łódź. W rankingu ogólnoświatowym stolica Małopolski zajęła 20. miejsce (największe korki są w Stambule, Moskwie i Kijowie). Uwzględniając jednak miasta wyłącznie do 800 tys. mieszkańców, pięć najbardziej zakorkowanych miejsc jest z Polski: Łódź, Kraków, Wrocław, Poznań i Szczecin. W tej kolejności. Aktualnie chyba największym koszmarem kierowców, pieszych i pasażerów komunikacji miejskiej jest przemieszczanie się po rozkopanej al. 29 Listopada, która jest rozbudowywana.

Betonoza i przestrzenny chaos
Swego czasu urzędnicy wydali ponad 20 tys. zł na promocję w mediach artykułu pt. "Betonowanie miasta - fakty i mity", w którym odrzucają zarzuty betonozy pod Wawelem. Mieszkańcy byli oburzeni tym, że wydaje się publiczne pieniądze na taką propagandę. Nie mieli wątpliwości, że Kraków coraz mocniej wpada w objęcia betonu i nie może się z nich wyrwać. Przykłady można mnożyć. Jednym z nich może być postępująca zabudowa zielonych terenów w rejonie Parku Lotników Polskich.

Niekończące się remonty dróg
To prawdziwa plaga, której symbolem jest przebudowa ul. Królowej Jadwigi. Z przerwami trwa już prawie 20 lat! To strasznie irytuje mieszkających w jej okolicy oraz kierowców, próbujących dostać się do lotniska w podkrakowskich Balicach. Obecnie ta newralgiczna droga, która jest główną osią komunikacyjną Woli Justowskiej, wygląda jak jedno wielkie pobojowisko. Piesi brodzą tam w błocie i kałużach. A przed nimi jeszcze kolejne etapy uciążliwej przebudowy...