Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

125 lat polskiej radiologii. W Krakowie można obejrzeć niezwykłą wystawę

OPRAC.: PDZ
Profesor Karol Olszewski z Uniwersytetu Jagiellońskiego był pierwszym Polakiem, który wykonał udane zdjęcia rentgenowskie, czym otworzył historię polskiej radiologii, a także wpisał się na listę światowych pionierów diagnostyki obrazowej. Dlatego też w Krakowie z okazji 125-lecia polskiej radiologii można oglądać jubileuszową wystawę.

5 stycznia 1896 r. świat dowiedział się o niezwykłym odkryciu, które w znaczący sposób zmieniło medycynę. W wiedeńskim dzienniku „Die Presse” poinformowano, że profesor fizyki uniwersytetu w Würzburgu (Niemcy) Wilhelm Roentgen, odkrył nowy rodzaj promieniowania, dzięki któremu stało się możliwe bezinwazyjne obrazowanie ciała ludzkiego. Stało się to 8 listopada (Dzień ten obchodzony jest corocznie na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Radiologii) 1895 r., a nowy rodzaj niewidzialnych promieni, przenikających ciało ludzkie, odkrywca nazwał promieniami X.

Pierwsze zdjęcie wykonał profesor z Krakowa

Na ziemiach polskich już 8 stycznia 1896 r., trzy dni po artykule w wiedeńskim dzienniku „Die Presse”, informacje o odkryciu nowego rodzaju promieniowania zamieściły pisma codzienne – „Czas” w Krakowie, „Gazeta Lwowska” we Lwowie oraz „Słowo” w Warszawie.

Na podstawie publikacji o odkryciu Roentgena na całym świecie zaczęto powtarzać jego eksperyment. Wśród światowych pionierów znaleźli się także Polacy. Pierwszeństwo przypadło profesorowi UJ Karolowi Olszewskiemu. Wykonał on pierwsze polskie zdjęcia rentgenowskie bezpośrednio po ogłoszeniu sensacyjnych wiadomości o odkryciu. Zachowała się fotografia jaszczurki z brązu, na której odwrocie znajduje się komentarz: „Pierwsza fotografia rentgenowska, robiona w Polsce w ogóle, a w szczególności w Krakowie, przez prof. Olszewskiego w r. 1895/6 (Autor miał na myśli rok akademicki). Był to przycisk brązowy w kształcie jaszczurki fotografowanej na wskroś deski drewnianej, przy użyciu zwykłej rurki Pluckerowskiej, silnie ewakuowanej”.

Wystawa z unikalnymi obiektami

Aby przypomnieć pionierskie lata tej specjalności medycznej, zorganizowano w siedzibie Krakowskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna wystawę. Przedstawiono na niej unikalne obiekty (między innymi rekonstrukcję aparatu Olszewskiego, aparaty RTG z lat 30. XX wieku czy wojskowy aparat RTG z okresu II wojny światowej). Starano się także pokazać ciekawe pozamedyczne zastosowania radiologii do badań obrazowych mumii oraz w kryminalistyce. Zwrócono także uwagę na piękno obrazów rentgenowskich prezentując zdjęcia fotograficzne i jednocześnie rentgenowskie kwiatów i muszli.

Ekspozycję można zobaczyć w Domu Technika przy ul. Straszewskiego 28 do 15 grudnia, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 (w weekend oraz dla grup po uprzednim umówieniu). Informacje i zapisy dostępne są pod numerem telefonu: 12 422 59 10

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska