Bilety w dniach 14 i 15 grudnia do MNK Muzeum Czartoryskich w cenie 5 zł!
Zapraszamy na ostatnie wspólne świętowanie pod hasłem: dwanaście oddziałów, tuzin wrażeń!
Szczycąca się ponad dwóchsetletnim rodowodem kolekcja książąt Czartoryskich, w roku 2016 zakupiona przez Państwo Polskie i przekazana na własność Muzeum Narodowemu w Krakowie, zachowała walor historycznej autentyczności. Jej początki wiążą się ze Świątynią Sybilli i Domem Gotyckim w Puławach, gdzie dzięki pasji kolekcjonerskiej księżnej Izabeli z Flemingów Czartoryskiej ukształtował się krąg łączonych ze zbiorami znaczeń. Świątynię Sybilli (1801) wniesiono jako rodzaj panteonu nad relikwiami polskich bohaterów, Dom Gotycki (1809) był zaś „jako wielki relikwiarz pamiątek historii światowej”, gdzie – w nawiązaniu do ówczesnej sytuacji Polski – „szczególnie wyeksponowane zostały przykłady heroizmu, rycerskości i walki o wolność ludów”.
Po powstaniu listopadowym (1831) zbiory częściowo znalazły się w paryskiej rezydencji Czartoryskich (Hôtel Lambert); wtopione w urządzenie wnętrz, intrygowały walorami artystycznymi bądź egzotyką kultury dawnej Rzeczypospolitej. Początek nowej instytucji wyznaczył wybór Krakowa na siedzibę sprowadzanej od roku 1874 rodzinnej kolekcji, otwartej dla publiczności 1 grudnia 1876. Prace przeprowadzone w latach 1876–1901 nadały nowy kostium architekturze otrzymanych od miasta i zakupionych przez księcia Władysława Czartoryskiego zabudowań, tworzących malowniczy zakątek zwany dzisiaj Zaułkiem Czartoryskich.
Budynki te – Pałac (niegdyś siedziba właścicieli), Klasztorek i Arsenał – pełnią dziś funkcje ekspozycyjne. Mieszczą one dopełniające się wzajemnie wystawy stałe, które – traktowane łącznie – składają się na kompletne Muzeum Książąt Czartoryskich, odkrywając jego niepowtarzalny charakter.
Główna ekspozycja znajduje się w dawnym Pałacu. Arcydzieła malarstwa – Dama z gronostajem Leonarda da Vinci i Krajobraz z przypowieścią o miłosiernym Samarytaninie Rembrandta van Rijna – sąsiadują tu z innymi dziełami sztuki o znaczącej wartości artystycznej, a cenne memorabilia czynią z muzeum rodzaj skarbca przechowującego pamięć o przeszłości upostaciowanej w osobach ich rzeczywistych bądź fikcyjnych właścicieli.
Klasztorek to unikatowy w skali europejskiej rezerwat muzealnictwa urządzony według nowoczesnych założeń merytorycznych. Pozostałe po XIX-wiecznym muzeum dębowe gabloty, pieczołowicie odrestaurowane, stwarzają niepowtarzalny klimat, a zbiory – chociaż krytycznie usystematyzowane – są świadkami sentymentalno-romantycznej kolekcji.
Istotną część muzeum stanowi Galeria Sztuki Starożytnej w Arsenale. Uwagę przyciągają tu antyczne rzeźby z kolekcji hr. Potockich z Krzeszowic oraz dzieła świadczące o starożytnych zainteresowaniach Władysława Czartoryskiego, zbieżnych ze współczesnymi mu tendencjami kolekcjonerskimi. Do spuścizny Czartoryskich należą znaleziska egipskie, greckie, etruskie i rzymskie, wśród których wyróżniają się np. egipskie i etruskie sarkofagi oraz wybitne okazy greckiego malarstwa wazowego.
PROGRAM WEEKENDU:
Sobota 14.12.2024
10:00 – 15:00 - Planszówkowa sobota z Art Society
Art Society to gra, w której gracze wcielają się w role koneserów malarstwa starających się stworzyć najbardziej imponujące kolekcje dzieł, aby zaimponować lokalnemu środowisku artystycznemu. Będziecie licytować obrazy, a następnie strategicznie wieszać je w swoich galeriach, starając się przewidywać zmienne trendy w świecie sztuki.
dziedziniec, wydarzenie otwarte, można dołączyć w każdej chwili w zależności od dostępności miejsc
12:00-13:30 - oprowadzanie kuratorskie: Źródła. Galeria sztuki starożytnej
prowadzenie: dr Dorota Gorzelany-Nowak
udział w ramach biletu na wystawę. Liczba miejsc ograniczona. Wejście: ul. Pijarska 8.
14:00-15:30 - Oprowadzanie z przewodniczką w j. angielskim
prowadzenie: Maria Scherma, przewodniczka MNK
udział w ramach biletu na wystawę. Liczba miejsc ograniczona.
14:30-15.30 – Źródła. Galeria sztuki starożytnej. Koncert kameralny w wykonaniu artystów Filharmonii Krakowskiej.
Wystąpi kwartet smyczkowy Feelharmony.
W programie:
W.A.Mozart - Divertimento D-dur
W.A.Mozart - Eine Kleine Nachtmusik
J.Pachelbel – Kanon
J.Brahms - Taniec Węgierski
Jule Styne – Let it Snow!
Meredith Wilson – It's Beginning to Look a Lot Like Christmas
Felix Bernard - Winter Wonderland
udział w ramach biletu na wystawę
Niedziela 15.12.2024
9:30 – 11:00 – "Okiem Rafaela - warsztaty malarstwa cyfrowego" - grupa I
Warsztaty dla młodzieży w wieku 11–17 lat łączą naukę o renesansowym malarstwie z praktycznym tworzeniem sztuki w cyfrowej formie. Uczestnicy i uczestniczki, korzystając z tabletów i aplikacji malarskiej Glaze, poznają tajniki techniki sfumato oraz dowiedzą się, jak wielcy mistrzowie renesansu wykorzystywali kolory i laserunek do osiągania precyzyjnych efektów.
Aplikacja Glaze, stworzona dzięki współpracy artystów, informatyków i naukowców, umożliwia wierne odwzorowanie technik stosowanych i rozwijanych przez takich mistrzów jak Leonardo da Vinci. Podczas warsztatów młodzież będzie używać cyfrowych odpowiedników historycznych narzędzi malarskich, eksperymentować z optycznym mieszaniem barw oraz tworzyć własne, kreatywne interpretacje fragmentu Portretu Młodzieńca Rafaela.
Organizatorzy zapewniają wszystkie niezbędne narzędzia, w tym tablety, rysiki i oprogramowanie. To wyjątkowa okazja, by zgłębić tajniki dawnych technik malarskich w nowoczesnej odsłonie!
Prowadzenie:
Robert Latoś – Malarz, twórca i CEO Well of Art, inicjatywy łączącej sztukę z edukacją poprzez nowoczesne programy warsztatowe, z użyciem oryginalnej aplikacji do malowania olejnego Glaze. Specjalizuje się w klasycznych technikach malarskich oraz ich adaptacji w cyfrowych projektach artystycznych, z powodzeniem rozwijając działania w Polsce i za granicą.
Julia Konieczna – Ilustratorka i edukatorka, której działalność skupia się na rozwijaniu kreatywności i wyobraźni poprzez sztukę. Tworzy autorskie wystawy i programy warsztatowe, współpracując z instytucjami kultury, takimi jak Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Pałac w Wilanowie i Amerykańska Szkoła w Warszawie.
Ilość miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja: mailowo pod adresem: [email protected] , telefonicznie lub pod numerem telefonu +48 12 433 57 44, , pon.-pt., godz. 9:00-16:00
*Prosimy rodziców bądź opiekunów o obecność podczas wydarzenia
**W czasie wydarzenia będą wykonywane zdjęcia do celów promocyjnych, po wcześniejszym pisemnym wyrażeniu zgody na fotografowanie, wyrażenie zgody na fotografowanie jest nieobowiązkowe
11:00 – 12:30 – Oprowadzenie dla rodzin z dziećmi: Klasztorek
Jak powstała kolekcja muzealna księżnej Izabeli Czartoryskiej? Co kolekcjonował książę Władysław Czartoryski? Czy dawne muzea były takie same jak współczesne? A co lubisz zbierać Ty? Czy pokazujesz swoje kolekcje innym ludziom? Historia kolekcjonowania i rodzaje kolekcji muzealnych to niezwykle ciekawy i intrygujący temat.
Podczas niedzielnego oprowadzania dla rodzin z dziećmi poznamy tajemniczy Klasztorek i poczujemy ducha dawnych muzeów, dowiemy się, czym jest laka, czy łupiny orzecha kokosowego nadają się do stworzenia osobnej kolekcji i co można zrobić z kryształu górskiego.
W trakcie spotkania dowiemy się jak to jest pisać gęsim piórem, zaglądniemy do wnętrza kryształu górskiego i poczujemy wagę kuli do pistoletu.
Prowadzenie: Anna Skuba, edukatorka i przewodniczka MNK
Zajęcia dla dzieci w wieku 6–10 lat. Udział w cenie 15 zł od osoby. Liczba miejsc ograniczona. Konieczna rezerwacja (Centrum Informacji i Rezerwacji MNK, e-mail: [email protected], tel. 12 43 35 744, pon.-pt., godz. 9:00-16:00). Zbiórka przy szatni.
11:30 – 13:00 – "Okiem Rafaela - warsztaty malarstwa cyfrowego" - grupa II
Warsztaty dla młodzieży w wieku 11–17 lat łączą naukę o renesansowym malarstwie z praktycznym tworzeniem sztuki w cyfrowej formie. Uczestnicy i uczestniczki, korzystając z tabletów i aplikacji malarskiej Glaze, poznają tajniki techniki sfumato oraz dowiedzą się, jak wielcy mistrzowie renesansu wykorzystywali kolory i laserunek do osiągania precyzyjnych efektów. Pełen opis znajduje się powyżej.
Ilość miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja: mailowo pod adresem: [email protected] , telefonicznie lub pod numerem telefonu +48 12 433 57 44, , pon.-pt., godz. 9:00-16:00
*Prosimy rodziców bądź opiekunów o obecność podczas wydarzenia
**W czasie wydarzenia będą wykonywane zdjęcia do celów promocyjnych, po wcześniejszym pisemnym wyrażeniu zgody na fotografowanie, wyrażenie zgody na fotografowanie jest nieobowiązkowe
12:00 – 13:30 W samo południe. Oprowadzanie z przewodnikiem
Prowadzenie: Maciej Zapiór, przewodnik i edukator MNK.
Udział w ramach biletu na wystawę. Liczba miejsc ograniczona. Konieczna rezerwacja możliwa od 2.12 (Centrum Informacji i Rezerwacji MNK, e-mail: [email protected], tel. 12 43 35 744, pon.-pt., godz. 9:00-16:00).
19:00 – Koncert: "Krakowskie Inspiracje: Muzyka Polskich Kompozytorów na Jubileusz Muzeum Narodowego"
Wykonawcy:
Czarakcziew / Kowal Duo
Paweł Czarakcziew - wiolonczela
Piotr Kowal - fortepian
w programie: Fryderyk Chopin, Ignacy Friedman, Jerzy Gablenz.
Wydarzenie realizowane w ramach projektu "Przeszłość przyszłości - remont i wyposażenie Muzeum Książąt Czartoryskich, Muzeum Narodowe w Krakowie w celu udostępnienia unikatowej kolekcji"
Wstęp bezpłatny, konieczna rezerwacja.
Bilety można rezerwować telefonicznie pod numerem: +48 12 433 57 44 lub mailowo pod adresem: [email protected] od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 16.00.
ODKRYWAJ NA WŁASNĄ RĘKĘ - MNK Muzeum Czartoryskich
14-15.12.2024, 10:00-18:00
Dla tych, którzy lubią zwiedzać na własnych zasadach: w swoim tempie, z czasem na przerwę i na rozmowę. Po prostu przyjdź i zwiedzaj lub spędź u nas czas ze swoją rodziną tak, jak lubisz!
Podczas zwiedzania polecamy materiały do samodzielnego wykorzystania, dzięki którym nie tylko dowiecie się więcej i zwrócicie uwagę na niesamowite rzeczy, ale też odpoczniecie i po prostu będziecie się dobrze bawić. Słuchanie, czytanie, twórcze działanie, rywalizacja?... Sami wybierzcie i przekonajcie się, jak się zwiedza najlepiej!
W MNK Muzeum Czartoryskich czekają na Was:
ŚCIEŻKA SENSORYCZNA
Dzięki niej sprawdzicie, jaki w dotyku był klucz do Świątyni Sybilli, a jaki buzdygan przypominający ten, który tradycja przypisuje Stefanowi Czarnieckiemu, dotkniecie husarskich skrzydeł i prawdziwego pergaminu.
Na stanowiskach ścieżki znajdują się edukacyjne kopie obiektów z wystawy, których można dotknąć lub wziąć do ręki. Ścieżka powstała zgodnie z metodą projektowania bez barier. Zakłada otwartą dostępność do dóbr kultury wszystkim osobom bez żadnego rozróżnienia.
Stanowiska ścieżki sensorycznej znajdują się w przestrzeni ekspozycji. Kopie znajdziecie także w Miejscu Poznania i Eksperymentu na dziedzińcu.
KARTY ZADAŃ
Zadania, dzięki którym uważniej przyjrzycie się dziełom sztuki i uruchomicie swoją kreatywność, fragmenty tekstów źródłowych, konteksty historyczne - to wszystko znajdziecie w kartach zadań dla rodzin z dziećmi, dorosłych i młodzieży oraz nauczycielek i nauczycieli. Dzięki nim zwiedzanie Muzeum będzie pełne ciekawych aktywności i wyzwań!
Karty zadań dostępne są na dziedzińcu w Miejscu Poznania i Eksperymentu.
Zachęcamy także do zwiedzania Muzeum w towarzystwie audioprzewodników, które można wypożyczyć w kasie. Polecamy wersję dla dzieci i dla dorosłych.