Jak wyjaśnia kierujący pracami na terenie Canyons of the Ancients National Monument w Kolorado dr hab. Radosław Palonka, prof. UJ, przedmiotem badań były głównie petroglify (czyli wyryte w skale rysunki). Przedstawiają one spirale, koncentryczne koła, motywy roślinne, odciski ptasich i ludzkich stóp, dłoni oraz finezyjnie wyryte symbole sandałów, postaci antropomorficznych i wiele innych motywów. Podczas badań odnaleziono również pozostałości architektury i ceramiki.
Badania - co podkreśla krakowska uczelnia - nie są łatwe, ponieważ stanowiska są położone w trudno dostępnych, wyższych partiach kanionów. Co warte podkreślenia, polski zespół ma długoletnie doświadczenie w prowadzeniu tych badań, trwają one już ponad dekadę. Wcześniej dokumentowano stanowiska z architekturą kamienną, znajdujące się w niszach skalnych na stokach kanionów. "Nikt nie spodziewał się odkrycia tak licznych i wyjątkowych przykładów sztuki naskalnej, które świadczą m.in. o bogactwie i złożoności rytuałów religijnych i konkretnej wiedzy (niektóre mogły być związane z obserwacjami astronomicznymi) ówczesnej ludności Pueblo" - wskazuje uczelnia.
W tym sezonie, od września do października br., oprócz dokumentacji i digitalizacji sztuki naskalnej i architektury kontynuowano badania wykopaliskowe na stanowisku kultury Pueblo z XII i XIII wieku n.e., czyli z tego samego okresu, gdy zostały wykonane panele ze wspomnianą sztuką naskalną.
"Udało się odsłonić kilka interesujących struktur architektonicznych, w tym jedno rytualne podziemne pomieszczenie (kiva) i pokoje gospodarcze oraz sporo artefaktów, w tym ceramikę zdobioną malowaniem, kamienne siekiery, grociki strzał łuczniczych itp." - przekazują badacze.
W projekcie uczestniczą również studenci archeologii. Są zaangażowani w każdy etap prowadzonych prac dokumentacyjnych (fotografia cyfrowa, skanowanie 3D, wykopaliska, w tym eksploracja obiektów, sitowanie, mycie i rysowanie ceramiki i zabytków krzemiennych).
Archeolodzy pracują również w laboratoriach. Duża część prac prowadzona była w udostępnionym dla polskich badaczy laboratorium w Crow Canyon Archaeological Center - jest ono dla nich jednocześnie miejscem pracy i domem w czasie wykopalisk.
Ogród Botaniczny UJ: kanna, czyli paciorecznik
